Program Hakkında

Son zamanlarda teknolojinin kullanımının hızla yaygınlaştığı ve yaşamımızın vazgeçilmaz bir parçası olduğu net olarak gözlenmektedir. Bunun yanında, hızla değişmekte ve gelişmekte olan bilişim teknolojilerini devlet kurumlarının ve özel işletmelerin de etkin bir şekilde kullandiği bilinmektedir. Buna bağlı olarak endüstri gereksinimlerine cevap verebilmek üzere teknik altyapıya hakim, çözüm üretme ve kritik düşünme becerilerine sahip profesyonel bireylere olan ihtiyaç hızla artmaktadır. Bu program konularında uzman öğretim elemanı kadrosuyla, edüstrinin ihtiyaç duydugu iş güçünü karşılayabilecek nitelikli bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir. Bu program, öğrencilerin Bilişim Teknolojileri alanındaki gelişmeleri yakından takip etmelerine olanak sağlamakta ve 21. yüzyılın iş gücü gereksinimlerine hazırlanmalarına yardımcı olmaktadır. Öğrenciler programın gerektirdiği temel dersleri tamamladıktan sonra Bilişim Teknolojileri ananında tercih ettikleri bir konuda uzmanlaşma olanağına sahip oluyorlar. Bilgisayar ağı, ağ güvenliği, yazılım geliştirme ve sistem tasarlama seçebilecekleri konular arasındadır. Buna ek olarak, bu program çerçevesinde yapacakları araştırma projeleri ve tez çalışmaları gelecekteki kariyerlerinde kritik ve önemli bir rol oynamaktadır.

Eğitim Olanakları

Bilişim Teknolojileri Bölümü öğrencileri kazandıkları teorik ve pratik bilgileri, bilgisayar laboratuvarlarinda ve çeşitli online ugulamalari kullanarak uygulamaktadirlar. Ayrıca öğrenciler, üniversitenin kütüphanesi ve çevrim içi kurs yönetim sisteminden gerekli ders materyallerine erişebilirler. Konularında uzman öğretim elemanları ile birlikte çeşitli alanlarda yaptikları arastirmalar öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine önemli katıda bulunmaktadir. Okulumuz bünyesinde yer alan bir çok labaratuvarda bulunan yüksek kalite bilgisayar donanımının yanı sıra programlanabilir ve hareketli robotlar, çizim ve el yazısı gibi çalışmaları online elde ederek el yazısı imza tanıma gibi birçok alanda araştırma olanağı sağlayan dijital tabletler sayesinde verdiği teorik eğitime yakışır pratikte de öğrencilerin kendilerini geliştirebilecekleri teknolojik alt yapı olanakları sunmaktadır.

Kariyer Alanları

Bilişim Teknolojileri bölümü mezunları kazandıkları yeterlikler doğrultusunda bilgisayar teknik servisi hizmeti veren bilgisayar firmalarında, kamu kurum ve kuruluşlarında kendilerine istihdam alanı bulabilecekleri gibi ağ kurulum ve yönetimi hizmeti veren ya da bu hizmete ihtiyaç duyan firma, kamu kurum ve kuruluşlarında da yer alabilecektirler. Ayrıca, kullanıcı ara yüzüne sahip uygulama ve veri tabanı programları kullanımı ve yönetimi hizmeti veren ya da bu hizmetlere ihtiyaç duyan firma, kamu kurum ve kuruluşlarında ve web tasarımı hizmeti veren veya web ortamında çalışan etkileşimli programlar hazırlayan yazılım şirketlerinde ya da bu hizmetlere ihtiyaç duyan firma, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışabilecektirler.

İletişim

Lisansüstü Eğitim-Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
Eğitim ve Lisansüstü Bilimler Merkezi, GE106
Tel: +90 392 671 1111 Dahili: 2214-2228
Enstitü E-posta: ciu-institute@ciu.edu.tr

Eğitim Süresi

1-2 Yıl

Derece

MSc

Dil

İngilizce