DEKAN'IN MESAJIdekan-ibrahim-baktir

İnsan, kendini doğuran kadına ‘ana’ der, ve varoluşu ve yaşamı için anası kadar vazgeçilmez olan toprağa ‘toprak ana’ der, bu her dilde böyledir. Çünkü dünyanın neresinde yaşıyor olursa olsun, insanlar toprağın önemini asırlar önceden anlamıştır. İnsan için anasız ve topraksız varoluş ve yaşam olamaz.

Toprak, ana kadar cömert ve vericidir. Ama aynı ölçüde kural koyucu ve terbiye edicidir. Kendine özgü bir düzeni vardır. Bu düzen o kadar güçlüdür ki, ona karşı durmaya kalkışan herkes kaybetmeye mahkumdur.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi olarak temel uğraşımız, toprağın ve doğanın düzenini ve kurallarını anlamak, öğretim ve uygulamalarımızı bu düzene uyumlu bir biçimde gerçekleştirmektir. Bilmediklerimizi arayıp bulmaya ve öğrenmeye çalışırız. Her zaman, bizden daha çok bilenlere danışırız. Kendi çabalarımızla araştırmalar yaparız ve bulgularımızı paylaşırız. Toprağın bütün sırlarını bilemeyebiliriz, ama çok gayret ediyoruz.

Toprağa saygılı, alçakgönüllü ve insan doğa ilişkisini iyi anlayan ziraat mühendisleri yetiştiriyoruz. İnsanın en çok muhtaç olduğu maddi varlığın toprak olduğunun bilincini taşıyan ziraat mühendisleri yetiştiriyoruz.

Tarımla uğraşan insanları diğer insanlardan ayıran bazı özellikleri vardır. Tarımcı mesleğini çok küçük yaşta seçer ve bu seçiminde direnir. Çünkü tarım bir gönül işidir ve ona alternatif olabilecek başka bir meslek yoktur. Tarımla uğraşan insanlar daha mutlu, daha iyimser ve daha uzun ömürlü olur.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesinin laboratuvarları ve bin dönümden fazla arazisi vardır. Bu arazi, geniş bir makine ve teknik donanım yanında, büyük seralara ve modern süt ve hayvancılık tesislerine sahiptir. Birden fazla yabancı dili çok iyi bilen hocalarımız vardır. Bilim ve teknoloji dünyası ile devamlı bilimsel ve pratik temas halindeyiz. Fuarlara ve bilimsel toplantılara katılırız ve katkıda bulunuruz. Bütün bunları, toprağın kutsal olduğu bilinci içinde ve mükemmel doğa düzenine uyum sağlama emeli ile yaparız. Gelin, bize katılın. Birlikte daha güzel şeyler yapmaya çalışalım.

Prof. Dr. İbrahim BAKTIR

Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı