• UKÜ Online

Sosyal Aktiviteler Koordinatörlüğü

HAKKINDA

Öğrencilerin ders dışındaki zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmeleri amacıyla ve istek ve ihtiyaçları doğrultusunda sosyal, kültürel ve sportif alanlara giren konularda akademik programları tamamlayıcı nitelikte bilimsel araştırma yapmalarını, kendilerini zihinsel ve bedensel yönlerden geliştirici etkinlikler ve faaliyetlerde bulunmalarını amaç edinmiştir. Bu doğrultuda Öğrenci Kulüpleri, Oryantasyon Günleri, Kütüphane Haftası ve Bahar Şenlikleri Sosyal Aktiviteler Koordinatörlüğü tarafından düzenlenir. 

 

Öğrenci Kulüpleri:

Kulüpler, öğrencilerin boş zamanlarını aktif, yaratıcı ve sosyal olabilecekleri etkinliklerle değerlendirmelerini, öğrencilerin istek ve talepleri doğrultusunda sosyal, kültürel, ekonomik ve sportif alanlara giren konularda akademik programları tamamlayıcı nitelikte bilimsel araştırma yapmalarını, kendilerini zihinsel ve bedensel yönlerden geliştirici etkinlikler ve faaliyetlerde bulunmalarını amaç edinmiştir.

Bu doğrultuda Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde eğitim görmekte olan öğrenciler yıl boyunca 40’tan fazla kulüp tarafından düzenlenen konserler, konferanslar, teknik gezi ve kamp aktiviteleri, çeşitli spor turnuvaları, sergiler ve festivallere katılma olanağı elde etmektedirler.

Öğrenci Kulüpleri

Arama Kurtarma ve Doğa Sporları Mimarlık ve İç Mimarlık
Atatürkçü Düşünceler Müzik
Bilgisayar Bilimi Okul Öncesi
Biyomühendislik Özel Eğitim 
Çevre Mühendisliği Psikoloji 
Cheerleading Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik
CIU LEAD Network Kulübü Reklamcılık ve Halkla İlişkiler
Dalış RTV
Dans Saç Bakımı ve Makyaj
Elektrik Elektronik Sağlık
Endüstri Mühendisliği Tarım
Enerji Sistemleri Tiyatro
Fotoğrafçılık Trabzonspor
Gazetecilik Turizm
Genç Girişimciler Türk Dili ve Edebiyatı
Genç Tema Türkçe
Grafik Tasarım UltrAslan Uni UKÜ
Hayvanseverler   Uluslararası İlişkiler
Hukuk  Uni BJK UKÜ
İnşaat Mühendisliği Yönetim Bilişim Sistemleri
İşletme 1907 Unifeb
Kütüphane   

Yeni bir kulüp kurabilmek için ne yapılmalı?

Öncelikle Sosyal Aktiviteler Koordinatörlüğü bünyesinde bulunan mevcut kulüpler ve alanlarını imceleyip, kurmak istediğiniz kulübün başka bir kulübün alanına girmediğinden emin olmalısınız. Daha sonra kulüp açmak için izlenmesi gereken yol ve gerekli belgeler aşağıda belirtilmiştir.

Kulüplerin kurulması için başvuru her Eğitim-Öğretim yılının Eylül - Ekim ve Ocak-Şubat aylarında Sosyal Aktiviteler Koordinatörlüğü’ne dilekçe ile yapılır.

Başvuru dilekçesi ekinde;

Kulübün adı, varsa kısa adı, adresi, varsa logosu, kurulma gerekçesi ve kulüp tüzüğü,
Tam zamanlı bir öğretim görevlisinin kulübün akademik danışmanı olmayı kabul ettiğini belirten beyanı,
Kulüp kurucu üye listesi (kulübe üye olacak öğrencilerin numarası, adı soyadı, fakülte/enstitü/yüksekokul/meslek yüksekokulu/bölüm/program ve iletişim bilgileri)- üniversitede lisans programına kayıtlı olan ve herhangi bir disiplin cezası almamış en az 10 kurucu öğrenci üye gerekmektedir.

 

Oryantasyon Günleri:

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi kurulduğu günden bu yana düzenlenen Öğrenci Karşılamaları ve Oryantasyon Günleri, yeni kayıt yaptıran öğrencilere Üniversite’yi, Üniversite Yaşamını ve KKTC’yi daha yakından tanıtmayı amaçlamaktadır. Yurt dışından gelen öğrenci ve velilerin Ercan Havalimanı ve Girne Limanı’nda karşılanmaları ile başlayan program kapsamında, KKTC’yi tanıtıcı gezileri, eğlenceli konserler ve Üniversite’nin çeşitli birimleri ile ilgili oryantasyon sunumları düzenlenmektedir. Mevcut öğrenciler ile yeni öğrencilerin kaynaşmasını sağlamak amaçlı birçok etkinlikler düzenlemesine zemin hazırlayarak, yeni öğrencilerin eğitim hayatlarına çok daha kolay uyum sağlamalarına katkıda bulunur.

Detaylı bilgi ve başvuru formları için UKÜ Oryantasyon Günleri Sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Kütüphane Haftası:

Türk Kütüphaneciler Derneği’nin girişimiyle 1964’ten bu yana Mart ayının son Pazartesi başlayan haftası “Kütüphane Haftası”dır.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Öğretimin sadece eğitim kurumlarıyla sınırlı olmadığı, yaşam boyu öğrenmenin zorunlu olduğu günümüzde üniversitelere büyük görev düştüğüne inanmaktadır.

