Veritabanı Adı:IThenticate

İçerik:Akademik çalışmalarda makale kontrolü için kullanılan akademik intihal programıdır. iThenticate, dünyada şu an intihalin önlenmesi konusundaki lider yazılımdır. Önde gelen yayıncılar ve araştırma kuruluşları, yayımlamadan önce yapılan işin özgünlünü iThenticate ile belirlemektedir.

Erişim Adresi:http://www.ithenticate.com/

Kullanım Kılavuzu:indir

İntihal engelleme programlarını kullanabilmek için akademisyenlerinKütüphane Müdürlüğüe-posta adresine ünvan, bölüm, ad, soyad, dahili telefon ve elektronik posta adreslerini bildirerek şifre talebinde bulunmaları gerekmektedir.

Kapsam: IThenticate hakkında

Veritabanı Adı:Turnitin

İçerik: Turnitin, öğrenci ödevleri ve projelerinde intihalleri ve usulsüz alıntıları engellemek amacıyla kullanılan, intihal tespit hizmeti veren web tabanlı sistemdir. Sisteme yüklenen ödev, proje ve benzeri çalışmalar çok geniş bir veri havuzdaki kaynaklarla otomatik olarak karşılaştırılır ve alıntılar, benzerlikler, usulsüz kaynak kullanımları tespit edilerek bir benzerlik raporu oluşturulur. Turnitin'in veri havuzunda akademik veritabanları, dergiler ve yayınlara ek olarak, 200 milyondan fazla öğrenci ödevi ve 17 milyardan fazla web sayfası bulunmaktadır.

Erişim Adresi:http://turnitin.com/tr/

Kullanım Kılavuzu:indir

Kapsam: İntihal tespit yazılımları hakkında

Veritabanı Adı: Mendeley Referans Yönetim Aracı

İçerik:Değerli Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Mensupları,
Araştırmacıların verimliğini ve işbirliğini artırmayı amaçlayan referans yönetim aracı Mendeley Kurumsal Sürümü Üniversitemiz akademisyen ve öğrencilerinin kullanımına sunulmuştur. Kurumsal sürümle birlikte,
5 GB depolama alanı : Kendi araştırma kütüphanenizi oluşturma ve bulutta saklama - 25 kişiye kadar sınırsız kapalı grup kurma hakkı : Diğer Mendeley kullanıcıları ile tam-metinli makale paylaşma ve belgelerin üzerinde not alma özelliklerinden yararlanabileceksiniz.
Mendeley Kurumsal Sürüm’den yararlanabilmek için www.mendeley.com adresinden ciu.edu.tr uzantılı e-posta adresinizi kullanarak bir Mendeley hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Hesabınız oluşturulduktan sonra 24 saat içerisinde otomatik olarak Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi grubuna dahil edileceksiniz.

Döküman:Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Mendeley sayfası için tıklayın
https://www.mendeley.com/groups/8882391/cyprus-international-university/
Mendeley Yardımcı Videoları içintıklayın.
Mendeley Kullanıcı Rehberi

Kapsam:Mendeley hakkında tüm disiplinler

Veritabanı Adı: GETEM

İçerik/Hakkında: Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Laboratuvarı (GETEM) tarafından tasarlanan internet kütüphanesi projesi, görme engellilerin bilgi kaynaklarına erişimini sağlamayı amaçlamaktadır. Kütüphanede bulunan yayınlar ağırlıklı bir şekilde Türkçe ve İngilizce'den oluşmaktadır. Kütüphanede hikaye-roman-şiir türü kitapların yanı sıra, Türkiye üniversitelerinde okutulmakta olan ders malzemesi (kitap-makale-ders notu) ile kimi ders ve konferansların kayıtları ve bilimsel makale-kitap bulunmaktadır. GETEM bu kapsamda 10 binden fazla yayını barındırmaktadır. İnternet kütüphanesinde yer alan kitap, dergi ve diğer materyaller metin, ses (bilgisayar ve insan sesi) ve DAISY (metin + insan sesi) formatlarında yer almaktadır. İlgili materyaller bilgisayar ekranını seslendiren özel programlar aracılığıyla dinlenebilecektir. GETEM İnternet kütüphanesine üye olan kullanıcılar aynı zamanda Telefon Kütüphanesi Projesi'nden de ücretsiz olarak yararlanabileceklerdir. Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Laboratuvarı (GETEM) tarafından hizmete giren Telefon Kütüphanesi Projesi ile yüzlerce sesli kitap 0 800 219 91 91 numaralı telefon üzerinden görme engelli GETEM üyelere ücretsiz olarak sunulmaya başlamıştır. Telefon Kütüphanesi'nde şimdilik 100 temel eser ve dünya klasiklerinden oluşan 236 eser bulunmaktadır.

