• UKÜ Online
Öğrenciler

Philip Kyeswa - Mayıs 2018

Merhaba Philip, bize kendinden ve ekibinden kısaca bahseder misin?

Uluslararası Kıbrıs Üniversite (UKÜ) Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunuyum. Şu anda aynı bölümde yüksek lisans yapıyorum, aynı zamanda da Mühendislik Fakültesinde araştırma görevlisi olarak çalışmaktayım.

Bunun yanı sıra, Uganda’da bulunan başlangıç şirketi Peec Energy LLC’de Kurucu ortak ve Kurucu Donanım Mühendisi olarak çalışmaktayım. UKÜ’nün Bilişim Sistemleri mezunu Shaban Sengendo Pazarlama Müdürü, İç Mimarlık mezunu Maureen Kyasiimire ise Kalite Kontrol ve İş Geliştirici olarak ekibimizde çalışmaktadır. Birkaç tutkulu ve yetenekli meslektaşlarla ekibimizi genişletebildik.

Bitirme projesi olarak bir proje hazırladınız ve bu proje kendi ülkenizde kuruldu. Bununla ilgili neler hissediyorsun?

Böyle bir başarı elde etmek elbette bana ve ekibime inanılmaz bir dönüm noktası gibi geliyor. Çünkü bu bizim ekip olarak piyasa değeri olan bir fikrin üzerinde çalıştığımız bir projeydi.

Bu projenin fikri nasıl ortaya çıktı ve başlangıçtaki amacınız neydi?

Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Devrim Seral bitirme projelerinden biri olarak Uzaktan Enerji İzleme Sistemini önerdi. Bu bana enerji yönetimi, tüketim ve korunum konusuna artan ilgiden dolayı uygun göründü. Bu enerji sorunlarının üstesinden gelebilmek projemizin temel amacıydı. Biz takım olarak, kullanıcıların, yazılım üzerinde doğru enerji tüketim verilerini etkin bir şekilde yakalamalarına, enerji kaynaklarını doğru bir şekilde tahsis etmelerine ve yönetmelerine, enerji maliyet tasarruflarını belirlemelerine ve binalardaki kritik sistemlerin ve elektrik panellerinin verimliliğini ve etkinliğini izlemelerine olanak sağlamak için hem konut hem de endüstriyel kullanım için bir ürün geliştirdik. Elektrik panelleri sayesinde yaklaşık yüzde 15 oranında enerji korunmaktadır.

Projenin ülkende uygulanacağını hayal ettin mi?

Evet, uluslararası Pazar alanından önce, Uganda yıl bitmeden önce 200’den fazla bağlı cihaza sahip olmayı umduğumuz temel Pazar alanımızdı.

Bu süreçte kimler size katkıda bulundu?

Proje süpervizörümüz Yrd. Doç. Dr. Devrim Seral bize yazılım konusunda çok iyi teknik destek sağlarken aynı zamanda sadece bir prototip sistem için değil herhangi bir yerde uygulayabileceğimiz bir ürün bulmak için destek verdi. Ayrıca, ürünümüzün en iyi hâle gelmesi için bize hâlâ araştırma ve geliştirme konularında yardımcı olmaya devam ediyor.

Uluslararası Kıbrıs Ünivesitesi Student Greatness
Uluslararası Kıbrıs Ünivesitesi Philip Kyeswa
Uluslararası Kıbrıs Ünivesitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği
Son güncelleme: 15-03-2019