• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

Uzman Psikolog Huriye Koruşan, tüm alanlarda kadınların sesi olabilmek adına ortak çalışmaların artırılması gerektiğini açıkladı

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi (PDAREM) Uzman Psikolog Huriye Koruşan, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü hakkında açıklamalarda bulundu.

Huriye Koruşan, 8 Mart’ın kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olma yolunda verdiği mücadelenin simgesi olduğunu kaydetti. Bu mücadele uğruna 1857 yılında çoğu kadın olan 129 işçinin can verdiği günün anma günü olduğunu açıklayan Koruşan, ülkemiz için de kadın hakları konusunda toplumsal duyarlılık ile farkındalığı arttırma açısından önemli bir gün olduğunun altını çizdi.

Cinsiyet, politik görüş, yaşam tarzı farketmeksizin hayatın tüm yükünü beraber sırtlayan kadın ve erkeklerin birlikte omuz omuza vermesi gerektiğinin önemini dile getiren Koruşan, cinsiyet ayrımı olmadan her birey için eşitlik, insanca yaşama, kadına karşı ön yargısız olunması gerekliliğini de vurguladı. Huriye Koruşan, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün kadınların yaşadıkları zorlukların dile getirilmesi açısından da önemli olduğuna dikkat çekerek, özellikle kadın haklarına zıt düşecek örf  ve adetlerin değişmesini sağlamayı hedefleyen bir gün olduğunun da altını çizdi.

Uzman Psikolog Huriye Koruşan, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında kadına yönelik, fiziki, ekonomik, duygusal veya cinsiyete dayalı şiddet konularını içeren davranışlara alışılmaması gerektiğini belirterek, bu şiddetlerden herhangi birine uğrayan ya da uğrama riski bulunan kadınları, bunlara karşı eğitme ve destekleme günü olarak çok önemli olduğunu aktardı. Kadınların, yaşam hakkı başta olmak üzere yasal haklarını bilmelerinin önemine de değinen Koruşan, her türlü zorbalığa direnebilme ve tüm alanlarda kadınların sesi olabilmek adına ortak çalışmaların artırılması gerektiğini de açıkladı.

Son güncelleme: 08-03-2018