Program Hakkında

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eczacılık Fakültesi’nin Eczacılık Programı mezunlarına Eczacı unvanı verilmektedir. Eczacılık programı, hem akademik hem de sosyal alanlarda çeşitli organizasyonlara üyedir. Bunların başlında Avrupa Eczacılık Öğrencileri Birliği’ne ait karar merciinde bütün Kıbrıs adasını temsilen tek oy verme yetkisi ile CIUPSA öğrenci örgütü bulunmaktadır. Programın ulusal ve uluslararası tanınırlığı Nijerya Eczacılık Konseyi tarafından akredite edilmesi ile taçlandırılmıştır. Bilim ve Teknoloji Merkezi binasında yer alan fakülte, ileri teknoloji donanımına sahip laboratuvarları ile hem teorik hem de pratik çalışmalarını yürütür. Nitelikli akademik kadrosu ile ingilizce eğitim veren programdan mezun olan eczacılar, bilimsel gelişmeleri takip ederek, meslek etiğine ve evrensel bakış açısına sahip eczacılar olarak mesleklerini icra etmektedirler.

Eğitim Olanakları

UKÜ Eczacılık Fakültesi, teorik ve uygulama dersleri Bilim ve Teknoloji Merkezi binasında yer alan son teknoloji ekipmanlar ile donatılmış derslik ve laboratuvarlarda yapılır. İtalya’daki University of Rome Tor Vergata Eczacılık Fakültesi ile yapılan anlaşma kapsamında çift diploma uygulaması 2017-2018 eğitim-öğretim yılından itibaren yürürlüğe girmiş ve bu program kapsamında, öğrenciler UKÜ Eczacılık Fakültesi’nde ilk 3 yılı kapsayan eğitim-öğretiminin ardından, sonraki 2 yıllık eğitimlerini ise University of Rome Tor Vergata’nın Roma’daki kampüsünde tamamlayabilirler. Eczacılık programlarında eğitim ingilizce olarak verilmektedir. Bu sayede mezun olan öğrenciler uluslararası bakış açısına ve dünyanında her yerinde çalışma imkanına sahip eczacılar olarak yetişmektedirler. Bilimsel gelişmeleri yakından takip edip, bu ışıkta eğitime devam eden fakülteden mezun olan eczacıların hasta sağlık ve çıkarını önde tutan, etik değerlere sahip, bilim ile iç içe mesleğini yürüten eczacılar olarak mesleklerini icra etmektedirler.

Akreditasyonları ve üyelikleri

Nijerya Eczacılık Konseyi
Avrupa Eczacılık Öğrencileri Birliği

Kariyer Alanları

Eczacılık Fakültesi mezunlarının sağlık sektöründeki rolü çok geniş eczane eczacılığından, kamu eczacılığına, sağlık bakanlıklarının ilgili birimlerinden, ilaç sanayisine kadar birçok alanda çalışabilirler. Ayrıca, Ar-Ge laboratuvarlarında, kalite kontrol birimleri ve kozmetik sanayisinde de görev alabilirler. Akademik alanda ilerlemek isteyen mezunlar yüksek lisans ve doktora programlarıyla eğitimlerine devam edebilir ve üniversitelerde görev alabilirler.

Eğitim Süresi

5- 6 Yıl

Derece

MPharm (5 yıl)
PharmD (6 yıl)

Dil

İngilizce

İletişim

Eczacılık Fakültesi

Bilim ve Teknoloji Merkezi, Doğu 2. Kat

Tel: +90 392 671 1111 Dahili: 2651

Fakülte E-posta: secretary-phm@ciu.edu.tr

Dekan: Prof. Dr. Emine Yasemin Yazan

Dekan E-posta: yyazan@ciu.edu.tr