• UKÜ Online
Kampüste Yaşam

You are here

Etkinlikler

vwLandingAccordion

Kütüphane Haftası

Türk Kütüphaneciler Derneği’nin girişimiyle 1964’ten bu yana Mart ayının son Pazartesi başlayan haftası “Kütüphane Haftası”dır. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Öğretimin sadece eğitim kurumlarıyla sınırlı olmadığı, yaşam boyu öğrenmenin zorunlu olduğu günümüzde üniversitelere büyük görev düştüğüne inanmaktadır. UKÜ Kütüphane Müdürlüğü’nün organize ettiği Kütüphane Haftası, araştırma ve öğretim işlevlerinin yanı sıra, bireylere yaşam boyu öğrenme becerisinin kazandırılması yönünde yazar ve şairlerle söyleşi, imza günleri, kitap okuma etkinlikleri, resim, seramik, fotoğraf sergileri, sinema, sema, halk dansları gösterileri, şiir, ney, klasik müzik dinletileri ve tiyatro oyunları gibi pek çok aktiviteyi organize etmektedir. Kültür ve sanat günlerinin yoğun olarak yaşandığı haftada öğrencileri, edebiyat dünyasının ünlü yazarlarını konuk ederek imza günleri ve söyleşilerde buluşturuyoruz.

Oryantasyon Günleri

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’ne Hoş geldiniz!

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi kurulduğu günden bu yana düzenlenen Öğrenci Karşılamaları ve Oryantasyon Günleri, yeni kayıt yaptıran öğrencilere Üniversite’yi, Üniversite Yaşamını ve KKTC’yi daha yakından tanıtmayı amaçlamaktadır. Yurt dışından gelen öğrenci ve velilerin Ercan Havalimanı ve Girne Limanı’nda karşılanmaları ile başlayan program kapsamında, KKTC’yi tanıtıcı gezileri, eğlenceli konserler ve Üniversite’nin çeşitli birimleri ile ilgili oryantasyon sunumları düzenlenmektedir. Oryantasyon günleri kapsamında gerçekleştirilen birçok etkinlik ile, mevcut öğrenciler ve yeni öğrencilerin kaynaşmaları, yeni öğrencilerin eğitim hayatlarına çok daha kolay uyum sağlamaları amaçlanmaktadır.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’ne yerleşen öğrencilerimiz kayıtlarını yaptırdıktan sonra;

  • Kayıt ve İrtibat Ofisleri aracılığıyla veya aşağıdan bulabilecekleri Yeni Öğrenci Karşılama Başvuru Formu’nu doldurarak Ercan Havalimanı veya Girne Limanından karşılanmak için kayıt olabilirler,
  • 2018-2019 Akademik Yılı’na başlamadan önce Akademik Programlar ve Hizmetler ile ilgili yol gösterecek olan Öğrenci El Kitabı’nı inceleyebilirler,
  • 2018-2019 Akademik Yılı’na başlamadan önce Yurt El Kitabı’nı inceleyebilirler, 
  • Muhaceret işlemleri için yönlendirme ve gerekli belgeler için Öğrenci Danışma Koordinatörlüğü adresini ziyaret edebilirler,
  • Güz Dönemi Karşılamalar ve Oryantasyon Programı hakkında daha fazla bilgi için Oryantasyon Programını indirin!

Karşılamalar ve Oryantasyon Programları üniversitemize yeni başlayacak öğrencilere özeldir.

Karşılama tarihleri 10 Eylül-10 Ekim 2018 tarihleri arasındadır. Belirtilen tarih aralığı dışında da bilgi veren öğrencilerimize yardımcı olmaya çalışacağız.

Oryantasyon günleri kapsamında, öğrencilerimiz derslere kayıt yaptırırken, Üniversite’yi, Üniversite Yaşamını ve KKTC’yi daha yakından tanıma fırsatı bulacaktır.

Detaylı Oryantasyon Programı’nı indirmek için buraya tıklayın! 

Yurt dışından gelen yeni öğrencilerimiz ve velilerimizin Ercan Havalimanı ve Girne Limanı’nda karşılanmaları için Karşılama Başvuru Formu doldurulmalıdır.;

Doldurulan başvuru formunun varış tarihinden en az 2 GÜN önce gönderilmesi gerekmektedir.

