• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

UKÜ’lü Akademisyen, 2018 Dünya Turizm Günü’nün ‘Akıllı Turizm’ Kapsamında Değerlendirilmesi Gerektiğini Açıkladı

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okul Müdürü Doç. Dr. Orhan Uludağ, Birleşmiş Milletler’in 27 Eylül’de Turizm farkındalığının artması adına Dünya Turizm Günü olarak kutlanılması için kararlaştırılan bir gün olduğunu açıkladı.

Doç. Dr. Orhan Uludağ, bu yılki Dünya Turizm Günü’nün (WTD), sürdürülebilir kalkınma haritasına büyük veri, yapay zeka ve dijital platformlar da dahil olmak üzere teknolojik ilerlemelerle turizme sağlanan fırsatları ortaya çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

Uludağ, Dünya Turizm Örgütü’nün sürdürülebilir ve sorumlu bir turizm sektörü çerçevisinde büyümeye devam etmesiyle dijital ilerlemeleri ve bu bağlamdaki yenilikleri çözümün bir parçası olarak gördüğünü aktardı.

Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri'nin bu yılki görüşlerini aktaran Doç. Dr. Uludağ, “Yenilik ve dijital ilerlemelerden yararlanmak, turizmi, daha geniş bir sürdürülebilir kalkınma gündemi içinde yer alan diğer hedeflerin yanı sıra kapsayıcılığı, yerel toplumun güçlendirilmesini ve verimli kaynak yönetimini geliştirmek için fırsatlar sunar” dedi.

Doç. Dr. Uludağ, Kuzey Kıbrıs’ta 2018 Dünya Turizm Günü’nün ‘Akıllı Turizm’ kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Uludağ, Akıllı Şehir ile Akıllı Sektör ana arterlerinin gelişimine katkı koyacak her türlü girişim ve insiyatifin yeniliklerle digital ilerlemeye katkı sağlayacağı inancında olduğunu da kaydetti.

Uludağ, özellikle Akıllı Sektör kapsamında akıllı telefon otel uygulaması, kişiselleştirilmiş hizmetler, kiosk, akıllı garson, akıllı oda, çocuk takip bilezikleri, otel kaynak yönetimi, hatta personel performans yönetimi gibi unsurların tüm paydaşlar arasında yaygınlaşmasını ve birincil hedefleri arasında olmaları gerektiğini aktardı.

Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okul Müdürü Doç. Dr. Orhan Uludağ, tüm turizm sektör temsilcilerinin Dünya Turizm Günü’nü kutladığını da kaydetti.

Son güncelleme: 26-09-2018