ULUSLARARASI KIBRIS ÜNİVERSİTESİ 2021 ÖĞRENCİ YERLEŞTİRME VE BURS SIRALAMA SİSTEMİ

oybss

Covid 19 salgını nedeni ile yalnızca 2021-2022 Akademik yılı için geçerli olacak Öğrenci Yerleştirme ve Burs Sıralama Sistemine (ÖYBSS) başvuru ve diğer bilgiler aşağıda soru cevap şeklinde açıklanmıştır.

1. ÖYBSS’nin amacı nedir?
Öğrenci Yerleştirme ve Burs Sıralama Sisteminin amacı, lise diploma notu dikkate alınarak akademik programlara öğrenci kabulü ve kabul edilen öğrencilere not ortalamalarına bağlı olarak eğitim bursu hakkı verilmesidir.

2. Kimler ÖYBSS’ye başvurabilir?
Öğrenci Yerleştirme ve Burs Sıralama Sistemine, KKTC veya KKTC/TC çift uyruklu lise mezunu öğrenciler başvurabilirler. Lise öğrenimini kesintisiz olarak KKTC’de örgün eğitim veren bir eğitim kurumunda tamamlayan TC vatandaşı öğrenciler ve diğer uyruklu öğrenciler de sisteme başvuru yapabilirler.

3. ÖYBSS başvurusu ücreti nedir?
Başvuru ücreti yoktur.

4. ÖYBSS Başvurusu nasıl yapılır?
Başvuru sistemi aşağıda basamaklar halinde açıklanmıştır:

  • a. https://intranet.ciu.edu.tr/srs/basvur web sitesine girilir.
  • b. E-posta adresi yazılarak e-postanıza gelen şifre ile ÖYBSS portalına giriş yapılır.
  • c. Sayfayı Türkçe dilinde görmek için sağ üst köşedeki “tr” yazısı tıklanır.
  • d. “Aday Bilgileri” sayfasında zorunlu olarak belirtilen kişisel bilgiler ve adres bilgilerinde ülke olarak mutlaka KKTC seçilerek “devam et” tuşu tıklanır. Ülke KKTC seçilmediği durumda, başvuru devam ettirilemeyecektir.
  • e. “Program seçimi” sayfasında 2021-22 Güz dönemi ve ÖYBSS başvuru tipi seçilerek, Lise bilgileri ile genel not ortalamaları girilir.
  • f. En fazla 10 program seçimi yapıldıktan sonra “devam et” tuşu tıklanır.
  • g. “Konaklama & Yemek” ile “Tahmini Ücret” sayfaları geçildikten sonra “Onay” sayfasında girilen bilgilerin doğruluğu için kontrol yapılır. “Devam et” tuşu tıklanır. Eksik girilen bilgi olması durumunda başvuru sistemi uyarı vermektedir.
  • h. Daha sonra açılacak olan ekranda gerekli olan evraklar sisteme yüklenerek, asılları KKTC Tanıtım Ofisi’ne teslim edilir.

5. ÖYBSS Başvurusu tamamlandıktan sonra ne olacak?
Lise genel not ortalamasına göre yapılan başvurunun ardından sisteme girmiş olduğunuz telefon numaranıza bilgilendirme SMS’i, e-posta adresinize ise ayrıntılı değerlendirme sonuçları gönderilecektir.

6. Değerlendirme sonuçlarıma göre, UKÜ’de eğitimime devam etme kararı alınması durumunda ne yapılmadır?
Ön kayıt yapılmalıdır. Eğitim programları kontenjanlar ile sınırlı olduğundan, ön kayıtların en erken zamanda tamamlanması gerekmektedir.

7. Kontenjanlar dolabilir mi?
Evet. Programlar için belirli kontenjanlar ayrılmıştır. Öncelik ön kayıt yapan adaya verilir.

8. Kesin kayıtlar ne zaman yapılacaktır?
Ön kayıt ile birlikte kesin kayıtta yapılabileceği gibi, kesin kayıtlar için son gün, 2021-2022 Akademik takviminde ders kayıtlarının yapılması için belirlen son gündür.

9. Özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden programlara başvuru nasıl yapılacaktır?
Benzer şekilde başvuru sistemi üzerinden yapılacaktır. Başvuru sonrası Özel Yetenek Sınavı tarihi ve saati sizlere bildirilecektir.

10. Lise eğitimi genel not ortalaması dışında, başka hangi burs çeşitlerinden faydalanabilirim?
UKÜ öğrencilerine çok geniş bir yelpazede burs olanakları sunar. Bunlardan bazıları; akademik başarı bursu, sporcu bursu, mezun bursu, kardeş indirimi vs.
Ayrıntılı bilgi için Aday Öğrenciler web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

ŞİMDİ BAŞVUR

BAŞVURUNUZ TAMAMLANDI

Başvurunuz incelemeye alınmıştır. Formda vermiş olduğunuz bilgiler dahilinde sizinle iletişime geçilecektir.

OYBSS ONLINE BAŞVURU