Program Hakkında

Makine Mühendisliği Lisansüstü Programı, öğrencilerini ilgili alanda sağlam temellerle donatmak ve aynı zamanda ileri seviyede uygulamalı ve teorik araştırma yapma becerilerini geliştirmektir. Teknolojik ürünlerin yalnızca uzmanlıkla ve yaratıcılık ile mühendislik deneyimlerinin bir araya getirilmesi yoluyla elde edilebileceği gerçeğini esas almaktadır. Bu sebeple program, öğrencilere makine sistemleri ve detayı konusunda uzmanlaşma olanağı tanıyacak şekilde düzenlenmiştir. Öğrenciler bilimsel etkinliklere katılma becerilerini geliştirmekte ve elde ettikleri sonuçları bilim camiasıyla paylaşmaktadır.

Eğitim Olanakları

Makine Mühendisliği Yüksek Lisans Programı malzeme, statik, mukavemet, katı ve akışkanlar mekaniği, termodinamik, ısı transferi, kontrol, enstrümantasyon, tasarım ve üretim alanlarında uzmanlaşma imkânı sunar. İmalat, biyomekanik, enerji dönüşümü, yanma, kırılma mekaniği, otomotiv, titreşimler, ısıtma-soğutma sistemleri, mekanizma teknikleri gibi uzmanlık konularını içeren program termal ve mekanik sistemlerin tasarım konularını da kapsar. Ayrıca, son teknoloji araştırma laboratuvarları olanaklarını da sağlar.

Kariyer Alanları

Makine Mühendisliği Yüksek Lisans Programından mezun olanlar, yüksek teknoloji ve uygulamalarını içeren kurum ve şirketlerde yönetici olarak çalışabilirler. Program mezunları, otomotiv ve makine alanlarında faaliyet gösteren Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ), büyük ölçekli şirketler ve çok uluslu firmalarda istihdam olanağı bulabilirler. Ayrıca, günlük mühendislik problemlerinin rutin uygulamalarının dışında kalan ulusal ve uluslararası projelerde ve Ar-Ge faaliyetlerinde görev alabilirler. Yükseköğretim kurumlarında akademik kariyerlerine doktora ile devam edebilirler ve öğretim personeli olarak görev alabilirler.

İletişim

Lisansüstü Eğitim-Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
Eğitim ve Lisansüstü Bilimler Merkezi, GE106
Tel: +90 392 671 1111 Dahili: 2214-2228
Enstitü E-posta: ciu-institute@ciu.edu.tr

Eğitim Süresi

1-2 Yıl

Derece

MSc

Dil

İngilizce