• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

UKÜ’DEN 6. ULUSAL AÇIK ERİŞİM KONFERANSI’NA KATILIM

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Folklor/Edebiyat Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Prof. Dr. Metin Karadağ, Ulusal Açık Erişim Konferansı ve OpenAIRE2020 Çalıştayı’na katıldı.

Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Karadağ, İzmir’de bulunan Ege Üniversitesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve 3 gün süren Ulusal Açık Erişim Konferansı, OpenAIRE2020 Çalıştayı’na katılarak Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’ni temsil etti.   Avrupa Birliği’nin önemle üzerinde durduğu ve ciddi kaynakların aktarıldığı çalıştay, TÜBİTAK ile İzmir’deki üniversitelerin işbirliğiyle düzenlendi. OpenAIR Projesi’nin uygulanmasına yönelik bildirim ve tartışmaların yapıldığını kaydeden Prof. Dr. Metin Karadağ, konferansın ilk günkü oturumunda Türkiye’den 7 üniversite Rektörünün katılımıyla “Daha İyi Bir Gelecek İçin Açık Bilim” konulu panel gerçekleştirildiğini ifade etti.  Prof. Dr. Karadağ,  “Panelde sunulan araştırmaların paylaşımıyla, geleceğin şekillendirileceği ana fikrinde buluşan Rektörler, tüm dünyada ‘Açık Erişim’ sistemlerinin giderek yaygınlaştığını ve gelecekteki eğitim ile araştırma evreninde de bu anlayışın egemen olacağı ortak görüşünde buluştular” dedi. 

Konferansın diğer günlerinde ise Araştırma Bilgi Sistemleri ve OpenAIRE, Açık Bilim, Araştırma Verilerinin Yönetimi ve Kütüphaneler ile Veri Bilimi konuları üzerinde tartışıldığını ifade eden Karadağ,  konferansın creative commons çalıştayı ile sona erdiğini söyledi.  Ulusal Açık Erişim Konferansı ve OpenAIRE2020 Çalıştayı hakkında açıklama yapan Prof. Dr. Metin Karadağ,  bu önemli etkinliğe KKTC’den katılan tek katılımcı olduğunu belirterek, adadaki yükseköğretim kurumlarının da bir an önce açık erişim (OpenAIRE) sistematiği konusunda ciddi ve köklü girişimlerde de bulunulması gerektiğinin önemine dikkat çekti.

 

Son güncelleme: 07-11-2017