Program Hakkında

Bilgisayar Bilimleri, bilgisayar sistemleri, dağıtılmış bilgi işlem, bilgisayar ağları, iletişim ve sinyal işleme gibi çok çeşitli konuları kapsayan geniş bir alandır. Toplum yararına cihazların ve sistemlerin teorisi, tasarımı ve geliştirilmesinde matematik ve fen bilimleri bilgisi kullanılır. Bilgisayar mühendisleri, bilgisayar bilimleri ve mühendisliğinin çeşitli alanlarında eğitim görürler. Yazılım ve donanım da dahil olmak üzere dijital bilgisayarların ve ağların tasarım ve analizine girerler. Bilgisayar tasarımı, bilgisayar mimarisi, bilgisayar grafikleri, tasarım otomasyonu, sistem yazılımı, veri yapıları ve algoritmaları, dağıtılmış bilgi işlem ve bilgisayar ağları gibi konuları içerir. Bilgisayar Mühendisliği dersleri, C ++ ve Java gibi üst düzey dillerde programlama içerir; analiz ve tasarım için yazılım paketleri kullanımı; işletim sistemi gibi sistem yazılımının tasarımı; ayrıca donanım / yazılım arayüzleri ve gömülü sistemler tasarımı; ve mühendislik problemlerinin çözümünde bilgisayar uygulamaları gibi derslerde bulunur. Bu programa başvuran adaylar, bilgisayar bilimleri, bilgisayar programlama, elektrik mühendisliği veya başka bir bilim veya mühendislik alanında ön şartlı bilgisayar bilimleri dersleri almış lisans derecesine sahip olmalıdırlar.

Eğitim Olanakları

Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans Programının tezli ve tezsiz olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Tezli program yedi ders, seminer ve tez çalışmasını içermektedir. Yedi dersten ikisi zorunlu, kalan beş ders ise çeşitli alanlarda lisansüstü seçmeli derslerdir. Tezsiz program tez çalışması yapmak istemeyen ancak eğitim ve mesleki bilgi birikimlerini ilerletmek isteyenler için tasarlanmıştır. Tezsiz program on ders ve bir lisansüstü projeden oluşur. On dersin ikisi zorunlu ve kalan sekiz ders ise lisansüstü düzeyde seçmeli derslerdir. Bilgisayar mühendisliği yüksek lisans programında, bilgisayar ağları, yapay zeka, sinyal işleme, bilgisayar mimarisi, yazılım mühendisliği, programlama dilleri, veritabanı ve uygulamaları, veri madenciliği ve doğal dil işleme dersleri bulunmaktadır. Ayrıca, öğrenciler diğer Mühendislik alanlarından da dersler alabilme şansına sahiptirler. Programımız Oracle Academy ve Microsoft Imagine Academy üyesidir.

Kariyer Alanları

Bilgisayar mühendisleri tıp makineleri, iletişim ekipmanları ve donanım imalatı gibi alanlar da dahil olmak üzere neredeyse her sektörde talep görmektedirler. Bu alanlar, yeni küresel ekonominin bir parçası olarak ortaya çıkıyor ve doğru becerilere sahip olmak sadece rekabet etmek için değil, profesyonel mühendisler için yaşamsal önem taşıyor. Bu yüksek lisans derecesi mezunlarını gerekli becerilerle donatarak ve uygulamalı araştırma yeteneği ile kariyerlerinde ilerlemelerine yardımcı olacaktır. Buna ek olarak, mezunlarımız projelerde araştırmacı olarak çalışabilir veya daha ileri akademik kariyelerleri için doktora programlarına başvurabilirler.

İletişim

Lisansüstü Eğitim-Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
Eğitim ve Lisansüstü Bilimler Merkezi, GE106
Tel: +90 392 671 1111 Dahili: 2214-2228
Enstitü E-posta: ciu-institute@ciu.edu.tr

Eğitim Süresi

1-2 Yıl

Derece

MSc

Dil

İngilizce