• UKÜ Online
Öğrenciler

You are here

Pembe Uzunboylu - Mart 2019

Lise yıllarımda sanatsal olarak çizime ve tasarımsal olarak yaratmaya karşı hep ilgim vardı. Ailemin çizim yeteneğimi fark etmesi üzerine, meslek seçimim ile ilgili Grafik Tasarım ve Mimarlık alanlarını düşünmem gerektiğini söylemişlerdi. Bende internette bu iki bölümü araştırmaya başladım. Ancak, çizim yeteneğimin yanı sıra, fotoğraf çekmeyi de çok sevdiğimi ve ilgi duyduğumu keşfettim. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin web sitesinde gezinirken Görsel İletişim Tasarımı bölümüne denk geldim. Günümüz teknoloji çağı olduğundan ve kişinin kendi stili ile ortaya bir şeyler yaratarak çıkartması ve bunun insanlar arasında bir iletişim aracı olarak kullanılması inanılmaz şekilde ilgimi çekmişti. Bölüm geniş yelpazede eğitim veriyordu. Fotoğrafçılık, grafik tasarım, pazarlama ve ürün tasarımı, animasyon yapımı, belgesel, iç mekân tasarımı gibi dersler verilmesi mezuniyetimden sonra ileride kariyerime istediğim alanda yön verebileceğim anlamına geliyordu ve bende bu doğrultuda hiç düşünmeden kaydımı yaptım.

Tasarımın yanı sıra hep sporcu bir kişiliğim de oldu. İlkokul ’da beden eğitimi öğretmenim sayesinde hayatımın bir parçası haline gelen basketbol ile tanıştım ve ilk şampiyonluğumu 10 yaşında tattım. Basketbol sayesinde çok fazla yurt dışı müsabakalarına katılma şansım oldu. İlk şampiyonluğumuzu Türkiye finalleri dördüncülüğü takip etti. Ortaokul ve lise yıllarımda da Kıbrıs’ta en iyi kız basketbol takımı Levent Kolej’de yer aldım. Daha önce hiçbir takımın yapamadığı başarıyı elde ederek üst üste 10 yıl şampiyonluk yaşadık. Basketbol ile birlikte Hentbol ve Atletizm takımlarında da aktif olarak yer aldım.

Basketbol kariyerim sayesinde birçok ülke gezip sayamadığım şampiyonluklarım ve unutamayacağım anılarım oldu. Bu güzel anların yanında tabii ki sağlık açısından çok zorlu süreçlerden de geçtim, yaklaşık 1.5 sene tedavi gördüm. Ancak, her zaman eğitimin yanında insanın kendisinin ilgi duyduğu alanlarda geliştirmesi gerektiğine inandım. Spor hayatıma üniversitede de devam ederek sporun birçok alanında daha birçok şampiyonluk sevincine ortak oldum.

Üniversite okumak ve aynı zamanda aktif bir sporcu olarak birden fazla takımda yer almak yoğun bir tempo yaşantısı gerektirse de bölüm hocalarım derslerim ile spor arasındaki dengeyi kurabilmeme her zaman destek oldular. Bu noktada zaman yönetimi çok önemli!

Benim gibi yoğun öğrencilik hayatı yaşayan arkadaşlarıma tavsiyem amaçlarınızı, sorumluluklarınızı, zevklerinizi ve sosyal yaşamınızın içerdiği etkinlikleri bir arada sağlıklı yürütebilmek için zamanınızı planlı yönetmeniz olurdu.

Geleceğinize yön verebilmek ve belirlediğiniz hedefler doğrultusunda yaşamınızda başarılı olmak için aktif biri olmak ancak bunu planlı şekilde yapmak çok önemli!

Son güncelleme: 15-03-2019