Program Hakkında

Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Yüksek Lisans Programı, petrol ve doğal gaz mühendisliği alanında lisansüstü düzeyde derinlemesine çalışma ve uzmanlaşma olanakları sağlamayı amaçlamaktadır. Öğrenciler, programdan mezun olduktan sonra daha iyi araştırma yapabilecek ve araştırmalarının sonuçlarını hem yazılı hem de sözlü olarak resmi bir sunumda sunabileceklerdir. Öğrencilerden, petrol ve doğal gaz mühendisliği konusunda seçilmiş bir tez çalışması, yazmaları beklenir. Zorunlu derslere ek olarak, öğrenciler ilgili seçmeli dersler aracılığıyla uzmanlık alanlarını seçebileceklerdir. Bu sayede öğrenciler disiplinin farklı alanlarında, araştırma ve üretimde uzmanlaşabileceklerdir.

Eğitim Olanakları

Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Yüksek Lisans Programı, uluslararası öğrenci çeşitliliğiyle, uluslararası araştırma konularını gerçek sorunlar ve ilgili çözümlerle birlikte çalışmalar sağlayacaktır. Öğrenci adaylarına, petrol ve doğal gaz mühendis uzmanlarına ihtiyaç duyulan yaratıcı veya çağdaş çözümler üretebilmeleri için Araştırma, Rezervuar ve Üretim disiplinlerinin hemen hemen tüm ana alanlarını kapsayan ders seçenekleri ile sunulur. Alan uzmanlığına sahip araştırma odaklı deneyimli eğitmenler, öğrencilere eğitim ve öğretimlerine yardımcı olan ilgili tam kapasiteli laboratuvarlara ek olarak geniş bir tez ve konu seçimi yelpazesi sağlar.

Kariyer Alanları

Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Yüksek Lisans Programı mezunları, petrol ve gazla ilgili uygulamalara odaklanan kurum ve şirketlerde yönetici olarak çalışabilirler. Özellikle, petrol ve gaz arama şirketleri, petrol ve gaz üretim şirketleri, rafineriler, petrol ve gazın depolanması ve taşınması ile ilgili şirketler ve ayrıca genel olarak enerji ile ilgili devlet işletmeleri. Mezunlar aynı zamanda büyük ölçekli şirketlerde ve enerji sektöründe faaliyet gösteren çok uluslu şirketlerde de istihdam olanağı bulabilmektedir. Doktora derecesini tamamlayarak, yükseköğretim kurumlarında akademik personel olarak da akademik kariyer yapabilirler.

İletişim

Lisansüstü Eğitim-Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
Eğitim ve Lisansüstü Bilimler Merkezi, GE106
Tel: +90 392 671 1111 Dahili: 2214-2228
Enstitü E-posta: ciu-institute@ciu.edu.tr

Eğitim Süresi

1-2 Yıl

Derece

MSc

Dil

İngilizce