Yurtlarda kimler kalabilir?

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi öğrencileri kalabilir.

Yurtta kalmak isteyenler nasıl başvurubilir?

Yurt başvuruları bağlı olduğunuz Türkiye Kayıt ve İrtibat Ofisleri tarafından veya temsilci aracılığı ile gelmeyen öğrenciler direkt Yurtlar Müdürlüğü'ne giderek beğendikleri yurt odası için başvuru yapabilirler. Yurtlar Müdürlüğü Bufavento 1.katta yer almaktadır.

Yurt başvurusu için hangi belgeler gereklidir?

Temsilci aracılığıyla gelmeyen öğrenciler direkt Yurtlar Müdürlüğüne giderek müsait odaları görüp beğendiği yurt odasının fiyatını muhasebe veya T.C. Tanıtım Müdürlüğü'nden öğrenerek, ilgili ücreti yatırdıktan sonra tekrar Yurtlar Müdürlüğü'ne giderek kayıt işlemlerini tamamlayabilirler.

Yurt yerleştirmesinde öncelik sırası var mıdır?

Yeni kayıt yaptırmış öğrenciler yurt yerleştirmelerinde önceliğe sahiptirler.

Yurt başvurusu yaparken oda arkadaşı kendi seçebilir mi?

Birlikte kalmak istediğiniz arkadaşınızın ismini belirttiğiniz takdirde, olanaklar dahilinde (oda müsaitliği durumunda) talep Yurtlar Müdürlüğü tarafından karşılanır.

Yurtlarda son giriş-çıkış saatleri uygulaması var mıdır?

Yurtlarda kalan öğrencilerin, hafta içi (Pazartesi-Perşembe) ve Pazar günleri en geç gece yarısı 00:00’a kadar, Cuma ve Cumartesi günleri ise en geç sabah 02:00’ye kadar kendi yurtlarına girişlerini yapmaları gerekir. Giriş çıkışlarda kullanılan turnike, sisteme bağlı olarak belirtilen saatlerde çalışmayacağından Resepsiyon Görevlisi yurda girişinizde yardımcı olacaktır.

Yurt odasına yerleşmek için gelirken yanında neler getirmeli?

Öğrenciler, kişisel eşyaları, temizlik ürünleri, elektronik eşyaları, eğitim ve kırtasiye araç gereçleri dışında nevresim takımlarını (yastık, yorgan, çarşaf ve yastık kılıfı) yanında getirmeleri gerekir. Nevresim takımlarını kampüs içerisinde bulunan Lemar Süpermarket’ten uygun fiyata bulabilirler. Kuzey Kıbrıs’ta elektrik prizleri üçlü olduğundan odalarda kullanılması gereken cihazlar için kendiliğinden sigortalı adaptörlerden tedarik edilmesi tavsiye edilir (Lemar Süpermarket'te bulunur).

Kampüs içerisinde alışveriş yapabilecek bir yer var mı?

Öğrenciler üniversite kampüs içerisinde bulunan Lemar Süpermarketten 08:30-21:00 saatleri arasında ihtiyaçlarını giderebilirler.

Şehir merkezine ulaşım var mı?

UKÜ servisleri hafta içi ve hafta sonu ücretsiz ulaşım hizmeti sağlar. Ulaşım saatleri için tıklayınız.

Yurtta konakladığına dair belge nasıl temin edilir?

Yurtta konaklayan öğrenciler yurtlarda kaldıklarına dair belgeyi, Bufavento yurdunun 1. katında bulunan Yurtlar Müdürlüğü'nden temin edebilirler.

Misafir yurt odasında öğrenci ile kalabilir mi?

Yurt odalarında belirtilen giriş çıkış saatleri dışında misafirin kalması uygun değildir. Ancak, olağanüstü kötü hava şartları vs. nedeniyle (aynı cinsiyette olması koşuluyla) UKÜ öğrencilerine, odadaki diğer öğrencilerin onayı ve Yurtlar Müdürlüğü'nün de izni ile gerekli yardım yapılır.

Anne, baba, kardeş veya arkadaş öğrenci ile odada kalabilir mi?

Öğrencilerimizin kampüs hayatına daha rahat uyum sağlayabilmesi için anne, baba, kardeş yani 1.dereceden yakınlarının Yurtlar Müdürlüğü tarafından karar verilen başka odalarda belirli bir ücret karşılığında konaklama imkânı sağlanır. Ancak, hastalık zamanı ve acil durumlarda, odadaki diğer öğrencilerin onayı ve Yurtlar Müdürlüğü'nün izni ile öğrencinin odasında günübirlik misafir edilebilirler.

