• UKÜ Online
Öğrenciler

You are here

Harrison Tighiri - Ekim 2018

Merhaba Harrison, bize kısaca kendinden bahseder misin?

Ben, Çevre Bilimleri doktora öğrencisiyim. Nijeryalıyım ve Çevre Bilimleri alanında yüksek lisans eğitimimi Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi'nde tamamladım.

Amerika’da bulunan burs programını kazandın. Başvurmaya nasıl karar verdin? Lütfen program aracılığıyla yaptığın araştırmanı bize anlat.

Sürdürülebilirlik ve Enerji Konusundaki Chicago Illinois Üniversitesindeki (UIC) Yaz Okulu Programını araştırmalarım sonucunda buldum ve bu konuda danışmanım Doç. Dr. Emrah Ahmet Erkurt ile görüştüm. Bana destek verdi.  Tavsiye mektubu yazdı. Diğer bölüm hocalarımızdan olan Doç. Dr. Hatice Ataceg Erkurt’da hem destekledi hem de tavsiye mektubu verdi. Güçlü eğitmen kadrosundan aldığım bilgiler ve destekler doğrultusunda bu programa katıldım.  Chicago Illinois Üniversitesindeki (UIC) tam burslu program 20 gün sürdü. Program çerçevesinde Kuzey Lawndale Chicago, IL, ABD’deki toplumun  gelişimini desteklemek için bir topluluk tabanlı sürdürülebilir çevre ve enerji araştırmasına tabi tutulduk.

Benim de aralarında bulunduğum ekip, zenginlik yaratımı için atıklar üzerinde sürdürülebilir araştırmalara odaklandı Hidroponis sisteminden aquaponis sistemine kadar gıda üretimi konusunda kapsamlı bir çalışma yürüttük. Hidroponis sistemi için zengin toprak oluşturmaya yarayan atık arıtma ve kompostlaştırma yöntemini kullandık. Böylece suyun aquaponis'ten geri dönüşümünü sağladık. Bu nedenle, tüm sistem otomatik olarak düzenlendi ve sistemde yok denecek kadar az atık kaldı.

Bu çalışmalar sonucunda yüzlerce grup arasından üçüncü oldunuz. Öncelikle tebrik ederiz. Neler hissediyorsunuz? 

En iyilerden birisi olmak gerçekten çok gurur verici.  Araştırma fikrimiz gerçekten çok beğenildi. Aynı zamanda uygulanabilir bir çalışma olması da önemliydi. Zaten uygulama için kabul edildi. 

Bu programa katılmanız size hem mesleki hem de kişisel anlamda neler kazandırdı? 

Her şeyden önce alanınızla igili yüzlerce insanla ve onların çalışmalarıyla buluşmak herkesin yaşaması gereken bir tecrübe... Özellikle kendi çalışmalarıma katkı sağlayacak çevre, enerji ve ekonomi konularında yeni bilgiler öğrenmem bana katkı sağladı. 
Araştırmam için, Argonne Ulusal Laboratuvarı'nda yaptığım araştırmayla ilgili araştırma yapmam için tavsiyelerde bulunmaya hazır olan Argonne Ulusal Laboratuvarı'ndaki Enerji Depolama Araştırmaları (JCESR) Merkezi Direktörü (George Crabtree) dahil olmak üzere birçok ortak çalışmam var.

Gelecek için planlarınız ve beklentileriniz neler?

Akademik kariyer yapmayı hedefliyorum. Çünkü  öğrendiklerimi, hayallerimi ve umutlarımı öğrencilere aktarmayı gerçekten seviyorum.
ayrıca toplumsal sorumluluk duygumun ağır basmasından dolayıda STK'larda, özel şirketler ve kamu kuruluşlarında çevre ve enerji danışmanı olarak görev yapmak istiyorum. .
 

Son güncelleme: 15-03-2019