• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

UKÜ’lü Akademisyen Doç. Dr. Hasan Avcıoğlu Zihinsel Yetersizliği Olan Çocukların Sosyal Becerileri ve Duygusal Gelişimlerine Değindi

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Avcıoğlu, zihinsel yetersizliği olan çocukların sosyal becerileri ve duygusal gelişimlerinde aile ve toplum eğitiminin büyük rol oynadığını açıkladı. 

Doç. Dr. Avcıoğlu, zihinsel yetersizliği olan çocukların sosyal becerilerinde ve duygusal gelişimlerinde sorun yaşadıklarını belirterek sosyal becerileri ve olumlu davranışları öğrenmenin bu özel çocuklar için zor olduğunu kaydetti. Avcıoğlu, yaşanılan zorluktaki en büyük etkenin, bu çocukların zihinsel yetersizliklerine bağlı olarak ortaya çıkabilecek bazı güçlükler olduğuna dikkat çekti. 
Avcıoğlu, çocuğun ilk sosyalleştiği ve sosyal becerilerini geliştirdiği ortamın aile ortamı olduğunu hatırlatarak, aile bireylerinin mutlu, sevgi dolu ve birbirlerine bağlı olmalarının zihin yetersizliği olan çocukların sosyal gelişimlerini olumlu olarak etkilediklerini ifade etti.

Ailelerin çocuklarıyla oyunlar oynayarak, çocuklarının gelişimlerine yardımcı olabileceklerini belirten Avcıoğlu, ebeveynlerin mümkün olduğunca ev içerisinde çocuklarına model olmaları ve çeşitli ipuçları sunmaları konusunda uyarıda bulundu. Ebeveynlerin çocuklarıyla geçirdikleri zamanlarda çocuklarının sergileyecekleri olumlu davranışları pekiştirmeleri gerektiğini aktaran Avcıoğlu, ailelerin anında geri bildirim vermeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

Doç. Dr. Avcıoğlu, bu çocukların toplumsal yaşama katılımlarındaki en büyük engellerin başında toplumda zihinsel yetersizliği olan bireylere karşı olan olumsuz tutum ve davranışların geldiğini aktardı. Zihinsel yetersizliği olan çocukların özelliklerine uygun eğitim almalarının sağlanması ve sosyal çevrelerindeki bireylerin yani toplumun eğitilmesi gerektiğine dikkat çeken Avcıoğlu, bu çocukların sadece farklı bireyler olduklarını ve uygun eğitim fırsatı yakalamaları durumunda toplumsal yaşam içerisinde yer alabileceklerini vurguladı.

Son güncelleme: 19-10-2018