• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

UKÜ’lü Öğrenciler, Kıbrıs’ın Kültürel Varlıklarına Sahip Çıkıyor

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi, Sınıf Öğretmenliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sevilay Atmaca, “Kültürel Varlıkların Korunması ve Müze Eğitimi” adlı seçmeli ders kapsamında yüksek öğrenim için Kuzey Kıbrıs’a gelen öğrencilerin, ülkenin sahip olduğu kültürel mirasın farkına varmalarını, bu farklılıklara saygı duymayı ve korumalarını amaçladıklarını kaydetti.  Yrd. Doç. Dr. Atmaca, öğrencilerin bu kültürel mirasın korunması konusunda sorumluluk almayı ve   bilinçli bireyler haline getirmeyi de hedeflediklerini vurguladı.  

Yrd. Doç. Dr. Sevilay Atmaca, Kuzey Kıbrıs’taki özellikle müze ve ören yerlerinde sergilenen somut kültürel mirasın çeşitliliğine ve zenginliğine dikkat çekti. Öğrencilerin bir dönem boyunca Kıbrıs’taki  açık ve kapalı alanlarda sergilenen kültürel varlıkları, müze pedogojisi bakış açısıyla inceleneceğini  belirten Yrd. Doç. Dr. Atmaca, yapılan gözlemler sonucunda öğrencilerin “eğitim amaçlı müze ve ören yeri ziyaretlerini” planlayabilecek duruma gelebileceklerini savundu.  

Sınıf Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinin “Kültürel Varlıkların Korunması ve Müze Eğitimi” adlı seçmeli ders kapsamında, Kuzey Kıbrıs’ın kültürel varlıklarına sahip çıkmaya hazırlandıklarını aktaran Yrd. Doç. Dr. Atmaca, Kuzey Kıbrıs’ın somut olmayan kültürel mirasını da yaratıcı drama yöntemi ile derslerine eklediğini vurguladı. Sevilay Atmaca, ülkenin masallarını, deyimlerini, efsanelerini ve farklı bölgelerdeki sosyal yaşamdaki öğeleri  de (doğum, düğün, kutlama, taziye vb.) ders kapsamında interaktif yöntemlerle inceleyeceklerini kaydetti.

Öğretim Üyesi Atmaca, eğitim bilimleri ile müze pedagojisi disiplinlerini bilimsel olarak kullandıklarını belirterek, “Kıbrıs bir eğitim adası olarak çok farklı ülkelerden, farklı coğrafi bölgelerden öğrencileri dört yıl gibi uzun süreyle misafir ediyor. Bu süre içinde öğrenciler Kuzey Kıbrıs’ın kültürünü ve doğal olanaklarını da öğrenmeye açık oluyorlar ve bunları uygulamalı olarak öğreniyorlar ” dedi. 

Son güncelleme: 20-02-2018