Benim Yolculuğum..

Ece Zanbak / Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Öğrencisi 

Ben Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Psikoloji lisans mezunu ve Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans öğrencisi Ece Zanbak. Sizlere Hatay’dan Kıbrıs’a uzanan serüvenimden bahsetmek istiyorum.
Hatay/Antakya Yıldız Salahattin Mıstıkoğlu Mesleki ve Teknik Lisesinden mezun olduktan sonra hem ilgili rehber hocalarımın doğrultusunda hem de benim yıllardır hayalini kurduğum Psikoloji bilim dalına 2018 yılında Uluslarası Kıbrıs Üniversitesi’nde başladım. Psikoloji bölümünü araştırırken, Psikoloji bölümü için İngilizce dilinin çok önemli olduğunu öğrendim ve İngilizce dilini en kapsamlı ve en pratik şekilde hangi üniversitede öğrenebileceğimi araştırmaya başladım. Araştırma yaparken Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin, uluslararası öğrenci kapasitesi, İngilizce Hazırlık ve Yabancı Diller Yüksekokulu’nun ve Fen ve Edebiyat Fakültesi’nin güçlü akademik kadrosu beni çok etkiledi. 
Psikoloji (İngilizce) bölümüme yerleştikten sonra hazırlık eğitimim başladı. İngilizce olduğu için başlarda tedirgin olduğum üniversite hayatım Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin iletişim kurabileceğim, pratik yapabileceğim yabancı öğrencilerle dolu kampüsü beni gün geçtikçe motive etti ve ingilizceyi severek, eğlenerek öğrenmiş oldum. Hazırlık eğitimim bittiğinde Psikoloji bölümüme başladım. Psikoloji bölümünün güçlü akademik kadrosu ve çeşitli laboratuvarları eğitim hayatımda bana çok katkı sağladı. Üniversite Psikoloji bölümü akademisyenlerimizin oluşturduğu çeşitli projelerde ve eğitimlerde yer alarak kendimi geliştirme fırsatı buldum. Akademik alanda değerli akademisyenlerim sayesinde birçok bilgiye ve deneyime sahip oldum.
Üniversite hayatında eğitimimin yanında sosyalleşmenin de önemli olduğunu fark ettim. Uluslarası Kıbrıs Üniversitesi sosyallik açısından önde gelen üniversitelerdendi. Çeşitli etkinlikleri, kulüpleri ve aktif faaliyetleri olan Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en beğenilen, en ilgi toplanan ve merakla beklenilen ‘Bahar Şenlikleri’ benim de oldukça ilgimi çekmeye başlamıştı. ‘Bahar Şenlikleri’ etkinliklerini daha da yakından takip etmek ve üniversite kapsamında kendimi daha da geliştirmek adına 2020 yılında Öğrenci Gelişim ve Danışma Merkezi’nde ‘Öğrenci Karşılama ve Oryantasyon Günleri’ kadrosunda 2022 yılına kadar görev aldım. Yeni gelen öğrencilerin karşılamasında, kampüse geldiklerinde yurtlarına yerleştirilmelerinde ve çeşitli sorularında yardımcı olabilmek için bilgi masalarında ve yardım masalarında bulundum. Beni en çok heyecanlandıran 22. Bahar Şenlikleri’nde de gelen konuklarımızı karşılamada konser alanlarında ekibine yardımcı oldum. 2022’nin yaz aylarında iletişim açısından kendimi daha da geliştirmek için üniversitemizin Tanıtım Müdürlüğü’nde ‘Çağrı Merkezi’ kadrosuna dahil oldum. Bu süreçte aday öğrencilere üniversitemiz hakkında bilgi verdim, çeşitli sorularını cevapladım ve meslek seçmeleri konusunda onlara yardımcı oldum. Çağrı Merkezi kadrosu Eylül ayında son bulduğunda, Tanıtım Müdürlüğünde öğrenci asistanı olarak işime devam etme fırsatım oldu. Tanıtım Müdürlüğünde alanında uzmanlarla ofis içerisinde çalışıyor olmak benim için fırsat doluydu. Bu süreçte hem meslek hayatımda hem de öğrencilik hayatımda kolaylık sağlayacak olan Microsoft programlarını aktif olarak kullanabilmeyi öğrendim ve hayatımızın merkezinde olan iletişim becerilerimi Tanıtım Müdürlüğünde oldukça geliştirdim.
2023 Haziran ayında Psikoloji lisans bölümümden mezun olduktan sonra Psikoloji alanında yüksek lisans yapmaya karar verdim. Lisans eğitimimde bir çok deneyim kazandığım ve güçlü akademik kadrosuna inandığım Klinik Psikoloji bölümü yüksek lisans eğitimime de Uluslararası Kıbrıs Üniversitesinde devam etme kararı aldım. Psikoloji bölümünde etik değerler göz önüne alınarak aldığım eğitim ve Klinik Psikoloji bölümünde süpervizyon eşliğinde danışanlar alacak olmak ve yol gösterici süpervizörümün olacak olması Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde devam etme kararımı etkileyen bir diğer sebeplerdir. Klinik Psikoloji yüksek lisans bölümü için mülakata katılıp kabul aldıktan sonra Tanıtım Müdürlüğünde araştırma görevlisi olarak iş hayatıma da devam etmekteyim.
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde eğitim almayı düşünen tüm arkadaşlarıma başarılar diler, dünya sıralamasında ödül almış kampüsümüzde üniversite hayatına başlamalarını öneririm.