Program Hakkında

İnşaat mühendisliğinde lisansüstü eğitim yapı, geoteknik, hidrolik, yapı işletmesi ve yapı malzemesi alanlarından oluşmaktadır. Uygulamalı eğitime azami önem verilen programımızda olanakları bakımından ülkemizdeki diğer lisansüstü eğitim veren inşaat mühendisiği bölümleri ile karşılaştırıldığında gerek araştırma ve geliştirme laboratuvarları, gerekse bilgisayar laboratuvarları ile ilk sıralarda yer almaktadır. Programımız kaliteden ödün vermeden aldıkları uygulamalı eğitim ile ulusal ve uluslararası alanda etik, girişimci, çevreye duyarlı, teknolojik gelişimleri takip eden mezunlar yetiştirecek eğitim anlayışını ön planda tutan lisansüstü eğitim sağlamaktadır.

İnşaat yüksek lisans programın temel amacı, inşaat mühendislerini güncel yöntem ve bilgilerle donatarak mühendislik problemlerinin çözümünde uzmanlaşmalarını sağlamak ve araştırma faaliyetlerinde yer alabilecek bilim insanları yetiştirmektir.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü, yüksek lisans programını yürütmek için deneyimli ve saygın öğretim elemanlarından yararlanmaktadır. Bölümü laboratuvarları, uluslararası düzeyde olup; ada genelinde en önde yer almaktadır. UKÜ İnşaat Mühendisliği Bölümünde lisansüstü eğitim yapmak, sizi bilimsel araştırmanın prensipleri ve teknikleriyle tanıştıracaktır.

Eğitim Olanakları

Yapı Malzemesi, Geoteknik, Ulaştırma ve Topoğrafya Laboratuvarı yüksek lisans öğrencilerine ve onların yaptıkları çalışmalarla topluma hizmet vermektedir. İnşaat Mühendisliği Bölümü, eğitim ve araştırma amaçlı kullanım için aşağıda verilen laboratuvarlara sahiptir.
- Yapı Malzemesi Laboratuvarında: İnşaat sektöründe kullanılan hertürlü yapı malzemesinin fiziksel, mekanik ve dayanıklılık (çevresel koşullara karşı direnç) deneylerini yapabilecek son teknolojik ekipmanlar,
- Zemin Mekaniği Laboratuvarında: Zemin numunelerinin hertürlü fiziksel ve mekanik özelliklerinin belirlenmesi için gerekli cihaz ve ekipmanlar,
- Merkez Laboratuvarında: Kompozit malzemelerin kimyasal ve mineral yapılarının incelenmesi için gerekli cihaz ve aletler,
- Ulaştırma Laboratuvarında: Agrega aşınma, CBR deneyi, Marshall deneyi, Viskometre, Sıkıştırma gibi deneylerin yapılacağı ekipmanlar,
- Bilgisayar Laboratuvarında: Günümüz teknolojik koşullarına göre yapılandırılmış ve içerisinde İnşaat Mühendisliği Bölümü yüksek lisans öğrencilerinin tasarımlarında kullanacakları statik paket programları olan bilgisayarlar bulunur. İnşaat Mühendisliği Bölümü Laboratuvar alt yapısı öğrencilerin hertürlü fiziksel, mekanik ve dayanıklılık testlerini yapabilecekleri konumdadır.

Kariyer Alanları

Mezunlarımız, uzmanlık alanları doğrultusunda aldıkları bilgi ve beceriler yardımıyla toplumsal gereksinimleri yerine getirerek; kazandıkları araştırmacı ruhuyla inşaat alanının birçok dalında faaliyet gösteren ve eğitim veren kurum ve kuruluşlara yeni bilgi, beceri ve teknikleri aktararak; kazandıkları daha yüksek bir sorumluluk isteyen yönetebilme becerileri doğrultusunda, İnşaat alanında geniş bir yelpazede faaliyet gösteren kamu kuruluşları, özel sektör şirketlerinde mesleklerini icra edebilmektedirler. Mezunlarımız yurtiçi ve yurtdışı üniversitelerde inşaat mühendisliğinin çeşitli dallarında doktora programlarına girip üniversitelerde akademisyen olarak çalışabilirler. Ulusal ve uluslararası büyük ve karmaşık projelerde yer almaktadırlar.

İletişim

Lisansüstü Eğitim-Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
Eğitim ve Lisansüstü Bilimler Merkezi, GE106
Tel: +90 392 671 1111 Dahili: 2214-2228
Enstitü E-posta: ciu-institute@ciu.edu.tr

Eğitim Süresi

1-2 Yıl

Derece

MSc

Dil

İngilizce