ARTSTOR DIGITAL LIBRARY Artstor, akademisyenlere ve öğrencilere disiplinin sınırlarının ötesinde geniş bir konu yelpazesinde eksiksiz bir görüntü kaynağı sağlar. 2,5 milyondan fazla görüntüden oluşan (ve her geçen gün büyüyen) yaklaşık 300 koleksiyonda, Smithsonian’dan Yerli Amerikan sanatı, Louvre’dan hazineler ve Ayasofya’nın panoramik, 360 derecelik manzaraları gibi materyaller, kullanımı kolay tek bir kaynakta incelenebilir.
Görseller, aralarında Metropolitan Sanat Müzesi, Modern Sanatlar Müzesi (MoMA) ve Louvre gibi önemli müzelerin ve Oxford Üniversitesi Bodleian Kütüphanesi, Harvard Peabody Arkeoloji ve Etnoloji Müzesi ve Magnum Fotoğraf Ajansı gibi özel konulara odaklanmış kurumların da bulunduğu çok çeşitli yerlerden, müzelerden, fotoğraf arşivlerinden, akademisyenlerden ve sanatçılardan derlenmiştir. Tarih öncesinden günümüze kadar sanatsal üretimi her yönüyle kapsamasına ek olarak, Dijital Kütüphane, antropoloji, arkeoloji, mimarlık, klasikler, moda, tarih, fotoğrafçılık ve dini araştırmalar gibi konularda eğitim ve öğretim için zengin bir içerik sunmaktadır.
Erişim için tıklayınız.


Global Plants Global Plants, bu alanda çalışan kişilerin katkılarıyla hazırlanmış ve botanik, ekoloji ve koruma çalışmaları konularındaki öğretim ve araştırmalar için temel bir kaynaktır. İçeriğinde yüksek çözünürlüklü numunelerin yanı sıra referans çalışmaları ve yazışmalar, günlükler, resimler ve fotoğraflar gibi birincil kaynaklar dahil olmak üzere iki milyondan fazla nesne bulunmaktadır.
Erişim için tıklayınız.


19th Century British Pamphlets Bu koleksiyon, Britanya’nın 19. yüzyıl müzakerelerinin ve ihtilaflarının arkasında yatan politik ve sosyo-ekonomik konuları, evrensel oy hakkı, sömürgecilik ve eğitim reformu gibi konuları kapsayan dokuz alt koleksiyon halinde sunmaktadır. İçeriğinde ilanların, bilgi notlarının, karikatürlerin, diyagramların ve haritaların, gravürlerin, mektupların, dilekçelerin ve portrelerin de olduğu 25.000’den fazla pamplet bulunmaktadır.
Erişim için tıklayınız.


Struggles for Freedom: Southern Africa Bu koleksiyon altı Güney Afrika ülkesindeki sömürge yönetimi, sürgünlerin dağılımı ve uluslararası müdahale gibi konuları ele alan bağımsızlık hareketlerini belgelemektedir.
İçeriğinde sözlü tarihler, konuşmalar, milliyetçi yayınlar, tamamen dijitalleştirilmiş kitaplar ve pampletlerin de bulunduğu 20.000’den fazla belge bulunmaktadır.
Erişim için tıklayınız.


World Heritage Sites: Africa Bu koleksiyon, Afrika mirası sit alanlarının ve kaya sanatı sit alanlarının görsel, bağlamsal ve mekansal belgelerini bir araya getirmektedir. İçeriğinde fotoğraflar, 3D modeller, GIS veri setleri, sit alanlarının planları, uydu fotoğrafları, kazı raporları, gezi günlükleri ve diğer akademik materyaller dahil 50.000’in üzerinde belge bulunmaktadır.
Erişim için tıklayınız.