Kapsam: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi olarak, başta engelli öğrencilerimiz ve engelli vatandaşlarımız olmak üzere herkesin üniversitedeki olanaklara ve hizmetlere eşit erişimlerini sağlamak için çalışmaktayız.
Hiç şüphesiz ki, engelsiz bir üniversite olabilmenin en önemli adımlarından biri de öğrencilerimizin bilgiye erişiminin sağlanmasıdır. Bu amaçla, görme engelli öğrencilerimizin bilgiye daha kolay erişebilmesi için 2016 yılında, Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Laboratuvarı (GETEM) ile kurumsal işbirliği yapılarak, görme engelli personel ve öğrencilerimizin kütüphanecilik hizmetlerinden faydalanması sağlanmıştır. Kütüphanede bulunan yayınlar ağırlıklı bir şekilde Türkçe ve İngilizce ‘den oluşmaktadır. Kütüphanede hikâye-roman-şiir türü kitapların yanı sıra, Türkiye üniversitelerinde okutulmakta olan ders malzemesi (kitap-makale-ders notu) ile kimi ders ve konferansların kayıtları ve bilimsel makale-kitap bulunmaktadır. GETEM bu kapsamda 15 binden fazla yayını barındırmaktadır.
Üniversitemiz "Engelsiz Üniversite" olma yolunda hızla ilerliyor. Son olarak, Boğaziçi Üniversitesi GETEM ile kurumsal işbirliği yapılarak, görme engelli personel ve öğrencilerimizin kütüphanecilik hizmetlerinden faydalanması sağlandı. Hizmetten yararlanmak isteyen personel ve öğrencilerimizin, Kütüphane Müdürlüğüne başvurarak kullanıcı adı ve şifresi almaları gerekiyor. Engelli öğrencilerimizin tüm hizmetlerden yararlanabilmeleri için engellilikle ilgili raporlarını, Kütüphane Müdürlüğüne ulaştırmış olmaları gerekiyor. Bu işlemi bir defa yapmış olan öğrencilerimizden, üniversite hizmetlerinden yararlandıklarında tekrar rapor istenmiyor.

Veritabanı Adı: Emerald The CASE Journal

İçerik: 250’den fazla vaka, vaka alıştırmaları ve yönetim disiplinlerini kapsar.

Kapsam: Emerald The CASE Journal, uzmanlar tarafından yazılmış ve hakem görüşünden geçmiş işletme ve yönetim bilimleri alanında vaka çalışmalarını sunar.

Veritabanı Adı: CAB Abstracts

İçerik: Tarım, Orman, Veterinerlik, Su Ürünleri Fakülteleri ile Tarım Bilimleri, Deniz Bilimleri 736 Dergi

Döküman: Yardım

Kapsam: Bu veri tabanı, dergiler, seri yayınlar, konferans tutanakları, kitaplar, tezler, yıllık raporlar, patentler ve standartlar için bibliyografik bilgiler ile bazı kaynaklar için tam metin bilgi sağlamaktadır.

Veritabanı Adı: Emerald Premier eJournal

İçerik: 311 Dergi

Dokümanlar:İçerik ve Kullanım Klavuzu

Kapsam: 2017 yılından itibaren üniversitelerin erişimine Muhasebe, Finans ve Ekonomi, Eğitim, Mühendislik, İK, Öğrenme, Kurumsal Çalışmalar, Sağlık ve sosyal yönetim, Operasyonlar, Lojistik ve Kalite, Emlak Yönetimi ve İnsan Yapımı Çevre, Turizm ve Otelcilik, Pazarlama, Kütüphanecilik, Kamu Yönetimi ve Çevre Yönetimi alanında açılan dergilerdir.