Kampüs içerisinde Sağlık sorunu olduğunda gidilebilecek bir yer var mı?

Öğrencilerimiz yurt resepsiyonunu arayarak görevlinin ivedilikle yardım çağırmasını sağlayabilirler. Ayrıca, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Sağlık Merkezinde görevlendirmiş doktor ve hemşire ile öğrencilere her türlü sağlık ve ilk yardım müdahalelerinin yanı sıra ayakta tedavi hizmetleri sunulur. Öğrenci ve personelin fiziki engeli olduğu ve sağlık merkezine gidemediği durumlarda sağlık personeli bulundukları noktaya gidip yardımcı olur. Mesai saatlerinde Sağlık Merkezi'ne 0392 671 1111-2905 dahili hattan ulaşılabilir.

Oda giriş-çıkış kartı/anahtarı kaybolursa ne yapılmalı?

Oda anahtarını veya oda giriş kartını kaybeden öğrenciler ilgili yurdun resepsiyonuna giderek bilgi verir. Öğrenci kartı yemekhanede de kullanıldığından yeni kart için Öğrenci İşleri Müdürlüğü'ne hemen başvurulmalıdır. Oda anahtarının yedeği Yurtlar Müdürlüğü'nden tedarik edilebilir.

Yurt odalarında afiş, poster, resim vb. asılabilir mi?

Yurt odalarının duvar boya ve sıvasını zedelemeyecek özel yapıştırıcılar kullanılması kaydı ile Yurtlar Müdürlüğünün onayı alınarak istenilen poster ve resimler asılabilir.

Yurt yaşam kurallarına uymamanın yaptırımı nedir?

Yurt yaşam kuralları gerek yurtlarda gerekse yurt ortak kullanım alanlarında birlikte yaşayan öğrencilerin daha huzurlu ve rahat yaşamaları için yazılmıştır. Mevcut kurallara uymayan öğrenciler öncelikle ilgili yurt bina amiri tarafından, sonrasında ise Yurtlar Müdürlüğü'ne yönlendirilerek karşılıklı konuşma esasına göre gerekli uyarılar yapılır.

Yurtlarda elektronik veya teknik sorun yaşanması durumunda ne yapılmalı?

Odanızla ilgili arızaları www.kbs.ciu.edu.tr sayfası üzerinden ilgili birimlere bildirilebilir. Ayrıca, hızlı müdahale için ilgili yurt resepsiyonunu arayarak veya ziyaret ederek gerekli işlemler için talepte bulunulabilir.

Eğitim dönemi bittiğinde yurttan çıkmak için ne tür işlem yapılmalı?

İlgili bina amirlerinden yurt çıkış formunun imzalatılması gerekmektedir.

Yurt odasında su ısıtıcısı, elektrikli ısıtıcı, mikrodalga gibi cihazlar bulundurulabilir mi ya da kullanılır mı?

Stüdyo tipi yurtlarda, yangın ve benzeri tehlikelere yol açılmaması için yemek pişirmek, soba “ısıtıcı”, tüp gaz, vb. yanıcı ve/veya ateşli cihazları kullanmak yasaktır (Su ısıtıcısı olarak elektrikli çaydanlık emniyeti alınarak ve Yurtlar Müdürlüğü'nün izni ile kullanılabilir). Kullanımı yasak olan cihazların oda kontrolü yapılırken bulunması neticesinde ilgili cihaz odadan alınarak akademik yıl bitimine kadar öğrenci için muhafaza edilir. Stüdyo yurtları arasında ortak mutfak kullanımı olan Vuni, Kantara ve Hilarion’da yukarıda bahsi geçen cihazların kullanımı mümkündür.

Yurt odasında evcil hayvan beslenir mi?

Gerek hijyenik koşullar gereği gerekse hayvanlardan bulaşabilecek hastalıklardan dolayı yurtlarda her türlü hayvan beslemek yasaktır. Tespit edilmesi halinde hayvan ortamdan alınarak uzaklaştırılır ve uzaklaştırma bedeli ile birlikte ortamın ilaçlanma bedeli oda sakininden ve/veya öğrenciden tahsil edilir.

Sömestr tatilinde yurt odası boşaltılmalı mı?

Sömestr tatilinde öğrencinin yurt odasını boşaltmasına gerek yoktur.

Sömestr tatillerinde eşyaların muhafaza edildiği depo var mıdır?

Sömestr tatilinde öğrencilere mevcut odalarını boşaltma zorunluluğu olmadığı için depo ihtiyaçları yoktur. Ancak talep edildiği zaman teslim belgesi ile emanete alınabilir.