• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

UKÜ’lü Akademisyen 10 Kasım’ın Atatürk'ün Fikirlerine Yönelmek İçin Bir Fırsat Olduğunu Açıkladı

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Eğitim Fakültesi Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hülya Yeşil, 10 Kasım’ın bir yas günü olarak değil, Atatürk’ün fikirlerine yönelmek için bir fırsat olarak düşünülmesi gerektiğini açıkladı. 

Yrd. Doç. Dr. Yeşil açıklamasında, Atatürk İlke ve İnkılâpları’nın Atatürk’ün düşünce sistemiyle devrimlerini temsil eden fikir ve eylemler birliği olduğuna dikkat çekti. 

Aramızdan ayrılışının 80. yılında Ulu Önder Mustafa Kemal’i minnet ve rahmetle andıklarını da dile getiren Yrd. Doç. Dr. Hülya Yeşil, Atatürk’ün Türk milletinin bağımsızlığı ve ilerlemesi için verdiği mücadelede gücünü ve inancını milletinden alarak, bu uğurda hayatını milletine adayan bir kişi olduğunun da altını çizdi.

Atatürk’ün birleştirici, bütünleştirici ve kaynaştırıcı fikirlerinin, günümüz dünyasında hâlâ kabul gördüğüne dikkat çeken Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yeşil, bu ilkelerde geçen düşüncelerin yön verici, örnek alınan ve uygulanan fikirler olduğunun altını çizdi. 

Yrd. Doç. Dr. Yeşil,  Başöğretmen Atatürk’ün "Dünyadaki her şey için, maddiyat için, maneviyat için, muvaffakiyet için en hakiki yol gösterici ilimdir, fendir. İlim ve fenin haricinde yol gösterici aramak gaflettir, cehalettir, delalettir." sözleriyle bilime verdiği önemi uygulamalarıyla her fırsatta gösterdiğini belirtti. 

Gelecek nesillerin Atatürk ilkeleri ve düşünceleri doğrultusunda aynı bilinç, inanç ve minnettarlıkla bu kutsal emanetleri büyük bir onurla devralacaklarını ümit eden Yrd. Doç. Dr. Yeşil açıklamasında, gençlerin Cumhuriyete sahip çıkarak, geliştireceklerine dair inancının sonsuz olduğunu da vurguladı. 

Son güncelleme: 09-11-2018