• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

UKÜ’lü Akademisyen KKTC’nin Kuruluş Yıldönümü Kapsamında Birlik ve Beraberlik Mesajı Verdi

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ)  Eğitim Fakültesi Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hatice Kayhan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) kuruluş yıldönümü sebebiyle yaptığı açıklamada,  Kıbrıslı Türklerin birlik ve beraberlik içinde olmaları gerektiğine vurgu yaptı.

Doç. Dr. Kayhan, 15 Kasım 1983’te ilan edilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, “Kıbrıs Türk halkının özgür iradesini,  doğuştan hür ve eşit yaşamaya olan inancını, kendi kaderini tayin etme hakkını temsil etmektedir” şeklinde konuştu. Kıbrıslı Türklerin uzun yıllar hak ve özgürlüklerinden yoksun bırakıldıklarına da dikkat çeken Doç. Dr. Hatice Kayhan, “KKTC, bir toplumun haklı mücadelesinin sonucunda ortaya çıkmıştır ve ne pahasına olursa olsun sahip çıkılması gereken bir emanettir” ifadesini kullandı. 

KKTC’nin, Kıbrıs Türk toplumunun mücadelesinin, azminin, toprağına olan bağlılığının ve bağımsızlığa duyduğu özlemin bir ürünü olduğunu aktaran Doç. Dr. Kayhan, bugün 35 yaşında bütün ambargolara, baskılara ve engellemelere karşı capcanlı yaşadığını da sözlerine ekledi.

Doç Dr. Kayhan, “Gelişen ekonomisiyle, modern kurum ve kuruluşlarıyla, dünya çapındaki üniversiteleriyle, mükemmelleşen çehresiyle daha nice yıllar yaşayacaktır” ifadelerini kullanarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanını kutladı. 

Son güncelleme: 21-11-2018