Bölüm Hakkında

Bilgisayar Mühendisliği bölümü, araştırma odaklı bir eğitimle araştırma, sanayi yada girişimcilik kariyerine devam etmek isteyen öğrencilere bilgisayar mühendisliği alanında doktora derecesi olanağı sunmaktadır. Programın amacı, bilgisayar mühendisliği alanındaki çeşitli teknik alanları kapsayan geniş ve derin bilgi birikimi sağlamaktır. Öğrenciler bu hedefe ulaşabilmek için iki farklı yol seçebilmektedirler: Birinci yol Bilgisayar Sistemleri & Yazılım mühendisliği yada ikinci yol ise Sinyal işleme & İletişim konularını içermektedir. Her bir öğrencinin gereksinim duyduğu eğitim amaçlarına ulaşabilmek için bu yollar farklı şekilde tasarlanabilir.

Eğitim Olanakları

Doktora programı, doktora dersleri, seminer, yeterlilik sınavı, tez araştırması ve tez savunmasını gerektirir. Doktora dersleri esnasında, öğrenciler konsantrasyon alanlarından yedi Doktora düzeyinde seçmeli ders almalıdırlar. Öğrenciler doktora derslerinin son yarıyılında öngörülen tez konusu ile ilgili seminer vermelidirler. Doktora dersleri tamamladıktan sonra öğrenci doktora yeterlilik sınavını başarıyla geçmelidir. Öğrenci doktora yeterlilik sınavını başarıyla geçerse, daha sonra tez araştırmasına devam edebilir. Tezini savunabilmesi için öğrencinin SCI veya SCI-Expanded dergilerinde en az bir makalesi olması gerekir. Makale yayınlandıktan sonra öğrenci, tezini savunabilir. Programımız Oracle Academy ve Microsoft Imagine Academy üyesidir.

Kariyer Alanları

Doktora programının tamamlanması ile birlikte, öğrenciler bağımsız veya uygulamalı temel araştırmalar yapabilme kabiliyetine sahip olurlar ve akademik, endüstri ya da kamu kuruluşlarında kariyer yapabilirler. Öğrenciler, ilgi alanlarına, fakülte araştırma alanlarına ve bölüm araştırma tesislerine göre belirlenmiş bir konunun teorik ve ampirik çalışmalarını sürdürebilirler. Mezunlarımız, herhangi bir şirkette araştırma ve geliştirme üyesi olarak çalışabilir veya herhangi bir üniversitede araştırmacı ve / veya akademisyen olarak çalışabilirler.

İletişim

Lisansüstü Eğitim-Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
Eğitim ve Lisansüstü Bilimler Merkezi, GE106
Tel: +90 392 671 1111 Dahili: 2214-2228
Enstitü E-posta: ciu-institute@ciu.edu.tr

Eğitim Süresi

3-5 Yıl

Derece

PhD

Dil

İngilizce