Veritabanı Adı: IEEE

İçerik:

413 Dergi

1220 Konferans Serisi

3341 Standart

Dokümanlar:

Yardım

IEEE Digital Library Hakkında

IEEE Kullanım Kılavuzu

Kapsam: IEEE/IEL Veri Tabanı, elektrik mühendisliği, bilgisayar bilimi ve elektronik alanlarında dünyanın en yüksek kalitedeki 202’si aktif olmak üzere toplam 460 IEEE/IET ve IBM dergi ve magazine, yıllık 1.200’den fazla IEEE / 20’den fazla IET konferansına ve 2.500’den fazla kabul edilmiş IEEE standardı olmak üzere toplam 3.8 milyondan fazla tam metin dokümana erişim sağlamaktadır.

Veritabanı Adı: ScienceDirect Freedom Collection

İçerik:

2280 Dergi

Dokümanlar:

Kullanım Kılavuzu

Kapsam: Freedom Collection paketinde yer alan 2261 elektronik dergiye 1995 yılı ve sonrası olarak erişim sağlanmaktadır. Koleksiyon disiplinler arasıdır.

Veritabanı Adı: Science Citation Index Social Science Citation Index Art & Humanities Citation Index Book Citaiton Index Conference Proceedings Citation Index-SI&SSHI

İçerik:

Bibliyografik / Atıf

Dokümanlar:

Kullanım Kılavuzu

Web of Science (APIs)

Web of Knowledge

Kapsam: Konu ve atıf taraması yapılabilen bu platformda, WOS veri tabanı altında; Science Citation Index & Social Science Citation Index & Art and Humanities Index & Book Citation Index ile Conference Proceedings Citation Index – Science Edition & Social Sciences and Humanities Edition veri tabanları taranmaktadır.

Veritabanı Adı: Scopus

İçerik:

Bibliyografik / Atıf

Dokümanlar:

Kullanım Kılavuzu

Kapsam: Konu ve Atıf taraması yapılabilen bir veri tabanı olup, 49 milyon kayıt, 5.000 ayrı yayıncıdan sağlanan 20.500’un üzerinde hakemli dergi ve bilimsel yayın, 5.3 milyon konferans bildirisi, 340 kitap serisi, Medline’ın %100’ünü kapsamaktadır.

Veritabanı Adı: JSTOR Archive Journal Content

İçerik: 3938 Dergi, 2154 Rapor

Dokümanlar: Kullanım Kılavuzu

Kapsam: Multidisipliner olmakla birlikte sosyal bilim ağırlıklı 3904 dergiye moving wall olarak erişim sağlanabilmektedir. Moving Wall: Bir derginin JSTOR’da erişilebilen son sayısı ile yayınlanan en son sayısı arasındaki zaman aralığını temsil etmektedir.

Veritabanı Adı: OVID-LWW

İçerik: 519 Dergi

Dokümanlar:

Yardım

OVID-My Workspace

Kullanım Videoları

Tanıtım Broşürü

Kapsam: Tıp bilimleri alanında yayımlanan 439 dergi akademik dergi

Veritabanı Adı: ProQuest Dissertations & Theses

İçerik: Tez Veritabanı

Dokümanlar: Kullanım Kılavuzu(Tr)

Kapsam: Koleksiyon disiplinler arasıdır.

Veritabanı Adı: Springer Nature – SpringerLink

İçerik:

2296 Dergi

483 Açık Erişimli Dergi

Dokümanlar:

Kullanım Kılavuzu(Tr)

Eğitici Videolar ve Dokümanlar

Yazarlar için

Makale Yazım Kuralları

Manuscript Hazırlama Rehberi

SpringerLink Remote Access End User

Springer Uzaktan Erişim

Kapsam: Disiplinlerarası bir veri tabanıdır. Lisans anlaşması kapsamında 2073 dergiye erişim sağlanmakatadır. Ayrıca; 483 adet dergiye de Açık Erişim yoluyla erişim sağlanmaktadır.