UKÜ Kütüphane Müdürlüğü’nün organize ettiği Kütüphane Haftası, araştırma ve öğretim işlevlerinin yanı sıra, bireylere yaşam boyu öğrenme becerisinin kazandırılması yönünde yazar ve şairlerle söyleşi, imza günleri, kitap okuma etkinlikleri, resim, seramik, fotoğraf sergileri, sinema, sema, halk dansları gösterileri, şiir, ney, klasik müzik dinletileri ve tiyatro oyunları gibi pek çok aktiviteyi organize etmektedir.

Kültür ve sanat günlerinin yoğun olarak yaşandığı haftada öğrencileri, edebiyat dünyasının ünlü yazarlarını konuk ederek imza günleri ve söyleşilerde buluşturuyoruz.

 

Bahar Şenlikleri:

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi bünyesinde ÖGDM koordinesinde her yıl geleneksel olarak Mayıs ayı içerisinde düzenlenen Bahar Şenlikleri kapsamında öğrencilerimiz en popüler gazeteciler, yazarlar, dizi oyuncuları, ses sanatçıları, müzik grupları, teknik direktör ve spor yorumcuları ile bir araya gelme şansı bulmaktadır. Sosyal Aktiviteler Koordinatörlüğü, Öğrenci Kulüpleri, Öğrenci Konsey, Uluslararası Merkez ve Üniversitemizin tüm birimlerinin çalışmaları sonucu ve öğrencilerin de katılımıyla kampüste coşkulu bir ortam yaratılmaktadır.

Şenlikler boyunca moda tasarım gösterileri, fotoğraf sergileri, sanat günleri, spor dalları ile ilgili eğlenceli yarışmalar düzenlenip tiyatro ve sinema gösterimleri gerçekleştirilir. Öğrencilerin yoğun bir eğitim yılının stresini attıkları, yorgunluklarını giderdikleri, sıcak, neşeli bir ortam içinde kaynaşma ve hep birlikte doyasıya eğlenme fırsatı buldukları Bahar Şenlikleri, Üniversitenin kurulduğu ilk yıldan bu yana her yıl geleneksel olarak düzenlenmektedir. 

Geçtiğimiz yıllarda Bahar Şenlikleri’nde yer alan isimlerden NTV Spor programı sunucusu Burcu Esmersoy ve Dilara Gönder, deneyimli gazeteci ve usta köşe yazarlarından Hıncal Uluç, Reha Muhtar, Yiğit Bulut, KKTC’nin en eski gazeteci ve haber yorumcularından Saffet Soykal; Canlı Para yarışmasının sunucusu Engin Altan Düzyatan, , ünlü spor yorumcusu ve yazarı Erman Toroğlu, yine spor yorumcularından Erdoğan Arıkan, Ömer Üründül, Mehmet Demirkol, futbol direktörlerinden Ümit Kayıhan, Fenerbahçe Kulübü eski idari menajeri Volkan Ballı; Beşiktaş Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Vardar; Zaman Online spor yazarı Atıf Keçeci öğrencilerle spor ve genel yaşam üzerine bilgi ve deneyimlerini paylaşmışlardır.

Aynı zamanda ünlü ses sanatçıları ve grup konserlerinin de yer aldığı Bahar Şenliklerine Sertap Erener, Faydee, King Josh, Athena, Mor ve Ötesi, Gripin, Gökhan Türkmen, Luxus, Manga, Hayko Cepkin, Yeni Türkü, MFÖ,  Kıraç, Funda Arar, Feridun Düzağaç, Göksel, Ezgi’nin Günlüğü, Bengü, Bulutsuzluk Özlemi, Yaşar; ünlü dans gruplarından Kolbastı; Yetenek Sizsiniz Türkiye Finalistlerinden Kaya Adamlar da konuk olmuşlar; Lefkoşa Folklor ve Gençlik Merkezi (FOGEM) ve Kıbrıs Havaları Derneği (KIBHAD) de Kıbrıs’a özgü halk oyunları ve halk ezgilerinden örnekler sunarak öğrencilere unutulmaz bir gece ve doyasıya eğlenme imkânı sunmuşlardır.

Tüm bunların dışında dört gün süresince, Üniversitemizin değerli öğretim elemanları ve öğrencilerinin emekleriyle hazırlanan ve Kıbrıslı Modacı Abdullah Öztoprak’ın katılımıyla daha da zenginleşen moda tasarım gösterileri, fotoğraf ve resim sergileri, semazen gösterimleri, şiir dinletileri, seramik atölye çalışmaları; langırt, tavla, streetball, futbol tenisi, halı saha, Playstation F3 turnuvaları, RC araba yarışı, çamur voleybolu, Twister, Jenga, kayak yürüme gibi eğlenceli oyunlar; Öğrenci Kulüpleri’nin yıl boyunca yoğun bir çaba harcayarak hazırladıkları tiyatro, sinema, kısa ve uzun metrajlı film gösterimleri, tango dans gösterileri ile Heavy Metal, Rap, Halk Müziği, Türkçe Pop, Alaturka, Rock ve Blues konserleri, DJ Perküsyon partileri de gerçekleştirilen etkinlikler arasındadır.

 

İletişim

Sosyal Aktiviteler Koordinatörlüğü

Rektörlük, R107

99258 Lefkoşa/Kuzey Kıbrıs

Mersin 10, Turkey

Tel: (0392) 671 1111    Dahili: 2068

E-posta: ciuclubs@ciu.edu.tr