• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

“Yerel Yönetimlerde Sosyal Hizmet Uygulamaları” Sempozyumu Gerçekleşti

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sosyal Hizmet Bölümü tarafından “Yerel Yönetimlerde Sosyal Hizmet Uygulamaları” adlı sempozyum gerçekleşti.

Ankara, Çankaya Belediyesi Sosyal Yardımlar Dairesi Müdürü Sosyal Hizmet Uzmanı Dr. Nilay Oğultürk sempozyumda kamu hizmetlerinin temel amaçları hakkında bilgi verdi. Dr. Nilay Oğultürk belediyelerin vatandaşların yaşam biçimini çağdaş değerlere uygun şekilde iyleştirmesi ve refah düzeyini artırması gerektiğini belirterek, belediyelerin mahalli alanlarda hizmet üretimlerinde ve bunlara erişimde problem yaşayanlara yardımcı olmasının önemine değindi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü Sosyal Hizmet Uzmanı Nazlı Küçüksarı ise sosyal hizmet uzmanının yerel yönetimlerdeki yeri ve rolü hakkında konuştu. Sosyal Hizmet Uzmanı Küçüksarı, 1900’e yakın belediyenin sosyal hizmet uzmanını istihdam etmesinin önemini vurgulayarak, istihdam alanları hakkında öğrencileri bilgilendirdi. Küçüksarı, yerel yönetimlerde verilen sosyal hizmetler ile sosyal hizmet mesleğinin bire bir örtüştüğünü de ifade etti.

Sempozyumun “Sosyal Hizmet Uygulaması II” dersi kapsamında düzenlendiğini ifade eden Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feray Gökdoğan, yerel yönetimlerde sosyal hizmet uygulamalarının hali hazırdaki durumu ile daha başarılı bir hale nasıl geleceği hakkında fikir alışverişi yapıldığını kaydetti. Şu anda yönetişim odaklı sosyal belediyecilik anlayışının hakim olduğunu aktaran Prof. Dr. Gökdoğan, yerel yönetimlerde sosyal hizmet uygulamalarının toplum açısından kritik bir önem taşıdığını vurguladı.

Son güncelleme: 25-05-2018