Yurtlarda kimler kalabilir?

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi öğrencileri kalabilir.

Yurtta kalmak istiyorum, nasıl başvurabilirim?

Yurt başvuruları bağlı olduğunuz Türkiye Kayıt ve İrtibat Ofisleri tarafından veya temsilci aracılığı ile gelmeyen öğrenciler direk Yurtlar Müdürlüğüne giderek beğendikleri yurt odası için başvuru yapabilirler. Yurtlar Müdürlüğü Bufavento 1.katta yer almaktadır.

Yurt başvurusu için hangi belgeler gerekli?

Temsilci aracılığıyla gelmeyen öğrenciler direk Yurtlar Müdürlüğüne giderek müsait odaları görüp beğendiği yurt odasının fiyatını muhasebe veya TC Tanıtım Ofisi veya Uluslararası Ofis’ten öğrenerek, ilgili ücreti yatırdıktan sonra tekrardan Yurtlar Müdürlüğüne giderek kayıt işlemlerini tamamlayabilirler.

Yurt yerleştirmesinde öncelik sırası var mıdır?

Yeni kayıt yaptırmış öğrenciler yurt yerleştirmelerinde önceliğe sahiptirler.

Yurt başvurusu yaparken oda arkadaşımı kendim seçebilir miyim?

Birlikte kalmak istediğiniz arkadaşınızın ismini belirttiğiniz takdirde, olanaklar dahilinde talep karşılanır.

Yurtlarda son giriş-çıkış saatleri uygulaması var mıdır?

Yurtlarda kalan öğrencilerin, Hafta içi (Pazartesi-Perşembe) ve Pazar günleri en geç 00.00’a kadar, Cuma ve Cumartesi günleri ise en geç 02.00’ a kadar kendi yurtlarına girişlerini yapmaları gerekir.

Yurt odasına yerleşmek için gelirken yanında neler getirmelisin?

Öğrenciler, kişisel eşyaları, temizlik ürünleri, elektronik eşyaları, eğitim ve kırtasiye araç gereçleri dışında nevresim takımlarını (yastık, yorgan, çarşaf ve yastık kılıfı) yanında getirmeleri gerekir. Nevresim takımları kampüs içerisinde bulunan Lemar Süpermarketten uygun fiyata bulabilirler. Kuzey Kıbrıs’ta elektrik prizleri üçlü olduğundan öğrencilerin yanlarında üçlü priz getirmeleri tavsiye edilir.

Kampüs içerisinde alışveriş yapabileceğim bir yer var mı?

Öğrenciler üniversite kampüs içerisinde bulunan Lemar Süpermarketten 08:30-21:00 saatleri arasında ihtiyaçlarını giderebilirler.

Şehir merkezine ulaşım var mı?

UKÜ servisleri hafta içi ve hafta sonu ücretsiz ulaşım hizmeti sağlar. Ulaşım saatleri için tıklayınız.

Yurtta kaldığıma dair belgeyi nasıl temin edebilirim?

Yurtta konaklayan öğrenciler yurtlarda kaldıklarına dair belgeyi, BUFAVENTO yurdunun 1. Katında bulunan Yurtlar Müdürlüğü’nden temin edebilirler.

Misafirim odamda benimle kalabilir mi?

Yurt odalarında misafir kalması yasaktır. Ancak, olağanüstü kötü hava şartları vs. nedeniyle aynı cinsiyette olan UKÜ öğrencileri, odadaki diğer öğrencilerin de onayı ve Yurtlar Müdürlüğü izni ile günübirlik misafir edilebilir.

Annem, babam, kardeşim veya arkadaşım odamda kalabilir mi?

Öğrencinin, 1.dereceden yakınlarının kampüs içerisinde konaklayabilmesi için Yurtlar Müdürlüğünce karar verilen başka odalarda belli bir ücret karşılığında konaklama imkânı sağlanır. Ancak, hastalık zamanı ve acil durumlarda, odadaki diğer öğrencilerin onayı ve Yurtlar Müdürlüğü’nün izni ile öğrencinin odasında günübirlik misafir edilebilirler.

Kampüs içerisinde Sağlık sorunum olduğunda gidilebilecek bir yer var mı?

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Sağlık Merkezi’nde görevlendirmiş doktor ve hemşire ile öğrencilere her türlü sağlık ve ilk yardım müdahalelerinin yanı sıra ayakta tedavi hizmetlerini sunar. Öğrenci ve personelin fiziki engeli olduğu ve sağlık merkezine gidemediği durumlarda sağlık personeli bulundukları noktaya gidip yardımcı olur. Mesai saatlerinde Sağlık Merkezi’ne 0392 671 1111-2905 dahili hattan ulaşılabilir.

Oda giriş-çıkış kartımı/anahtarımı kaybettiğimde ne yapılmalı?

Oda anahtarını kaybeden öğrenciler ilgili yurdun resepsiyonuna giderek bilgi vermelidir.

Yurt odalarında afiş, poster, resim vb. asılabilir mi?

Yurtlarda Yurtlar Müdürlüğü’nün onayı alınmadan herhangi bir şey duvarlara asılamaz.

Yurt yaşam kurallarına uymamanın yaptırımı nedir?

Yurt yaşam kurallarına uymayan öğrencilere Yurtlar Müdürlüğü disiplin kurulu tarafından gerekli uyarı ve ceza işlemi yapılır.

Yurtlarda elektronik veya teknik sorun yaşanması durumunda ne yapılmalı?

Odanızla ilgili arızaları www.kbs.ciu.edu.tr sayfası üzerinden ilgili birimlere bildirilebilir. Ayrıca, ilgili yurt resepsiyonunu arayarak veya ziyaret ederek gerekli işlemler için talepte bulunulabilir.

Eğitim dönemi bittiğinde yurttan çıkmak için ne tür işlem yapılmalı?

İlgili bina amirlerinden yurt çıkış formunun imzalatılması gerekmektedir.

Yurt odasında su ısıtıcısı, elektrikli ısıtıcı, mikrodalga gibi cihazlar bulundurulabilir mi ya da kullanılır mı?

Stüdyo tipi yurtlarda, yangın ve benzeri tehlikelere yol açılmaması için yemek pişirmek, soba “ısıtıcı”, tüp gaz, vb. her nevi yanıcı ve/veya ateşli cihazları kullanmak kesinlikle yasaktır (Su ısıtıcısı olarak elektrikli çaydanlık emniyeti alınarak ve Yurtlar Müdürlüğü’nün izni ile kullanılabilir). Kullanımı yasak olan cihazların oda kontrolü yapılırken bulunması neticesinde ilgili cihaz odadan alınarak akademik yıl bitimine kadar öğrenci için muhafaza edilir.

Yurt odasında evcil hayvan beslenir mi?

Yurtlarda her türlü hayvan beslemek kesinlikle yasaktır. Tespit edilmesi halinde hayvan ortamdan alınarak uzaklaştırılır ve uzaklaştırma bedeli ile birlikte ortamın ilaçlanması bedeli oda sakininden ve/veya öğrenciden tahsil edilir.

Sömestr tatilinde yurt odası boşaltılmalı mı?

Sömestr tatilinde öğrencinin yurt odasını boşaltmasına gerek yoktur.

Sömestr tatillerinde eşyaların muhafaza edildiği depo var mıdır?

Sömestr tatilinde öğrencilere mevcut odalarını boşlatma gibi zorunluluğu olmadığı için depo ihtiyaçları yoktur. Ancak talep edildiği zaman teslim belgesi ile emanate alınabilir.