• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

UKÜ’lü Akademisyen Doç. Dr. Orhan Uludağ, Turizm Eğitiminde Danışım Çerçevesi Modeli’nin Önemine Değindi

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Orhan Uludağ, turizm sektörünün akademilerden taleplerini gidermek adına “Turizm Eğitiminde Danışım Çerçevesi Modeli”ni önerdi.    

Doç. Dr. Uludağ, turizm eğitiminin sektörün taleplerini karşılayamadığı fikrinin yaygın olduğunu  belirterek, birçok akademinin güncel ve gerçek uygulamalara uzak kaldığını aktardı. Danışım Çerçevesi Modeli’ni endüstri-sektör ile eğitim sağlayıcılarının işbirliğinde müfredat oluşturma çalışması olduğunu dile getiren Doç. Dr. Uludağ, akademi ve sektör açısından bu modelin gerekli bir açılım olduğunu da sözlerine ekledi.

Turizm müfredatlarında sektörün beklentilerinin karşılanması için teori ile pratik arasında güçlü bir bağ kurulması gerektiğine dikkat çeken Uludağ, önerilen “Endüstri-Eğitim İşbirliği Müfredatı” çerçevesinde eğitim hedeflerini ve işgücü ihtiyaçlarını dengelemeyi amaçladıklarını belirtti.

Gelişmiş ülkelerde bu modelin yaygın olarak uygulandığının altını çizen Doç. Dr. Orhan Uludağ, danışım çerçevesi modelinin uygulamadaki bazı unsurları hakkında bilgi de verdi. Uludağ, “Turizm derneklerinin üyelerini içeren bir danışma platformu oluşturarak, akademi-sektör arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi gerekiyor. Ayrıca akademisyenlere endüstride tecrübe kazandırarak, sektörde çalışabilecekleri bir değişim programının uygulanması da önemlidir” dedi. 

Süreci bilgilendirmek ve yönlendirmek için sektörle istişareyi içeren program geliştirme yöntemlerinin geliştirilmesi gerektiğine de değinen Uludağ, bu süreçlerin geri besleme döngüleri ile modelin devamlı suretle gelişimini de sağlayacağını ifade etti. 

Doç. Dr. Uludağ, modelin işleyebilmesi için devletin de bu yönde politika belirlemesinin önemine vurgu yaparak, “Bu politikalar aracılığı ile staj yerlerinin sayısının arttırılması gerekiyor” şeklinde konuştu. 

Son güncelleme: 11-01-2019