• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

UKÜ’lü Akademisyen, Dünyada ve Ülkemizde Sağlıksız Koşullarda, Düzenli Beslenemeyen ve İstismara Maruz Kalan Çocuklar Bulunduğunu Açıkladı

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nihan Koran, “Dünya Çocuk Hakları Günü” kapsamında yaptığı açıklamada, dünyada ve ülkemizde halen daha sağlıksız koşullarda yaşayan, düzenli beslenemeyen ve istismara maruz kalan çocuklar bulunduğuna dikkat çekti. 

Yrd. Doç. Dr. Nihan Koran, BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin  0-18 yaş arasındaki çocukların zarar görmesini engellemek üzere 20 Kasım 1989 tarihinde oluşturulduğunu aktararak, çocukların yaşamsal, gelişimsel, korunma ve katılım haklarını garanti altına almayı hedefleyen bir belge niteliği taşıdığını kaydetti.

Çocuk hakları maddelerinin evrensel olarak hayata geçirilemediğine dikkat çeken Koran, bu konuda daha fazla çalışılması gerektiğine dikkat çekti. Koran, çocukların haklarına yetişkinler aracılığıyla ulaşabildiklerini dile getirerek, yetişkinlerin en önemli önceliğinin, çocukları kendi hakları konusunda bilgilendirmek, herhangi bir ihlal yaşanması durumunda çocuklara ne yapabilecekleri konusunda bilgi vermek olduğunu aktardı. UKÜ olarak kendilerinin de çalışmaları bulunduğunu sözlerine ekleyen Yrd. Doç. Dr. Koran, “Erken Çocukluk Döneminde Haklar” konulu bir panel düzenleyeceklerini bildirdi.

Yrd. Doç. Dr. Koran konuşmasında, çocuk hakları konusunda ailelere ve çocuklara verilen eğitimin yetersiz kaldığını dile getirerek, bu eğitimin erken çocukluk döneminde verilerek, çocuğun bu sayede kendisinin ve başkalarının haklarını bilmesinin önemli olduğunu vurguladı. 

Çocuk hakları ihlal edilmiş çocuklar konusunda da değinen Yrd. Doç. Dr. Koran, bu çocukların gelişimlerine ve ruh sağlıklarına uygun bir hizmetten tam olarak yararlanamadıklarını sözlerine ekledi. Çocuğun acilen korunma altına alınması gereken durumların söz konusu olduğunu belirten Koran, bu durumda Sosyal Hizmetler Dairesi gibi yetkili mercilere başvurulmasının önemli olduğu uyarısında bulundu. 

Son güncelleme: 21-11-2018