• UKÜ Online
Kampüste Yaşam

Spor Kompleksi

CIU ARENA Spor Kompleksi

20 Temmuz 2010  yılında  açılışı gerçekleştirilmiş olan CIU ARENA,  tüm spor alanlarını bünyesinde bulundurma özelliği ile KKTC’nin ilk entegre spor kompleksi olup 7500 m2 kapalı alan ve 15.000 m2 açık alandan oluşmaktadır. Kompleksin açık alanında iki  halı saha, iki basketbol sahası, iki voleybol sahası, iki tenis kortu, beach handball, beach volley, beach football kortlarından oluşmaktadır. CIU ARENA kapalı alanı ise fitness salonu, kapalı spor salonu, kapalı yüzme havuzu, masa tenisi, aerobik salonu, tırmanma duvarı, atış poligonu, squash salonlarından oluşmaktadır. Bünyesinde bulunan modern spor tesislerinde, alanında bilgili eğitimcilerle, öğrencilerimizin çağdaş spor eğitimi alabilmelerini ve topluma kaliteli insan yetiştirmeyi amaçlamaktayız.

 

AÇIK ALAN

Halı saha

Tenis Kortu

Plaj Voleybolu

Plaj Futbolu

Plaj Voleybolu

Voleybol sahası

Basketbol sahası

KAPALI ALAN

Kapalı spor salonu

Kapalı yüzme havuzu

Dietisyen

Stüdyo

Tırmanma duvarı

Atış poligonu

Masa tenisi

Fitness  salonu

Squash salonu

 

 

KAPALI SPOR SALONU

Avrupa standartlarının üzerinde bir kaliteye sahip olan kapalı spor salonu tüm sporseverlerin profesyonel bir şekilde spor yapmalarını sağlamak amacı ile tasarlanmıştır.  1500 izleyici kapasiteli salonun zeminde kullanılan özel parke, sporcularda uzun dönemde oluşabilecek olan sakatlıkları önleyecek yapıya sahiptir.

KAPALI YÜZME HAVUZU

Uluslararası Yüzme Federasyonu (FINA) standartlarına uygun 25*22 metre uzunluğunda, 2.20 metre derinliğinde ve 8 kulvarlı; 191 seyirci kapasiteli yarı olimpik yüzme havuzudur. Yüzme, sualtı hokeyi,  scuba, senkronize yüzme, su topu gibi branşlarda her türlü yarışma ve organizasyona uygundur.

FITNESS SALONU

CIU ARENA’nın 780 m2 kapalı alana sahip fitness merkezinde ileri teknoloji ve tam donanımlı fitness ve kardiyo ekipmanları yer almaktadır. Yaz kış uygun havalandırma koşullarıyla, dağcılık veya tırmanma gibi hobileri olan bireylere cevap verebilmek amacı ile tasarlanmış olan 8.5 m’lik salon içi tırmanma duvarı, iki adet spinning, pilates , yoga, aerobic ve buna benzer birçok programın yapılabildiği salon içi stüdyoları mevcuttur. Fitness alanında uzman eğitmenlerimiz ve beslenme uzmanlarımız ile kişiye özel çalışma programları ve yüksek motivasyonla fiziksel formunuzu, adamızın en büyük spor kompleksinde en üst noktaya taşıyabilirsiniz.

TIRMANMA DUVARI

Tırmanma duvarı, CIU ARENA’nın kapalı fitness bölümünde yer almaktadır. Dağcılık veya tırmanma gibi hobileri olan bireylere cevap verebilmek amacı ile tasarlanmış olan tırmanma duvarı, adrenalin duygusunu seven ve spor yaparken keyif almak isteyen herkesin kullanımına açıktır.

ATIŞ POLİGONU

Dünya genelinde büyük ilgi toplayan ve ülkemizde gelişmekte olan havalı silah sporu için ise CIU ARENA bünyesinde atış poligonu bulunmaktadır. Resmi müsabakaların düzenlendiği CIU ARENA’da, ilgili öğrencilerin ders alması mümkün olmaktadır.

