HAKKINDA

2007-2008 Akademik Yılı itibari ile Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü 2007 yılında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine bağlı kurulmuştur. Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu bünyesinde 66 ve İktisadi İdari Bilimler Fakultesi bünyesinde günümüze kadar 73 mezunla birlikte toplam 136 mezun vermiştir. Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü derslerinin pratik saatleri üniversite bünyesindeki işletmelerde (Restoran ve Palm Inn Guest House) gerçekleştirilmekte olup öğrencilerimiz ilgili birimlerde servis elemanı olarak görev alırlar. 2019 yılı itibarı ile 400’ün üstünde Turizm, 79 Gastronomi bölümleri ve Aşçılık  programı öğrencilerimiz mevcuttur. 

MİSYON VE VİZYON

Üniversitemiz Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulunun vizyonu, kaliteli bir eğitim sunarak öğrencilerini sektörün önde gelen çalışanları haline getirir. Bunu başarabilmek için öğrencilerin beceri ve yeteneklerini artıracak bilgi donanımına sahip olmaları ve sektörde her zaman aranan marka öğrenciler haline getirmek hedeflenir. Bu misyonda, bölüm öğrencileri ile bireysel olarak ilgilenilmekte ve kariyer planlarını doğru yapmaları konusunda onlara yol gösterilmektedir. Derslerdeki öğrenci sayısı, belirlenmiş standartlar dahilinde tutularak, her bir öğrencinin eğitsel gelişimi yakından takip edilir ve bireysel ihtiyaçları göz önünde bulundurulur. 

EĞİTİM İMKANLARI

Turizm ve Otel İşletmeciliği programları öğrencilerin değişen ekonomik koşullara, teknolojik gelişmelere, turizm sektöründeki uluslararası ve yerel eğilimlere duyarlı bireyler olarak yetişmelerini sağlamak üzere hazırlanmıştır. Genel işletmecilik formasyonu kazandırmaya yönelik derslerin yanı sıra, turizm ve ağırlama endüstrisinin genel çalışma felsefesini içeren ve uzmanlık gerektiren bilgilerin verildiği dersler de programda yer alır. Temelde; sorun çözme becerisi, etkili iletişim kurma sanatı ve müşteri odaklı olma anlayışı bulunur. Turizm ve ağırlama endüstrisinde başarının temel anahtarlarından biri olan yabancı dil seçenekleri arasında Almanca, Fransızca, İtalyanca, Rusça ve Çince de öğrencilerimizin kendilerini geliştirmeleri için programlarında seçmeli olarak yer alır. Yaz stajları ise teorik eğitim ile kazanılan bilgi ve becerilerin, deneyim ile birleştirilerek en iyi şekilde özümsenmesini sağlar. Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu FIBAA akreditasyonuna sahip, Uluslararası Otel, Restoran ve Kurumsal Eğitimi Konseyi - (CHIRE) ve Avrupa Otelcilik Okulları Birliği – (EURHODIP) kurumlarına üyedir.