• UKÜ Online
Öğrenciler

You are here

Harrison Tighiri - Ekim 2018

Merhaba Harrison, bize kısaca kendinden bahseder misin?
Ben, Çevre Bilimleri doktora öğrencisiyim. Nijerya’lıyım ve Çevre Bilimleri alanında yüksek lisansımı da Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi'nde tamamladım.

Amerika’da bulunan burs programını kazandın. Başvurmaya nasıl karar verdin? Lütfen program aracılığıyla yaptığın araştırmanı bize anlat.
Sürdürülebilirlik ve Enerji Konusundaki Chicago Illinois Üniversitesindeki (UIC) Yaz Okulu Programını Google araştırma motoru aracılığı ile buldum ve bu konuda danışmanım Doç. Dr. Emrah Ahmet Erkurt ile görüştüm. Her zaman olduğu gibi, programa başvurmam için bana manevi olarak destek verdi ve başvurumu tamamlamam için bana güçlü bir tavsiye mektubu verdi. Ayrıca öğretim görevlim Doç. Dr. Hatice Ataceg Erkurt’dan da kapsamlı bir tavsiye mektubu aldım.
Chicago Illinois Üniversitesindeki (UIC) tam burslu program 20 gün sürdü. Program çerçevesinde Kuzey Lawndale Chicago, IL, ABD’deki toplumun  gelişimini desteklemek için bir topluluk tabanlı sürdürülebilir çevre ve enerji araştırmasına tabi tutulduk.
Ekibim, zenginlik yaratımı için atıklar üzerinde sürdürülebilir araştırmalara odaklandı, hidroponis sisteminden aquaponis sistemine gıda üretimi konusunda kapsamlı bir çalışma yürüttük, hidroponis sistemi için zengin toprak oluşturmaya yarayan atık arıtma yöntemini kompostlaştırma yöntemini kullandık ve suyun aquaponis'ten geri dönüşümünü sağladık. Bu nedenle, tüm sistem otomatik olarak düzenlenmiş ve çok az veya hiç denecek kadar az atık kalmıştı.

Yüzlerce katılımcıdan oluşan grupta kendi grubunla üçüncü olmak hakkında ne düşünüyorsun?
En iyisi olarak çıkmasak da, araştırma fikrimiz ve çalışmamız toplum tarafından beğenildi ve uygulama için kabul edildi. Böylece, benim için şu ana kadar elde edilen en tatmin edici başarılardan biridir.

Program boyunca kazandığınızı hissettiğiniz en büyük avantaj nedir? Araştırmanıza veya profesyonel kariyerinize nasıl bir katkı sağlayacak?
Program şu ana kadar çalışma alanıma katkı koydu ve beni çevre, enerji ve ekonomi alanlarındaki mevcut araştırmalarıma ışık tuttu.
Şu anda Enstitü’nün bir parçası olmak bile tek başına kariyerim ve profesyonel yaşamımı desteklemektedir. Araştırmam için, Argonne Ulusal Laboratuvarı'nda yaptığım araştırmayla ilgili araştırma yapmam için tavsiyelerde bulunmaya hazır olan Argonne Ulusal Laboratuvarı'ndaki Enerji Depolama Araştırmaları (JCESR) Merkezi Direktörü (George Crabtree) dahil olmak üzere birçok ortak çalışmam var.

Gelecek için planlarınız ve beklentileriniz neler?
Bir gün bir üniversite’de Profesörü olmayı ve öğrencilerimi öğrendiklerimle ve hala öğrenmeye devam ettiklerimle etkilemeyi çok isterim.
Ne zaman ve nerede olacağından emin olmamakla birlikte, kariyerimin bir noktasında bir üniversite öğretim görevlisi olmanın yanı sıra, kendimi STK'larda, özel şirketler ve kamu kuruluşlarında çevre ve enerji danışmanı olarak görüyorum.

Son güncelleme: 18-10-2018