• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

UKÜ’lü Akademisyen, 30 Ağustos’un Önemine Vurgu Yaptı

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhittin Tuş Türkiye Cumhuriyeti tarihinde önemli bir yere sahip 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ağustos ayının zaferler ayı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Tuş, 1071’de Malazgirt’te başlayan bu geleneğin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e kadar devam ettiğini belirtti.

Prof. Dr. Muhittin Tuş, 30 Ağustos’ta Mustafa Kemal’in başkomutanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 96’ıncı yıldönümünü gururla kutladıklarını hatırlattı.

Muhittin Tuş, 30 Ağustos Zaferi’nin bir geleneğin devamı olduğunu belirterek, “Mustafa Kemal, silahları elinden alınmış, ordusu dağıtılmış, on yıldır savaşmaktan yorulmuş, artık askere 15 yaşındakilerin bile çağrılmaya başladığı, ekonomisi, maliyesi olmayan bir toplumun önüne geçerek, milleti zafere götürmüştür” dedi. Söz konusu zaferin, geleneğin bir devamı olmakla beraber bir milletin yoktan var oluşu da olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Tuş, 30 Ağustos’un “Daha İstanbul işgalinde ‘geldikleri gibi gidecekler’ düşüncesini dile getiren, başaracağım diyenin ve başaracağına inananların zaferidir. Zafer, Mustafa Kemal’in Türk milletine armağanıdır” ifadelerini kullandı.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhittin Tuş “30 Ağustos Zafer Bayramı’nda, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu aziz Atatürk olmak üzere, silah ve dava arkadaşlarını, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle, saygıyla ve minnetle anıyoruz” dedi.

Son güncelleme: 05-09-2018