İnternet Erişimi

Kampüs içerisinde kurulu bulunan güçlü şebeke altyapısı yardımı ile kampüse sağlanan yüksek kapasiteli internet bağlantısı hem kablolu hem de kablosuz olarak gerekli her noktaya sorunsuz bir şekilde ulaştırılmaktadır. Yurt odalarındaki her öğrenci, kendisine sağlanan ayrı bir hat yardımı ile 24 saat boyunca sorunsuz internet hizmetinden faydalanmaktadır.

E-posta Adresi

Hesabı olan tüm kullanıcıların birer e-posta adresi mevcuttur. Bu adresler hesap isimlerinden oluşmaktadır. Örneğin 19970093 numaralı öğrencinin adresi 19970093@student.ciu.edu.tr’dir. Bu hizmete erişim için kullanıcının internete bağlı herhangi bir bilgisayardaki web tarayıcı programının (Microsoft Edge, Chrome, Firefox, Opera vb.) adres kısmına https://student.ciu.edu.tr yazması gerekmektedir. Gelen sayfaya kullanıcının kullanıcı adını ve şifresini yazması, e-postalarını yönetmesi için yeterlidir. Daha ileri seviyedeki kullanıcıların bu hizmeti daha etkin bir şekilde kullanabilmeleri için UKÜ e-posta konusunda SMTP ve POP3 desteği de sunmaktadır. Gerekli olan sunucu ismi mail.ciu.edu.tr’dir. Kullanıcıların CIU-NET şifrelerini değiştirmeleri için https://sis.ciu.edu.tr sayfasında altta bulunan “Şifremi Unuttum” daha sonra “Öğrenci” bağlantısını seçmeleri ve açılan sayfadaki yönergeleri izlemeleri yeterlidir.

Mesaj Listesi

Mesaj listeleri, belli bir konuda ilgilenen kişilerin, birbirleri ile kolaylıkla e-posta aracılığı ile haberleşmesini sağlar. Oluşturulan bir mesaj listesine üye olanlar, listeye mesaj gönderebilir, listeden gelen mesajları alabilirler. Listeye gönderilen her mesaj tüm üyelere dağıtılır. Herhangi bir konuda bir mesaj listesi oluşturabilmek için UKÜ BİM’e başvuru yeterli ve gereklidir.

Kablosuz İnternet Bağlantısı (WiFi)

Kampüs genelinde kablosuz internet bağlantısı kurulabilmektedir.

Elektronik Veri Tabanlarına Erişim

Üniversitemizin abone olduğu elektronik veri tabanlarına erişim, firmalar ile yapılan lisans anlaşmaları doğrultusunda sadece kampüs sınırlarında IP kontrollü olarak sağlanmaktadır. Bu veri tabanlarına kampüs dışından da ticari internet servis sağlayıcıları üzerinden erişilebilmesi için proxy (vekil) sunucusu kurulmuştur. Bu sunucu kullanıcı adı ve parola doğrulaması ile kullanılabilmektedir.