 

Her yıl Yeni Öğrenci Karşılamaları ve Oryantasyon Programı kapsamında, programın uygulanmasına yardımcı olmak için bir grup lisans öğrencisi yeni öğrencilere ve aile üyelerine kaynak ve akran danışmanı olarak hizmet eder.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi 2018-19 Akademik Yılı Yeni Karşılanacak Öğrencilerin Aileleri İçin Anlaşmalı Otellerin Listesi

Velilerimiz için yurtta konaklama:
    • 70 TL / Gecelik

İrtibat: Atif Rafiq 

E-posta: atifrafiq@marebiancoinvestment.com  

Ofis Tel No:0392 671 11 11- 3333 veya 3334

Mobil Tel No: 0548 858 6770

Merit Lefkoşa Hotel:
Bedrettin Demirel Cad. Lefkoşa
    • Tek Kişilik: 70 € / Gecelik
    • Çift Kişilik: 120 € / Gecelik
İrtibat: Tuğçe Hanım: 0542 859 2626

City Royal Hotel:
Adres: Gazeteci Kemal Aşık Caddesi 9, Lefkoşa

    • Tek Kişilik: 50 € / Gecelik
    • Çift Kişilik: 60 € / Gecelik

İrtibat: 0392 228 76 21

Golden Tulip Lefkoşa Otel:
Mehmet Akif Cad. Lefkoşa

    • Tek Kişilik: 70 € / Gecelik
    • Çift Kişilik: 90 € / Gecelik

İrtibat: 0392 610 50 50

Haritaya ulaşmak için tıklayınız.

Akdeniz’in küçük incisi olarak bilinen Kuzey Kıbrıs, zengin tarihi, çeşitli kültür ve doğal güzellikleri ile tanınan bir adadır. KKTC’de altı ilçe bulunmaktadır. Bunlar Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, Güzelyurt, İskele ve Lefke’dir.  

İklim: Yılın en az 300 günü güneşli ve açık geçen hava koşulları ve ılıman iklim özelliklerinin getirdiği yaşam kolaylığı ile Kıbrıs eğitim için ideal bir ortam sağlar. Kıbrıs’ta Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlıdır. Yıllık ortalama yağış miktarı 500 mm’dir. Ortalama sıcaklıklar ise yazları 20-30 °C, kışları ise 5-15 °C arasında değişkenlik gösterir.

Elektrik: KKTC’de elektrik Türkiye'deki gibi 220/240V A/C 50Hz olup üç girişli prizler kullanılmaktadır. Elektrikli her tür eşyanızı rahatlıkla kullanabilmeniz için tüm marketlerde ikili prizleri üçlü prize çeviren adaptörler kolaylıkla ve ucuza temin edilmektedir.

Trafik: Kuzey Kıbrıs’ta trafik akışı sol şeritten akmaktadır.

Dil: Resmi dili Türkçedir. Bununla beraber halkın konuştuğu dil Türkiye Türkçesi’nin Kıbrıs ağzıdır.

Saat: KKTC yaz aylarında UTC +3, kış aylarında ise UTC +2 zaman dilimini kullanmaktadır.

Para Birimi: Tedavüldeki para birimi Türk Lirası’dır.

Telefon: KKTC telefon kodları +90 ya da 0090’dır. Sabit hatlar için 392 kodu kullanılmaktadır.

Toplu Taşıma: Günlük ulaşım için kullanabileceğiniz toplu taşıma yöntemlerinden biri dolmuşlardır. Bulunduğunuz yerdeki terminallerden ya da güzergah üzerindeki noktalardan bu araçları kullanabilirsiniz.

Posta Kodu: Yurt dışından gelecek olan postalar için adresinin sonuna ‘99010” posta kodu eklenmesi gerekmektedir.

Örneğin: “Telefon Numarası, İsim-Soyisim, sokak ismi, kapı numarası, bölge ismi, Lefkoşa, KKTC, 99010”.

Acil Numaralar:

Polis

155

Ambulans

112

İtfaiye

199

Orman Yangını

177

Hastaneler:

Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Hastanesi

0392 228 54 41-223 24 41

Kolan British Hastanesi-Gönyeli

0392 680 80 80

Etik Hastanesi-Lefkoşa 

0392 223 46 94

Girne Dr. Akçiçek Devlet Hastanesi

0392 815 22 66

Gazi Mağusa Devlet Hastanesi

0392 366 28 76-366 53 28

Yeşilyurt Cengiz Topel Devlet Hastanesi

0392 723 63 29-723 63 51

Girne Askeri Hastane

0392 815 55 52

Pek çok medeniyetin kültürel zenginliğini taşıyan, tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle gerçek bir eğitim adası olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, sizlerin keyifli ve kaliteli bir yükseköğrenim hayatı geçirmeniz için her türlü desteği vermektedir.

Akdeniz’in tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerini, Akdeniz iklimi, tertemiz havası, huzurlu ve güvenli yaşamıyla Kuzey Kıbrıs, %70’i Türkiye’den olmak üzere 100’den fazla ülkeden gelen öğrencileriyle yükseköğrenim için en çok tercih edilen ülkeler arasındadır.

Tam Donanımlı bir başkent üniversitesi olan Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde öğrenci olmak adanın ulaşım, konaklama, iş ekonomi, politika, eğlence ve kültür merkezinin bir parçası olmak demektedir.

