Program Hakkında

Bu programın amacı Turizm endüstrisinde bulunan havayolu, konaklama, seyahat ve yiyecek içecek firmaları vb. kurumlara kalifiye ve dinamik yönetici yetiştirmektir. Turizm profilinin geliştiği günümüzde profesoynel yönetim tekniklerini benimsemiş, kişisel iletişimi yüksek ve sektörün ihtiyaçlarını karşılayabilen yönetici ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bilindiği üzere turizm sektörü emek-yoğun bir sektördür ve yüksek kalitede hizmet vermek için modern yönetim yaklaşımları gerektirmektedir. Bununla beraber, sektörde şu an lider pozisyonunda olan yöneticiler çekirdekten yetişmiş kişidirler ve yönetim eğitimine mutlak ihtiyaç duymaktadırlar. Ayrıca Turizm sektöründe kalifiye yönetici sorununun mevcut olduğu bilinmektedir. Bu program hem yönetici hem de akademik yetileri öğrencilerine entegre ederken, onların sektörde veya akademide yüksek makamlara hazırlamaktadır.

Eğitim Olanakları

Öğrenciler Turizm ve Otel İşletmeciliği Yönetimi programından mezun olmak için toplamda 7 ders almaktadırlar. Öğrenciler tezli programa kayıt yaptıklarında en fazla 4 derse kayıt yapabilirler. Toplam yedi dersin ikisi zorunlu derstir. Geriye kalan beş ders şeçmeli ders olarak nitelendirilir (bkz. müfredat). Öğrenciler danışmanlarının yardımları ile kayıtlarını tamamlarlar. Danışmanlar sürekli olarak öğrencileri yönlendirir. Üniversite kütüphanesi ve enstitüsü öğrencilere çevirimiçi ve çevirimdışı veritabnları için giriş hizmeti sunmaktadır. Okul danışmanları öğrenciler tez/projeye kayıt olurken mutlak suretle tez danışmanını atarlar. Öğrenciler tez veya projelerini tamamlamaları için üniversite genelinde mevcut olan veritabanlarını ve diğer zengin kaynakları kullanabilirler. Öğrencilerden özellikle tez çalışmalarında kaliteli çalışma yaparak turizm ve otelcilik alanyazına katkı yapmaları beklenir. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu Uluslararası Otel, Restoran ve Kurumsal Eğitimi Konseyi - (CHIRE) ve Avrupa Otelcilik Okulları Birliği – (EURHODIP) kurumlarına üyedir.

Kariyer Alanları

Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Lisans Programı dahilinde, turizm ve ağırlama sektörünün genel çalışma felsefesinin ve çalışma prensiplerinin öğretildiği uzmanlık derslerinin yanı sıra turizm ve ağırlama sektörüne odaklanmış işletmecilik dersleri de yer almaktadır. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Lisans Programı, kaliteli bir eğitim sunarak, öğrencilerini turizm ve ağırlama sektöründeki işletmelerin (ör. konaklama işletmeleri, havayolları, tur operatörleri, seyahat acenteleri, restoranlar vs.) ve ilişkili diğer sektörlerdeki kurumların en önde gelen insan kaynakları haline getirmeyi amaçlamaktadır. Turizm ve Otel İşletmeciliği mezunları büyük otel zincirlerinde, tatil köyleri ve butik otellerde, tur operatörlüğü veya acentelerde, havaalanı veya havayollarında ve

İletişim

Lisansüstü Eğitim-Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
Eğitim ve Lisansüstü Bilimler Merkezi, GE106
Tel: +90 392 671 1111 Dahili: 2214-2228
Enstitü E-posta: ciu-institute@ciu.edu.tr

Eğitim Süresi

1-2 Yıl

Derece

MSc

Dil

İngilizce