Veritabanı Adı: Taylor & Francis

İçerik: 2187 Dergi

Dokümanlar:

Kullanım Kılavuzu

Bilgi Dokümanı

Kapsam: Çok disiplinli tam metin bir veri tabanıdır ve yaklaşık 2165 dergiye erişim sağlanmaktadır.

Veritabanı Adı:

Springer Nature – Academic Journals

Springer Nature – Nature Journals All

Springer Nature – Palgrave Macmillan Journals

İçerik:

Academic Journals (39 Dergi)

Nature Journals All (46 Dergi)

Palgrave Macmillan Journals (46 Dergi)

Kapsam: AJ + PMM + Nature All Journals Dergileri:Lisans Dönemi Boyunca, Lisans Alan bölüm 3.1’de belirtilen Sürekli Erişilebilir Dergiler’e erişimi olacaktır. Lisans Dönemi Sonunda Lisans Alan, lisans dönemi boyunca ilk olarak yayınlanan ve lisans dönemi öncesindeki 12 ay içinde bir defalığa mahsus yayınlanan her bir Dergi’nin tüm İçeriğine, işbu Sözleşme’nin hüküm ve koşulları çerçevesinde, Sürekli Erişim hakkına sahip olacaktır.

Veritabanı Adı: EBSCO eBook Academic Collection

İçerik: 195.000’den fazla e-kitap

Dokümanlar:

EBSCO eKitap Uygulamaya Genel bakış (video – İngilizce – Türkçe altyazı)

EBSCO eKitap – E-Kitap'u iPad'e indirin (Türkçe belge)

EBSCO eKitap ödünç almak için (İndir ve Rezerv etmek) (Türkçe belge)

Adobe Digital Editions'a E-Kitap indirmek (Türkçe belge))

EBSCO Kullanıcı Kılavuzu (İngilizce)

Kapsam: EBSCO eBook AC dünyadaki en geniş kapsamlı multi disipliner tam metin elektronik kitap veri tabanıdır. Tümüyle akademik, 195.000 civarında elektronik kitap içerir ve EBSCOhost platformu üzerinden kolay kullanım özellikleriyle araştırmacıların ihtiyaç duyduğu gerçek anlamda akademik bir elektronik kitap veri tabanıdır. Tüm disiplinlerde (hukuk, tıp, psikoloji, mühendislik, tarım, fen edebiyat, işletme, siyaset bilimi, eğitim, güzel sanatlar, mimarlık, v.b. ) 450’den fazla akademik yayıncının elektronik kitaplarına erişim mümkündür. MIT Press’ten Taylor & Francis’e bir çok önemli yayıncının kitaplarına mobil araçlarla erişim imkanı vardır.

Veritabanı Adı: Wiley Only Library

İçerik: 1497 Dergi

Dokümanlar:

Wiley Core Dergi Listesi

İstatistik Alma Adımları (İngilizce)

Kapsam: Wiley Online Library 1997’den günümüze yaklaşık 1.485 dergiye ve yaklaşık 125 açık erişimli dergiye tam metin erişim imkanı vermektedir.
Wiley Online Library araştırma alanları: Kimya, İşletme, ekonomi, finans, istatistik, Tıp, Yaşam Bilimleri, Matematik, Veterinerlik, Diş Hekimliği, Polimer ve Materyal Bilimleri, Eczacılık, Fizik ve Astromi, Psikoloji, Eğitim Bilimleri, Mühendislik, Tarım, Akvakültür ve Gıda Bilimi, Mimarlık ve Planlama, Sanat ve Uygulamalı Sanatlar, Biyoloji, Biyoteknoloji, Biyokimya & Biyofizik, Hücre ve Moleküler Biyoloji, Bilgisayar Bilimi ve Bilişim Teknolojisi, Genetik, Coğrafya & Keşifler, Tarih, Arkeoloji

Veritabanı Adı: Elgaronline

İçerik: 50 E-kitap

Dokümanlar:

Döküman

Yardım

Kapsam:Edward Elgar ; İşletme, Ekonomi, Hukuk, Eczacılık ve Ziraatla ilgili elektronik kitaplar mevcuttur.