• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

UKÜ’lü Akademisyen Yrd. Doç. Dr. Dağ, Obezitenin Gelişmiş ve Gelişmekte olan Ülkelerin En Önemli Sağlık Sorunlarından Olduğunu Açıkladı

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ayhan Dağ, çağımızın yaygın hastalığı olan obezitenin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde en önemli sağlık sorunlarının başında geldiğini açıkladı. 

Obezitenin bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranla aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının normalin üstüne çıkması olarak tanımlandığını kaydeden Yrd. Doç. Dr. Dağ, bireyde oluşturduğu komplikasyonlar ve rahatsızlıklar nedeniyle, kronik ve tekrarlayıcı bir hastalık türü olduğunu belirtti. Dağ, obez bireylerde kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, kanser türleri, tip iki diyabet, safra kesesi hastalıkları ve solunum yetmezliği gibi hastalıkların sık görüldüğünü de ifade etti. 

Obezite tedavisinde standart kabul edilecek bir tedavi yönteminin bulunmadığının altını çizen Yrd. Doç. Dr. Dağ, tedavinin kişiye özel olarak oluşturulmasına da dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı.

Doç. Dr. Ayhan Dağ, tedavide ana ilkenin, kilo kaybı için alınan enerji ile harcanan enerji arasında negatif enerji dengesi oluşturulması olduğunu söyledi. Bilimsel olmayan popüler diyetler konusuna da değinen Dağ, bu türdeki diyetlerin sağlık sorunlarına yol açtığını kaydetti. Dağ, hastalara uygulaması zor tedavi yöntemleri yerine sağlıklı yaşam biçimi oluşturmaya yönelik diyet önerilerinin verilmesi gerektiğini belirtti. 

Dağ, Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere uluslararası kuruluşların, obezitenin ve kronik hastalıkların önlenmesinde dengeli beslenme alışkanlıkları sağlamak ve hareketli yaşam biçiminin benimsetilmesi için çalıştıklarını söyledi.
Obeziteden korunmada devlete de bireylerle birlikte sorumluluk düştüğünü hatırlatan Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Dağ, devletin obeziteyle mücadelede etkin ve yaygın politikalar uygulamasının gerekliliğini vurguladı. 

Son güncelleme: 09-11-2018