• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

UKÜ’lü Akademisyen Hüseyin Yaratan’ın, “Sosyal Bilimler İçin Temel İstatistik: SPSS Uygulamalı” adlı kitabı yayımlandı

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölüm Başkanı  Doç. Dr. Hüseyin Yaratan’ın sosyal bilimlerde araştırma yapacak yükseköğretim öğrencilerinin kullanabileceği, anlaşılması kolay kuramsal bilgiler yanında uygulamaya dayalı örnekler içeren “Sosyal Bilimler İçin Temel İstatistik: SPSS Uygulamalı” adlı kitabı yayımlandı.

Anı Yayıncılık tarafından basılan kitapla sosyal bilimler alanında öğrenim gören ve araştırma yapan öğrencilerin istatistik korkularını yeneceklerini aktaran Doç. Dr. Hüseyin Yaratan, “Sosyal bilimlerde öğrenim gören öğrenciler istatistiğe karşı negatif bir tutum içerisindedirler. Basit bir dile sahip, kolay ve anlaşılır kuramsal bilgiler yanında basit örneklerle uygulamaların da yer aldığı bu kitap sayesinde korkularını yenebilecekler” açıklamasında bulundu.

Kitabın lisans düzeyindeki derslerde kullanılması yanında nicel araştırma yapacak olan öğretim elemanları ile yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yardımcı olması amacıyla hazırlandığını vurgulayan Doç. Dr. Yaratan, bu sayede istatistik bilgisi olmayan veya çok az olan araştırmacılara yönelik bir çalışma olduğuna dikkat çekti.

Doç. Dr. Yaratan, günümüz dünyasındaki hızlı değişimler ve gelişmelerin, gerçek ve doğru verilere duyulan ihtiyacı göz ardı edilemeyecek bir boyuta taşıdığını belirterek, bu bağlamda istatistiğin; ülkelerin ve toplumların geçirdiği değişimlere paralel olarak, güvenilir veriler ışığında evrensel bir dil olma yolunda ilerlediğini kaydetti.

Kitapta, dört set olmak üzere iki yüzün üzerinde örnek test sorusu bulunduğunun altını çizen Hüseyin Yaratan, konuların basit bir dille anlatıldıktan sonra konularla ilgili örneklerin elde yapılan hesaplamalarla çözüldüğünü ve ardından SPSS uygulamaları ile işlendiğini kaydetti. Yaratan, kitaptaki örneklerin veri setlerinin Anı Yayıncılık web sitesinde yer aldığını ve kitabı kullananların bu veri setlerini indirip kullanabileceklerini de vurguladı.

Son güncelleme: 23-01-2018