• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

UKÜ’lü Akademisyen Prof. Dr. Baktır, Küresel Isınma ve İklim Değişikliklerinin Hız Kazanmasıyla Ormanların Öneminin Arttığını Açıkladı

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Baktır, günümüzün en güncel ve stratejik konularından olan küresel ısınma ve iklim değişikliklerinin hız kazanmasıyla ormanların önemini daha da arttığını açıkladı. Ormanların karadaki en büyük karbon yataklarından birisi olduğuna dikkat çeken Baktır, bu karbon yataklarının küresel ısınmanın önlenmesi için son derece önemli olduğunu ve Kıbrıs gibi yarı kurak ülkelerde ormanların öneminin daha fazla hissedildiğini kaydetti.

İbrahim Baktır, ormanların ekolojik ve sosyal yararları dışında, erozyon kontrolü sağlaması, iklimin yumuşatılması, havanın temizlenmesi, oksijen kaynağı oluşu, yaban hayatı için gıda deposu olması, su kaynaklarının düzenlemesi ve rekreasyonel ortam yaratması bakımında bir ülkenin temel yapı taşı olduklarını belirtti.

Her yıl farklı nedenlerle çıkan orman yangınlarının çeşitli felaketlere yol açabildiğine dikkat çeken Baktır, en az 50-60 yılda oluşan ormanların yok olmasının önlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Prof. Dr. Baktır, özellikle orman yollarının her iki tarafına yangına daha dayanıklı bitki türlerinin dikilmesinin önem arz ettiğini belirterek, anız yakmalarının da önüne geçilmesi ve toplumun belli kurallara uyma zorunluluklarının bilincinde olması gerektiğine dikkat çekti. Avcılığın her türlüsünün bir spor gibi algılandığına da değinen Baktır, “Orman içlerinin boş kovanlarla dolu olduğu, plastik poşet ve sigara izmaritlerinin şuursuzca etrafa atıldığı ülkelerde ve toplumlarda ormancılık haftasından bahsetmek hayalcilikten öteye gidememektir” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. İbrahim Baktır, kurallara uymayanların yasalar çerçevesinde cezalandırılması gerektiğini ve bu gibi sorunların çözümlerinin ailelerden ve ilkokul dönemlerindeki eğitimlerden başladığını da kaydetti.

Son güncelleme: 22-03-2019