Bahar Şenlikleri

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi bünyesinde ÖGDM koordinesinde her yıl geleneksel olarak Mayıs ayı içerisinde düzenlenen Bahar Şenlikleri kapsamında öğrencilerimiz en popüler gazeteciler, yazarlar, dizi oyuncuları, ses sanatçıları, müzik grupları, teknik direktör ve spor yorumcuları ile bir araya gelme şansı bulmaktadır. Sosyal Aktiviteler Koordinatörlüğü, Öğrenci Kulüpleri, Öğrenci Konsey, Uluslararası Merkez ve Üniversitemizin tüm birimlerinin çalışmaları sonucu ve öğrencilerin de katılımıyla kampüste coşkulu bir ortam yaratılmaktadır.

Şenlikler boyunca moda tasarım gösterileri, fotoğraf sergileri, sanat günleri, spor dalları ile ilgili eğlenceli yarışmalar düzenlenip tiyatro ve sinema gösterimleri gerçekleştirilir. Öğrencilerin yoğun bir eğitim yılının stresini attıkları, yorgunluklarını giderdikleri, sıcak, neşeli bir ortam içinde kaynaşma ve hep birlikte doyasıya eğlenme fırsatı buldukları Bahar Şenlikleri, Üniversitenin kurulduğu ilk yıldan bu yana her yıl geleneksel olarak düzenlenmektedir. 

Geçtiğimiz yıllarda Bahar Şenlikleri’nde yer alan isimlerden NTV Spor programı sunucusu Burcu Esmersoy ve Dilara Gönder, deneyimli gazeteci ve usta köşe yazarlarından Hıncal Uluç, Reha Muhtar, Yiğit Bulut, KKTC’nin en eski gazeteci ve haber yorumcularından Saffet Soykal; Canlı Para yarışmasının sunucusu Engin Altan Düzyatan, , ünlü spor yorumcusu ve yazarı Erman Toroğlu, yine spor yorumcularından Erdoğan Arıkan, Ömer Üründül, Mehmet Demirkol, futbol direktörlerinden Ümit Kayıhan, Fenerbahçe Kulübü eski idari menajeri Volkan Ballı; Beşiktaş Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Vardar; Zaman Online spor yazarı Atıf Keçeci öğrencilerle spor ve genel yaşam üzerine bilgi ve deneyimlerini paylaşmışlardır.

Aynı zamanda ünlü ses sanatçıları ve grup konserlerinin de yer aldığı Bahar Şenliklerine Sertap Erener, Faydee, Hadise, Aydilge, King Josh, Athena, Mor ve Ötesi, Gripin, Gökhan Türkmen, Luxus, Manga, Hayko Cepkin, Yeni Türkü, MFÖ,  Kıraç, Funda Arar, Feridun Düzağaç, Göksel, Ezgi’nin Günlüğü, Bengü, Bulutsuzluk Özlemi, Yaşar; ünlü dans gruplarından Kolbastı; Yetenek Sizsiniz Türkiye Finalistlerinden Kaya Adamlar da konuk olmuşlar; Lefkoşa Folklor ve Gençlik Merkezi (FOGEM) ve Kıbrıs Havaları Derneği (KIBHAD) de Kıbrıs’a özgü halk oyunları ve halk ezgilerinden örnekler sunarak öğrencilere unutulmaz bir gece ve doyasıya eğlenme imkânı sunmuşlardır.

Tüm bunların dışında dört gün süresince, Üniversitemizin değerli öğretim elemanları ve öğrencilerinin emekleriyle hazırlanan ve Kıbrıslı Modacı Abdullah Öztoprak’ın katılımıyla daha da zenginleşen moda tasarım gösterileri, fotoğraf ve resim sergileri, semazen gösterimleri, şiir dinletileri, seramik atölye çalışmaları; langırt, tavla, streetball, futbol tenisi, halı saha, Playstation F3 turnuvaları, RC araba yarışı, çamur voleybolu, Twister, Jenga, kayak yürüme gibi eğlenceli oyunlar; Öğrenci Kulüpleri’nin yıl boyunca yoğun bir çaba harcayarak hazırladıkları tiyatro, sinema, kısa ve uzun metrajlı film gösterimleri, tango dans gösterileri ile Heavy Metal, Rap, Halk Müziği, Türkçe Pop, Alaturka, Rock ve Blues konserleri, DJ Perküsyon partileri de gerçekleştirilen etkinlikler arasındadır.

Etkinlikler

Kariyer Merkezi

Merkezin temel amacı, mezun olacak olan öğrencilere üniversite sonrası akademik ve profesyonel kariyerlerini planlamalarında yardımcı olmak, öğrencilerin mesleki eğilimlerini belirleyerek, onlara uygun iş kollarını araştırmak ve üniversite bünyesinde onlarla işbirliği içerisinde çalışmalar yapmaktır.

UKÜ Kariyer Merkezi tarafından akademik yıl boyunca çeşitli kariyer etkinlikleri düzenlemekte olup gerçekleştirilen söyleşi ve seminerlerde akademisyenler ve çeşitli meslek dallarında çalışan profesyonel kişiler tarafından öğrenciler özgeçmiş hazırlama, mülakat teknikleri ve iş hayatına dair ilgili bölümleri konularında bilgilendirilirler.

 

 

Son güncelleme: 25-04-2016