• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

UKÜ’lü Öğretim Görevlisi, Masa Başında Çalışmanın Getirdiği Sağlık Problemlerine Karşı Yapılabilecek Çözümleri Açıkladı

Uluslararsı Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Görevlisi Özge Özalp, uzun süre masa başında çalışmanın getirdiği sağlık problemlerine karşı yapılabilecek çözümleri açıkladı.

UKÜ’lü Öğretim Görevlisi Özge Özalp, masa başı çalışanlarda bilgisayar kullanımının artması ile uzun süreli kullanıma bağlı sağlık sorunlarının sıklığının giderek arttığının altını çizdi. Özalp, masa başında uzun süre zaman geçirmeye bağlı kas-iskelet sistemi hastalıklarının arttığını kaydetti. Uygun olmayan duruşta çalışma sürecinde, kısa süreli dinlenme aralıkları olmasının gerekliliğinden bahseden Özalp,  bireyin iş ortamında tekrarlayıcı streslere maruz kalması sonucu kol, bacak, boyun-sırt, eklem, kıkırdak, kemik ve damar dokularında yaralanmalar görüldüğüne dikkat çekti. 

Özge Özalp, masa başı çalışanlarında özellikle hareketsiz yaşam ve stresin iş verimini, yaşam kalitesini etkilemekle birlikte iş kaybı ve ekonomik kayıplara neden olduğunu da ifade etti. Yalnızca oturma biçimini düzelterek ve ergonomik önerilere dikkat ederek ağrılarda ciddi bir azalma yaratılabileceğini vurgulayan Özalp, bu şekilde iyileşme sürecini de hızlandırmaya büyük katkıda bulunulabileceğini açıkladı.

Öğretim Görevlisi Özalp, iş yerinde daha aktif olabilmek için oturuş pozisyonunun sık sık değiştilmesi gerektiğini, ayakların yerle temasta olmasını, sırt bacak ve diz arasında dik açılı bir oturuş sağlanılmasını önerdi. Aynı zamanda gün içinde asansör yerine merdiven kullanılması gerektiğini de sözlerine ekleyen Özalp, öğle aralarında kısa yürüyüşlerin ya da verilen molalarda merdiven inilip-çıkılmasının  fazlasıyla faydalı olacağının altını çizdi.

Son güncelleme: 27-02-2018