Program Hakkında

Türkiye Yüksek Öğretim Kurumu tarafından onaylanan İngiliz Dili ve Edebiyatı yüksek lisans programı, zengin akademik kadrosu ile öğrencilerin edebiyat ve eleştiri alanlarda yetkin olabilmelerini sağlamaktadır. Program alanda en çağdaş ve disiplinlerarası gelişmeleri öğrencilere aktararak onların edebiyat araştırmalarında eleştiri teorilerinin ne kadar öenmli olduğunu öğretmeyi amaçlamaktadır. Bölüm, öğrencilerine edebiyatta en modern eğitimi sağlamaktvadır. Aldıkları derslerle birlikte öğrencilerin tez yazma konusunda da öğretim üyelerinden yararlanma fırsatlerı bulunmaktadır. Ayrıca, öğrenciler bilimsel yayın yapmak için bölüm hocaları tarafıdan yönlendirilmekte ve teşvik edilmekteler. Programın müfredatı kapsamında öğrenciler edebiyat ve kültür çalışmalarının temel gereksinimlerini öğrendikten sonra bu alanda birer uzman olarak çalışabilercekler veya bu alanda doktora çalışmalarına devam edebilecekler.

Eğitim Olanakları

Bölümümüzde dört yıl boyunca ingilizcenin yanında Almanca veya Fransızca veya seçilmesi zorunludur. Böylece öğrenciye ikinci bir dil de kazandırılır. Ayrıca, seçmeli ders olanakları verilen öğrenciler, İngilizce Öğretmenliği Bölümünden veya kendi bölümlerinden farklı dersler de alma şansına sahiptirler. Ayrıca, Bölümümüz bilgisayar dersleri ve tercümanlık dersleri de vermektedir. Öğrencilerimiz hocaları ile birlikte projeler geliştirir ve uluslararası sempozyum ve konferanslara katılablirler. Bölümümüzün uzman kadrosu öğrencilerimizle bireysel olarak ilgilenirler ve ilgi alanlarına göre yönlendirme yapar. Bölüm öğretim üyeleri, öğrencilerimizin bilgi birikimlerini, uygulama becerilerini ve yaratıcılıklarını geliştirmelerine öncülük eder. Bölümümüzde öğrenci odaklı ve katılımcı bir eğitim anlayışı hâkimdir. Üniversitemizde dünyanın dört bir tarafından gelen öğrencilerin bulunduğundan dolayı çokkültürü bir ortam sunmaktadır.

Kariyer Alanları

İngiliz Dili ve Edebiyatından mezun olan öğrenciler fromasyon programına katılmak suretiyle İngilizce öğretmeni olabilecekler. Mezunlarımız üniversitelerde araştırma görevliliği ve okutmanlık yapabilir, serbest alanlarda yabancı dil ile ilgili işlerde veya yazılı ve sözlü alanlarda çevirmen olarak çalışabilirler. Ayrıca, mezunlarımız İngiliz Dili ve Edebiyatı veya İngliz Dili Eğitimi alanlarında doktora yapabilir, yüksek öğretim kurumlarında çalışabilirler. Sahip oldukları edebiyat bilgisi, dil, yorumlama ve araştırma becerileri, kendilerine bu donanımın talep gördüğü birçok farklı alanda da çalışma olanağı sağlamaktadır. Yetenekli mezunlar edebiyat dünyasına katılıp kendi kısa hikâye, roman ve şiirlerini yazabilirler. Sanat, edebi yazı ve tiyatro oyunu eleştirmeni olabilirler. Herhangi bir gazete ve sanat ağırlıklı dergide çalışabilirler.

İletişim

Lisansüstü Eğitim-Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
Eğitim ve Lisansüstü Bilimler Merkezi, GE106
Tel: +90 392 671 1111 Dahili: 2214-2228
Enstitü E-posta: ciu-institute@ciu.edu.tr

Eğitim Süresi

1-2 Yıl

Derece

MA

Dil

İngilizce