Security Studies JSTOR Security Studies (Güvenlik Çalışmaları) koleksiyonu, dünya çapındaki perspektifleri kapsayan, uluslararası ve ulusal güvenlik sorunları ve dış politika konularında akademik ve politik araştırmaları bir araya getirmektedir. Bu disiplinlerarası kaynak, kütüphaneciler, akademisyenler ve politika araştırmacıları ile işbirliği içinde ve akademisyenler ve profesyonellerden oluşan bir danışmanlık grubunun rehberliğinde oluşturulmuştur.
Pek çok konuyu kapsamaktadır; Terörizm & Politik Şiddet, Barış & Uyuşmazlık Çalışmaları, Dış Politika, Siber Güvenlik, İnsan Güvenliği, Uluslararası Hukuk, Askeri Çalışmalar, İstihbarat & Casusluk.Koleksiyon 100’den fazla kurumdan 75 süreli yayın ve 20.000’e yakın rapor ve politik belge içermekte ve siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler alanında halihazırda JSTOR’da yer alan zengin içeriğe dayanmaktadır.
Koleksiyonu keşfetmek için tıklayınız.


Lives of Literature JSTOR Lives of Literature koleksiyonu, temel edebi akımlarla ilişkili yazarların ve metinlerin derinlemesine incelendiği akademik dergileri bir araya getirir.
Bu kaynak, Edebiyat müfredatı için kritik öneme sahip yazarlar ve metinler üzerine ileri düzeydeki edebi çalışmaları ve disiplinler arası araştırmaları desteklemektedir. Koleksiyon, bir yazarı veya metni başlangıç noktası olarak alan dergilere odaklanarak, kapsamlı bir çalışma için bilimsel kaynak ihtiyacını ve birçok kurumda müfredat kapsamında tek tek ele alınan yazarlarla ilgili dersleri destekler.
Kütüphaneciler ve akademisyenlerle işbirliği içinde geliştirilen Lives of Literature, tamamı JSTOR’a yeni eklenen yaklaşık 100 süreli yayın içerecektir. Önemli konu başlıkları: Orta Çağ Yazarları & Metinleri, Yenilikçi Yazarlar, Victoria, Edward Dönemi Yazarları & Gotik Yazarlar ve Edebiyat Kuramcıları.
Koleksiyonu keşfetmek için tıklayınız.Yeni Web of Science Arayüzü ve Yenilikler 15 Haziran 2021 Salı, 14.00
Eğitim dili Türkçe’dir ve sertifikalıdır.
Kayıt yapmak için tıklayınız.


Elsevier Webinarları, SCIENCEDIRECT: Akademik üretkenliğinizin artması için 3 adımda ScienceDirect 17 Haziran 2021 Perşembe, 16.00
İçerik: Bilimsel literatür tarama ipuçları & takip araçları, Yayın yapılacak potansiyel dergiler ve Alanınızdaki kilit araştırmacılar.
Kayıt yapmak için tıklayınız.


MENDELEY SORU & CEVAP 24 Haziran 2021 Perşembe, 16.00
İçerik: Mendeley ile ilgili sorularınız varsa, bu interaktif oturumda sizi dinlemek ve birlikte yanıt/çözüm bulmak isteriz. Kayıt formunda iletilen sorulara öncelik verilecektir.
NOT: ***DEMO YAPILMAYACAKTIR*** Elsevier Türkiye YouTube kanalımızdaki videolarımızı izleyebilirsiniz.
Kayıt yapmak için tıklayınız.Webinar: Literatür Tarama Teknikleri ve Pratik Araştırma İpuçları
Günümüzün aşırı bilgi ortamında güvenilir akademik kaynaklara ulaşmanın yolu nedir? Literatür taramasını kolaylaştıracak yöntemler ve araçlar nelerdir? Bu sorulara cevap bulabileceğiniz “Literatür Tarama Teknikleri ve Pratik Araştırma İpuçları” konulu webinarına davetlisiniz.
Konular;
* Ülkemizde ve Dünyada üniversite kütüphanelerinin en çok tercih ettiği Akademik Arama Motoru (Keşif Aracı)
* Tam metin akademik ve hakemli dergi makaleleri, e-kitaplar, tezler, vaka çalışmaları, ve daha birçok farklı doküman türüne tek noktadan erişim
* En saygın yayıncıların ve derleyicilerin binlerce dergisine aynı anda erişim
* Arama terimleriniz ile en ilgili sonuçlar
* Detaylı daraltıcılar (tarih, konu, coğrafya, yayın, vs.) ile hedefe yönelik araştırma
* Otomatik olarak kaynakça oluşturma ve bibliyografik yönetim programları (EndNote, ProCite, vb.) ile entegrasyon
* Aramalar ve dergiler için hatırlatmalar
* Kişisel klasör kullanımı
* Dergi arama
Alternatif 1:
Tarih: 23 Haziran 2021, Çarşamba
Saat: 10:30 – 11:30
Kayıt yapmak için tıklayınız
Alternatif 2:
Tarih: 8 Temmuz 2021, Perşembe
Saat: 15:00 – 16:00
Kayıt yapmak için tıklayınız
*Kayıt olduktan sonra katılım davetiyeniz e-posta olarak iletilecektir ve içerisinde webinara katılım bağlantınız yer alacaktır.


