Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu

Veri Bilimi

Süre 4 Yıl
Başvur
muhendislik-yonetimi-yukseklisans muhendislik-yonetimi-yukseklisans muhendislik-yonetimi-yukseklisans

Program Hakkında

1990'ların sonundaki ve 2000'lerin başındaki BT patlaması boyunca odak noktası, çevrimdışı iş süreçlerinin otomatikleştirilmiş bilgisayar sistemlerine kaydırılmasıydı. Bu yirmi yıl boyunca, tutarlı elektronik içerik oluşturma, işlemsel veri oluşturma ve veri günlükleri akışları olmuştur. Bu, her organizasyonun artık zengin değere sahip olabileceğini bildiği bir veri yığını üzerinde oturduğu anlamına geliyor. Sağlık hizmetlerinden politikaya ve afet yönetimine kadar, veri bilimi her yerde atılımlara yol açıyor. Veriler işletmelerin iş süreçlerini anlamalarına ve geliştirmelerine yardımcı olarak zamandan ve paradan tasarruf etmelerini sağlar. Bu programın amacı, öğrencilere Veri Bilimi konusunda teknik beceriler ve pratik bilgiler sağlamaktır. Veri Bilimi programı, teori ve pratiği birleştirir ve üç ana disipline, Bilgisayar Bilimi, İstatistik ve Matematik, ve gerçek dünya uygulama alanlarına dayanır. Bu program, mezunların geleceğin veriye dayalı ekonomisinin taleplerini karşılamasını sağlamak için tasarlanmıştır.

Eğitim Olanakları

Veri Bilimi bölümünden mezun olan öğrenciler ilgili programlama becerilerini geliştireceklerdir, verilerin istatistiksel analizi ile yeterlilik göstereceklerdir, veriye dayalı modeller oluşturma ve değerlendirme becerisini geliştireceklerdir, profesyonel istatistiksel yazılımlarla istatistiksel analizler yapacaklardır, veri yönetiminde beceri göstereceklerdir ve gerçek dünya bağlamlarında problemleri çözmek için veri bilimi kavram ve yöntemlerini uygulayacak ve bu çözümleri etkili bir şekilde ileteceklerdir. Programın hedefi öğrencilere, verileri yönetmek, analiz etmek ve anlam çıkarmak için gerekli teknik ve analitik becerileri sağlamak ve yenilikçi rol üstlenmek için gerekli bilgi ve becerileri kazandırmaktır. Bu program very bilimi alanında güncel bilgiye sahip uzman yetiştirerek gerek kamu gerekse özel sektörde oluşan açığa katkı sağlayacaktır.

uku-bilgisayar-programciligi

Kariyer Alanları

Veri bilimi ile ilgili kariyerlerin güçlü iş fırsatlarına sahip olması bekleniyor. Veri bilimciler için arzdan daha fazla talep olması, alandaki öğrenciler ve profesyoneller için harika bir haberdir. Bu kıtlığın bir sonucu olarak, bir veri bilimi mesleğinin birçok farklı yöne gidebileceğini keşfedeceksiniz. Veri bilimindeki bir pozisyon, en yüksek ücretli teknoloji mesleklerinden biri olmasının yanı sıra çeşitli kariyer olanakları sunar. Veri bilimciler kariyerlerinde ilerledikçe seçenekleri giderek artıyor ve birçok kıdemli veri bilimcisine nerede uzmanlaşmak istediklerine dair karar olanağı veriliyor. Bazı veri bilimcileri ekiplere liderlik etmek istiyor. Diğerleri, pazarlama gibi tek bir alana veya makine öğrenimi gibi belirli bir beceriye odaklanmayı tercih ediyor.

İletişim

Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
Bilim ve Teknoloji Merkezi, ST256
Tel: +90 392 671 1111 Dahili: 2751
Yüksekokul E-posta: secretary-sas@ciu.edu.tr
Müdür: Doç. Dr. Müesser NAT
Müdür E-posta: mnat@ciu.edu.tr

KKTC vatandaşı aday öğrenciler ile KKTC’de lise eğitiminin tamamını tamamlamış T.C. vatandaşı öğrencilere yönelik düzenlenen UKÜ Öğrenci Yerleştirme ve Burs Sıralama Sınavı’nda gösterdikleri başarı ve tercih ettikleri programlar doğrultusunda lisans programlarına yerleşirler.

Sınavda başarı gösteren öğrenciler, kayıt işlemlerini KKTC Tanıtım Ofisi’nden yapabilirler.

Lisans programlarımıza başvurularınızı online olarak direkt başvuru portalı üzerinden yapabilirsiniz. Bilgilerinizi doğru bir şekilde doldurun ve başvuru formunun son sayfasında listelenen tüm gerekli belgeleri yükleyin. 

Gerekli belgeler;

  • Doldurulmuş başvuru formu,
  • Yüksek/İkincil Sertifika veya eşdeğerleri (ör. O/A'Level, WAEC/NECO)
  • İngilizce Dil yeterliliğinin kanıtı: TOEFL (65 IBT) veya IELTS (5.5). Bu belgelere sahip olmayan öğrenciler, kampüse varışlarından sonra UKÜ İngilizce yeterlilik sınavına gireceklerdir,
  • Uluslararası pasaport/doğum belgesinin taranmış kopyası,
  • Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış UKÜ Kural ve Yönetmelikleri belgesi (online başvuru sırasında indirilebilir).

 

UKÜ, lisans programlarında pek çok burs ve indirim olanağı sunar.

KKTC Adaylar

  • Akademik Başarı Bursları ve daha fazlası için tıklayınız.

Uluslararası Adaylar

  • Akademik Başarı Bursları ve daha fazlası için tıklayınız.

Öğrenim Ücretleri her akademik yılın başında belirlenir. UKÜ’ye kayıt yapmaya hak kazanan aday öğrenciler Eğitim Ücreti Hesaplama sistemi doğrultusunda ücretlerini öğrenebilirler.