• UKÜ Online
Kampüste Yaşam

Bilişim Hizmetleri

İnternet Erişimi
Kampüs içerisinde kurulu bulunan güçlü şebeke altyapısı yardımı ile kampüse sağlanan yüksek kapasiteli İnternet bağlantısı, hem kablolu hem de kablosuz olarak gerekli her noktaya sorunsuz bir şekilde ulaştırılmaktadır. Yurt odalarındaki her öğrenci, kendisine sağlanan ayrı bir hat yardımı ile 24 saat boyunca sorunsuz internet hizmetinden faydalanmaktadır.

E-posta Adresi
Hesabı olan tüm kullanıcıların birer e-posta adresi mevcuttur. Bu adresler hesap isimlerinden oluşmaktadır. Örneğin 19970093 numaralı öğrencinin adresi 19970093@student.ciu.edu.tr’dir. Bu hizmete erişim için kullanıcının internete bağlı herhangi bir bilgisayardaki web gezgini programının (IE, Firefox, Opera vb.) adres kısmına https://student.ciu.edu.tr yazması yeterlidir. Gelen sayfaya kullanıcının kullanıcı adını ve şifresini yazması, e-postalarını yönetmesi için yeterlidir. Daha ileri seviyedeki kullanıcıların bu hizmeti daha etkin bir şekilde kullanabilmeleri için UKÜ e-posta konusunda SMTP ve POP3 desteği de sunmaktadır. Gerekli olan sunucu ismi mail.ciu.edu.tr’dir. Kullanıcıların şifrelerini değiştirmeleri için https://student.ciu.edu.tr sayfasına girip “Preferences” – “Change Password” bağlantısını seçmeleri yeterli olacaktır. Açılacak yeni sayfada, eski şifrenin bilinmesi şartı ile, yeni şifre oluşturulabilmesi için gerekli imkanlar tanınmaktadır. Yeni belirlenen şifrenin en az 8 hane olması ve rakamlarla İngilizce alfabenin harflerinden oluşması gerekmektedir. Kullanıcıların düzenli ve sürekli olarak şifrelerini değiştirmeleri önerilmektedir.

Mesaj Listesi
Mesaj listeleri, belli bir konuda ilgilenen kişilerin, birbirleri ile kolaylıkla e-posta aracılığı ile haberleşmesini sağlamaktadır. Oluşturulan bir mesaj listesine üye olanlar, listeye mesaj gönderebilip, listeden gelen mesajları alabilmektedirler. Listeye gönderilen her mesaj tüm üyelere dağıtılmaktadır. Herhangi bir konuda bir mesaj listesi oluşturabilmek için UKÜ BİM’e başvuru yeterli ve gereklidir.

Kablosuz İnternet Bağlantısı (WiFi)
BİM binasının zemin katındaki bilgisayar salonunda, kütüphane salonunda, Vuni-Hilarion-Kantara yurt binalarının ortak alanında, Apart yurt binalarının ortak alanında, fakülte binalarının her birinin orta alanlarında ve Öğrenci Merkezi’ndeki kafeterya ile pastane önünde kablosuz internet bağlantısı kurulabilmektedir.

Elektronik Veri Tabanlarına Erişim
Üniversitemizin abone olduğu elektronik veri tabanlarına erişim, firmalar ile yapılan lisans anlaşmaları doğrultusunda sadece kampüs sınırlarında IP kontrollü olarak sağlanmaktadır. Bu veri tabanlarına kampüs dışından da ticari internet servis sağlayıcıları üzerinden erişilebilmesi için proxy (vekil) sunucusu kurulmuştur. Bu sunucu kullanıcı adı ve parola doğrulaması ile kullanılabilmektedir.