SQUASH

Dünyanın en hızlı sporları arasında bulunan squash için CIU ARENA bünyesinin kapalı alanında özel bir oda  bulunmaktadır. Squashseverlerin rahatlıkla spor yapabileceği Arena içerisinde, soyunma odaları ve duş kabinleri ile hızlı bir spor sonrası rahatlamak mümkündür.

DİYETİSYEN

CIU ARENA bünyesinde bulunan beslenme uzmanı tarafından kişilerin vücut analizleri yapılmaktadır. Bu analizlerin sonuçlarına göre kişinin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak kilo alma ve kilo verme, vücut yağ oranının azaltılması, kas oranının arttırılması ve hastalıklara yönelik kişiye özel beslenme programları hazırlanmaktadır.

AÇIK ALAN KORTLARI

CIU ARENA açık alanda bulunan basketbol, voleybol kortlarının yanı sıra, kum alanda tasarlanan plaj voleybolu, plaj hentbolu ve plaj futbol oyunlarının keyfini çıkartabilirsiniz.

TENİS KORTLARI

Maçların merakla izlendiği, izlenirken nefeslerin tutulduğu tenis, CIU ARENA açık hava bünyesinde bulunmaktadır. İster eğitim, ister hobi alanında kullanıma açık olan tenis kortları, öğrencilerimize aralıksız olarak hizmet vermektedir.

FUTBOL KORTLARI

CIU ARENA açık hava bünyesinde bulunan 2 adet halı saha ile futbol severlerin vakit geçirebileceği şekilde tasarlanmıştır. Halı saha müsabakalarına ev sahipliği yapan CIU ARENA kampüs içerisinde bulunan öğrencilere hem sosyal hem de fiziksel yönden kazanç sağlamaktadır.

 

HENTBOL TAKIMI

Yetenekli ve belirli bir performans  düzeyine gelmiş öğrencilerimizin kendilerini daha da geliştirmeleri, yarışmalara katılabilecek performans düzeyine ulaşmaları amacı ile profesyonel zeminde en verimli antremanlar CIU ARENA tarafından sağlanmaktadır. Hentbol takımlarımız hem   bayan hem de  erkek Hentbol liglerinin tüm kategorilerinde şampiyon olarak,  sayısız başarılara imza atmıştır.

 

BOCCE TAKIMI

En eski spor dallarından birisi olarak kabul edilmektedir. CIU ARENA’nın  kurulduğu ilk yıldan bu yana performans sergileyen bocce takımı sayısız başarılara imza atmış ve atmaya devam etmektedir.

 

DART  TAKIMI

Dart  iç içe ve farklı renklerde halkalardan oluşan bir hedefe, belirlenmiş bir uzaklıktan ufak okların atılarak, en yüksek puanı almak amaçlı  oynan bir  spor dalıdır. Bu spor dalında da aktif olarak yarışmalara katılan CIU ARENA Dart takımı, belirli aralıklarla düzenlenen yarışmalara katılmış ve dereceye girmiştir.

 

 

ATIŞ TAKIMI

Atış takımı adamızın en köklü kulüblerinden biri olup, kurulduğu yıldan itibaren sayısız başarılar elde etmiştir. Atış takımı çalışmalrını, CIU Arena bünyesinde bulunan ve adamızın tek uluslararası standartlarına sahip poligonda yapmaktadır.

 

YÜZME TAKIMI

KKTC’ de her geçen gün popülaritesini artmakta ve gelişmekte  olan yüzme sporu,  CIU Arena’nın hijyenik ve olimpik standartlara sahip olan yarı olimpik(25m) yüzme havuzumuzda ,  takımımız ve alt yapı takımlarımız çalışmalarını yılın her dönemi sürdürmekte ve birçok başarıya imza atmaktadırlar.