Webinar: TÜBİTAK ULAKBİM’den Tüm Üniversite Araştırmacılarına Kaynaklar
TÜBİTAK ULAKBİM, eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla Türkiye’deki tüm üniversitelere onbinlerce dergi, binlerce e-kitap ve daha birçok kaynak türü içeren veri tabanları sağlamaktadır. Webinar’a katılın hem erişebileceğiniz içeriğe hem nasıl erişebileceğinize hem de pratik özelliklere dair bilgi edinin.
- EBSCO’nun 26 adet veri tabanına erişim
- Dünyanın önde gelen yayıncılarından derlenmiş 20,100’den fazla tam metin dergiyi ve binlerce farklı doküman türünü (eKitaplar, konferans bildirileri, SWOT analizleri ve raporlar) kapsayan içerik
- Tüm disiplinlerde en önemli alan ve atıf indekslerinde yer alan dergilerin tam metinleri
* ATLA Religion, ERIC, Historical Abstracts, MLA International Bibliography, PsycINFO, Social Sciences Citation Index (SSCI), Scopus
* AGRICOLA, Biological Abstracts, CAB Abstracts, Chemical Abstracts, E.I. Compendex, GeoRef, Inspec, Science Citation Index (SCI), Scopus
- Erişim tarihi 1800’lerin sonuna kadar uzanan dergiler
- Pratik özellikler: Kaynak tarama, kişisel klasör kullanımı, arama ve dergi hatırlatmaları oluşturma, otomatik olarak kaynakça oluşturm, vs.
Alternatif 1:
Tarih: 23 Haziran 2021, Çarşamba
Saat: 13:30 – 14:30
Kayıt yapmak için tıklayınız
Alternatif 2:
Tarih: 8 Temmuz 2021, Perşembe
Saat: 10:30 – 11:30
Kayıt yapmak için tıklayınız
*Kayıt olduktan sonra katılım davetiyeniz e-posta olarak iletilecektir ve içerisinde webinara katılım bağlantınız yer alacaktır.


Webinar: EBSCO eKitaplar – İçerik ve Kullanım Yöntemleri
- Kütüphanenizin sizlere yüzbinlerce eKitap sağladığını biliyor muydunuz?
- Bu e-kitapların internette ücretsiz olarak bulunmayan kitaplar olduğunu tahmin edersiniz.
- MIT, Cambridge, Oxford gibi üniversite yayınevlerinin yanı sıra Elsevier, Wiley, Taylor & Francis gibi yayıncıların da içeren eKitap koleksiyonlarının içerikler detayları nelerdir?
- eKitaplara erişim nasıl sağlanır?
- Online kullanım özellikleri nelerdir?
- Bir e-kitap nasıl ödünç alınır? PDF olarak nasıl indirilir?
- Webinar’a katılın, yukarıdaki sorularınız cevabını öğrenin ve eKitapları hemen kullanmaya başlayın.
Alternatif 1:
Tarih: 23 Haziran 2021, Çarşamba
Saat: 15:00 – 16:00
Kayıt yapmak için tıklayınız
Alternatif 2:
Tarih: 8 Temmuz 2021, Perşembe
Saat: 13:30 – 14:30
Kayıt yapmak için tıklayınız
**Kayıt olduktan sonra katılım davetiyeniz e-posta olarak iletilecektir ve içerisinde webinara katılım bağlantınız yer alacaktır.