• UKÜ Online

Bilişim Hizmetleri

İnternet Erişimi

Kampüs içerisinde kurulu bulunan güçlü şebeke altyapısı yardımı ile kampüse sağlanan yüksek kapasiteli İnternet bağlantısı, hem kablolu hem de kablosuz olarak gerekli her noktaya sorunsuz bir şekilde ulaştırılır. Yurt odalarındaki her öğrenci, kendisine sağlanan ayrı bir hat yardımı ile 24 saat boyunca sorunsuz internet hizmetinden faydalanır.

 

E-posta Adresi

Hesabı olan tüm kullanıcıların birer e-posta adresi mevcuttur. Bu adresler hesap isimlerinden oluşur. Örneğin 19970093 numaralı öğrencinin adresi 19970093@student.ciu.edu.tr’dir. Bu hizmete erişim için kullanıcının internete bağlı herhangi bir bilgisayardaki web tarayıcı programının (Microsoft Edge, Chrome, Firefox, Opera vb.) adres kısmına https://student.ciu.edu.tr yazması gerekir. Gelen sayfaya kullanıcının kullanıcı adını ve şifresini yazması, e-postalarını yönetmesi için yeterlidir. Daha ileri seviyedeki kullanıcıların bu hizmeti daha etkin bir şekilde kullanabilmeleri için UKÜ e-posta konusunda SMTP ve POP3 desteği de sunar. Gerekli olan sunucu ismi mail.ciu.edu.tr’dir. Kullanıcıların CIU-NET şifrelerini değiştirmeleri için https://student.ciu.edu.tr sayfasında altta bulunan “Şifremi Unuttum [Öğrenci]” bağlantısını seçmeleri gereklidir. Yeni belirlenen şifrenin en az 8 hane olması ve rakamlarla İngilizce alfabenin harflerinden oluşması gerekir. Kullanıcıların düzenli ve sürekli olarak şifrelerini değiştirmeleri önerilir.

 

Mesaj Listesi

Mesaj listeleri, belli bir konuda ilgilenen kişilerin, birbirleri ile kolaylıkla e-posta aracılığı ile haberleşmesini sağlar. Oluşturulan bir mesaj listesine üye olanlar, listeye mesaj gönderebilip, listeden gelen mesajları alabilirler. Listeye gönderilen her mesaj tüm üyelere dağıtılır. Herhangi bir konuda bir mesaj listesi oluşturabilmek için UKÜ BİM’e başvuru yeterli ve gereklidir.

 

Kablosuz İnternet Bağlantısı (WiFi)

Bilgi Merkezi binasının zemin katındaki bilgisayar salonunda, kütüphane salonunda, Vuni-Hilarion-Kantara-Soli-Bufavento yurt binalarının ortak alanında, fakülte binalarının her birinin orta alanlarında ve Öğrenci Merkezi’ndeki kafeterya ile pastane önünde kablosuz internet bağlantısı kurulabilir.

 

Elektronik Veri Tabanlarına Erişim

Üniversitemizin abone olduğu elektronik veri tabanlarına erişim, firmalar ile yapılan lisans anlaşmaları doğrultusunda sadece kampüs sınırlarında IP kontrollü olarak sağlanır. Bu veri tabanlarına kampüs dışından da ticari internet servis sağlayıcıları üzerinden erişilebilmesi için proxy (vekil) sunucusu kurulmuştur. Bu sunucu kullanıcı adı ve parola doğrulaması ile kullanılabilir.

UKÜ Bilişim Kaynakları Kullanım Yönetmenliği

 

 

BİM Bilgisayar Salonu, 83 kişisel bilgisayar ile öğrencilerimizin haftada yedi gün ve günde ortalama 16 saat UKÜ bilişim teknolojileri kaynaklarından ve özellikle internet iletişiminden faydalanmalarını sağlar.

 

 

                 Çalışma Saatleri

Pazartesi- Perşembe     08:30 – 00:00

Cuma                             08:00 – 22:00

Cumartesi                      10:00 – 22:00

Pazar                             10:00 – 00:00

 

 

                                                                                                 
Son güncelleme: 08-02-2018