Program Hakkında

Kuzey Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu-YÖDAK ve Türkiye Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından onaylanan İngilizce Öğretmenliği yüksek lisans programı, ilköğretim, öğretim ve üniversiteler gibi öğretim kurumlarında çalışma olanağı sağlar. Bu yüksek lisans programı, İngilizce Öğretimi alanında kuramsal ve uygulamalı çalışmaları içermekte; öğrencilerin alana ilişkin bilgi ve araştırma becerilerini kazanmalarını; alanlarında ulusal ve uluslararası yapılan çalışmaları izleyerek araştırma yöntemlerini İngilizce öğretimi alanında uygulayabilecek konuma gelmelerini ve yeniliğe açık bireyler olarak yetişmelerini sağlamayı amaçlamaktadır. İngilizce öğretmenliği yüksek lisans programı,
• Yabancı dil olarak İngilizceyi öğretme becerilerini geliştirmeyi,
• Alana ilişkin bilgilerini geliştirmelerini ve İngiliz dersleri için müfredat hazırlama becerisi kazanmalarını
• Yabancı dil öğretiminde araştırma yapabilmelerini,
• Etkili İngilizce öğretimi yapmak üzere gerekli araştırmalar yapabilmelerini
• Yabancı dil öğretimine güncel yaklaşımlardan yaralanabilmeyi öğrenmelerini
• İngilizce öğretiminde yeni teknikleri uygulamalarını ve etkili sınıf içi etkinlikleri oluşturabilmelerini sağlamayı hedeflemektedir.

Eğitim Olanakları

İngilizce Öğretmenliği yüksek lisans programımızda çeşitli ülkelerden öğrecilerimiz vardır. Dersliklerimizin tümünde web tabanlı kaynak ve öğrenmeyi geliştirme de katkı sağlayan dokunmatik panel panolar bulunur. Üniversitemizin kütüphanesinde programımızın ilgili kaynak ve kitaplarına özel bir birim vardır. Program derslerimize ek olarak, öğrencilerimiz ilgili alanlardan profesyoneller ile farklı konferanslar, çalıştaylar ve seminerler ile buluşarak paylaşımlarından yararlanırlar. Öğrencilerimiz istedikleri ders dışı etkinliklere ve projelere katılabilme fırsatına sahip olurlar.

Kariyer Alanları

İngilizce öğretmenliği yüksek lisans mezunları, çeşitli alanlarda çalışabilirler. Bunlar arsında müfredat oluşturma, öğretmen yetiştirme, ilköğretim, orta öğretim ve özellikle yükseköğretim kurumlarında İngilizceyi öğretme konusunda yetkin bir uzman olarak çalışma gibi görevler yer alır. İngilizce öğretmenliği yüksek lisans mezunları, doktora programlarına devam ederek kariyerlerini geliştirebilirler. Öğretim Kurumlarında öğretmenliğin yanında, yönetici, sınav hazırlama uzmanı, çevirmen olarak çalışabilirler. Bu mezunlar, çeviri bürosu, yabancı dil dershanesi gibi özel kurumlar açıp çalışabilirler.

İletişim

Lisansüstü Eğitim-Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
Eğitim ve Lisansüstü Bilimler Merkezi, GE106
Tel: +90 392 671 1111 Dahili: 2214-2228
Enstitü E-posta: ciu-institute@ciu.edu.tr

Eğitim Süresi

1-2 Yıl

Derece

MA

Dil

İngilizce