Program Hakkında

Okul öncesi yüksek lisans programı öğretim kurumlarındaki yüksek kalitede yetişmiş okul öncesi öğretmen ihtiyacını karşılamaktadır. Program pedagoji ve metodoloji çalışmalarını özellikle 0 – 6 yaş arasındaki çocukların bilişsel gelişim, sosyal-duygusal gelişim, dil gelişimi ve motor gelişimi üzerinde yoğunlaştırmaktadır. Programın esas amacı öğrencilere yetkin birer profesyonel olmaları konusunda yardımcı olmak ve çocuk gelişimi konusundaki toplumun ihtiyaçlarını giderme konusunda katkı koymaktır. Programda 7 ders, bir seminer ve bir de tez vardır. Farklı bir alandan gelip de okul öncesi eğitimi üzerine yüksek lisans derecesi almak isteyen öğrencilerin alttan hazırlık derslerini alması gerekmektedir. Programdaki dersler özellikle okul öncesi dönemdeki çocuğun büyümesi ve gelişimi, gelişim teorileri, öğretim yöntemleri, istatistik, araştırma metodları ve karşılaştırmalı eğitim üzerine yoğunlaşmaktadır.

Eğitim Olanakları

Program multidisipliner bir yaklaşım benimsemektedir. Tüm kuramsal derslerde özellikle bilimsel araştırma projeleri verilmesi esastır. Bu çalışmalar bir profesyonelin rehberliğinde tamamlanmaktadır. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi kütüphanesi zengi veritabanı, bilimsel dergiler ve kitaplarla donatılmış olup, öğrencilerin derinlikli araştırma yapmasına teşvik edecek şekilde donatılmıştır. Bütün bunların yanında dersler profesyonel tecrübelerden yola çıkılarak gözlemler ve deneyimli uzmanların görüşleriyle yapılandırılmıştır. Tüm dersler öğrencinin mutlaka en az bir bilimsel çalışma hazırlaması ve sınıfta sunması gerekecek şeklinde tasarlanmıştır. Bununla birlikte açılan sertifika programlarıyla alanla ilgili yeni ve güncel bilgi ve uygulamalara ilişkin eğitimler verilmektedir. Dersler sınıflarda veya öğretim üyelerinin ofislerinde yapılmaktadır. Teknolojik olarak yeterli donanıma sahip olan sınıflarda akıllı tv ve internet bağlantısı mevcuttur.

Kariyer Alanları

Okul öncesinde yüksek lisans dersecesi olan bir kişi 0 – 6 yaş çocukların eğitimi konusunda uzman ünvanını almış olur. Yüksek lisans sürecinde kullanılan öğretim programı özellikle okul öncesi öğretim program bilgisi de içerdiğinden, mezuniyetin ardından uzman olan kişiler farklı koşullarda, kültürlerde, hem özel hem de devlet okullarında öğretmenlik yapabilecek bilgi ve beceriye sahip olurlar. Ayrıca bu konuda diploma sahibi olan mezunlarımız öğretim koordinatörü, öğretim programı danışmanı gibi mevkilerde de çalışabilirler. Özellikle gelişmiş okul öncesi veya ilköğretim kurumlarında ve Milli Eğitim Bakanlığı gibi benzer resmi kurumlarda çalışma şansı yakalayabilirler. Aynı zamanda doktora eğitimlerine devam ederek kendilerine akademik camiada bir yer buluraka bilimsel çalışmalarını geliştirip akademisyen olabilirler.

İletişim

Lisansüstü Eğitim-Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
Çevik Uraz Merkezi, CU244
Tel: +90 392 671 1111 Dahili: 2214-2228
Enstitü E-posta: ciu-institute@ciu.edu.tr

Eğitim Süresi

1-2 Yıl

Derece

MA

Dil

Türkçe