HAKKINDA

Üniversitemiz, 1997 yılında Dünyanın dört bir tarafından gelecek öğrencilere eğitim vermek üzere kurulmuştur. Başlangıçta eğitim dili bütünüyle İngilizceydi. Eğitim Fakültesi alanında ilk olarak İngilizce Öğretmenliği açılmıştır. Bu bölüm, önceleri İletişim Fakültesi bünyesinde yer alıyordu. 2006 yılında Eğitim Fakültesinin kurulmasına karar verilince buradaki İngilizce Öğretmenliği fakülte bünyesine taşınmış, yanında Okul Öncesi ile Türkçe Öğretmenlikleri de açılmıştır. Böylece Fakülte faaliyete geçmiştir. Bu bölümleri Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Resim-İş Öğretmenliği ve Zihin Engelliler Öğretmenliği takip etmiştir. Kıbrıs’ta özel eğitim alanında bölüm açan ilk üniversite olma özelliğini gururla savunuruz.

MİSYONU VE VİZYONU

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, uluslararası niteliklere sahip öğretim üyeleriyle vereceği kaliteli, çağdaş eğitimle geleceğin sayılı üniversiteleri arasına girmeyi hedeflemektedir. Bunu teknolojik donanıma sahip sınıflarıyla, geniş uygulama alanlarıyla, öğrenci ile birebir ilgilenecek nitelikli öğretim üyesi kadrosuyla gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır.

egitim-fakultesi

Bu anlayışla fakültemiz, analitik düşünme ve problem çözme becerisi gelişmiş, yaratıcı, kendini sürekli geliştiren, sorgulayan, bilgiye kendi ulaşabilen öğrenciler yetiştirir. Öğretim üyelerimiz de, uluslararası düzeyde yürüttükleri bilimsel, disiplinlerarası çalışmalarla ve projelerle alanlarına önemli katkılarda bulunurlar. Öğretim üyelerimiz, verdikleri eğitimle okullara alanına hakim, öğretim teknolojilerini etkin kullanabilen, araştırmacı, öğrenci merkezli eğitim modelini benimseyen öğretmenler yetiştirirler.

AKREDİTASYONLAR

Eğitim Fakültemizin Okul Öncesi Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği ve Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümleri Öğretmenlik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (EPDAD) kurumu tarafından akreditasyonu vardır.

EĞİTİM İMKANLARI

Fakültemiz, Lefkoşa’ya yakın, hem şehirle iç içe hem de şehir gürültüsünden uzak, sakin bir ortamda yer almaktadır. 2005 yılında inşa edilen modern bir binada hizmet vermektedir. Dersliklerimiz en fazla 50 kişiliktir. Bütün sınıflarımızda akıllı tahta kullanılmaktadır. Zengin bir teknolojik alt yapıya sahiptir. Derslerde çeşitli eğitim teknolojilerinden yararlanılmakta, öğrencilerin bunlarla iç içe eğitimlerini tamamlamalarına olanak verilmektedir. Her türlü uluslararası bağlantıyı barındıran zengin bir kütüphanesi bulunmaktadır. Sadece üniversitemizin kadrolu öğretim üyelerinden değil Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinin alanlarında saygın öğretim üyelerinden de öğrencilerimizin yararlanma fırsatları vardır. Üniversitemizin, sadece eğitim olanakları değil sosyal kültürel alanlarda da geniş imkanları vardır. Öncelikle, hiçbir arkadaşlık kurmasa bile, 109 farklı ülkeden gelen öğrencilerle aynı mekanı, yemekhaneyi, kafeleri paylaşmaktadır. Çeşitli öğrenci kulüplerimizle öğrencinin sadece ders içi değil ders dışında da kendini geliştirmesine fırsat tanınmaktadır.