• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

UKÜ’lü Akademisyen 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü nedeni ile mesaj yayınladı

Dünya Hayvanları Koruma Günü nedeni ile Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ), Öğretim Görevlisi ve UKÜ Hayvanları Koruma Kulübü Üyesi Gizem Kurtcu bir mesaj yayınladı.  

Dünyanın he­men hemen her ülkesinde, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü nedeni ile hayvanların yararları, beslenmeleri, bakımları ve yaşam koşulları konusunda bilgilendirme yazıları yayınlandığını kaydeden Kurtcu, aynı şekilde gazete, radyo ve televizyonlarda da konuyla ilgili haber ve program yapılmaktadır.  

Bugün yeryüzünde 7 milyar insan yaşadığını ve 2050 yılında ise bu rakamın 10 milyara yaklaşacağını ifade eden Kurtcu, “İnsanlar çoğalıyor ama bizim dışımızdaki canlı türleri için durum, bunun tam tersi. Hızla artan nüfus, yapılaşma, doğal alanların tahribatı, yasa dışı avcılık ve ticaret, yaban hayatının dengesini bozuyor” şeklinde konuştu. Hayvanların kötü yaşam şartları altında gittikçe nesillerinin tükenmekte olduğuna da dikkat çeken öğretim görevlisi Gizem Kurtcu, “Özetle, biz çoğalırken dünyamızı paylaştığımız diğer canlıların sayısı hızla azalıyor” dedi. 

Gezegenimizin barındırdığı çeşitliliğe dair henüz keşfedilmemiş pek çok tür bulunduğunun altını çizen Kurtcu şöyle devam etti: Ancak açık olan bir şey var. Mevcut değerlerimizi hızla kaybediyoruz. Bu nedenle, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü sadece gözümüzün gördüğü hayvanları değil, yeryüzünde var olan tüm hayvanların da yaşam hakkına sahip olduklarını hatırlamamız açısından çok önemli.  

Gizem Kurtcu: Satın Almayın, Sahiplenin

UKÜ Hayvanları Koruma Kulübü Üyesi, öğretim görevlisi Gizem Kurtcu, “Benim hem yakınlarıma hem de öğrencilerime söylediğim bir şey var. Satın almayın, sahiplenin. Dışarda bizim yardımımıza bizim sevgimize ihtiyaç duyan birçok dostumuz varken, gidip satın almayın” dedi. Hayvanın bakımı ve beslenmesi ile ilgilenilemeyecekse, satın alınmaması gerekliliğine değinen Kurtcu, “Satın almayın, belki onlara daha iyi bakabilecek biri çıkabilir” şeklinde konuştu. Hayvan Barınaklarını en ay ayda bir kere ziyaret etmemizi de öneren Kurtcu, “Çocuklarımızı hayvan sevgisiyle büyütelim. Barınaktan onlarla birlikte hayvan sahiplenmeyi deneyelim. Böylelikle çocuklarımıza hem sorumluluk sahibi olmayı hem de gelecek nesillerin daha duyarlı olmalarını sağlarız” mesajını verdi. 

Son güncelleme: 03-10-2017