• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

UKÜ’DE MÜMİN SEKMAN’LA “BAŞARI” SEMİNERİ

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ)’nde 2. Kariyer Günleri ve Fuarı etkinlik kapsamında Mümin Sekman Başarı Semineri “Herşey Seninle Başlar” Garanti Bankası A.Ş. sponsorluğunda Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleşti. 

Konuşmacı Kişisel Gelişim Uzmanı ve Yazar Mümin Sekman bir insanın hayatındaki başarının üç aşamadan oluştuğunu ifade ederken bunları eğitim yaşamı, iş yaşamı ve iş sonrası yaşam olarak nitelendirdi. Eğitim yaşamı boyunca başarıya ulaşılabilmesi için, odaklanıp hedefler doğrultusunda çalışılması gerektiğini vurgulayan Mümin Sekman, eğlence ve dikkati dağıtacak şeylerden uzak durup eğitime odaklanmak gerektiğini söyledi.

Kişilerin başarıya bakış açılarını anlatan Kişisel Gelişim Uzmanı ve Yazar Mümin Sekman, bu aşamaları geçmişten geleceğe başarı, gelecekten geçmişe başarı, içten dışa başarı ve dıştan içe başarı olmak üzere dört gruba ayırdı. Kişinin geçmişten geleceğe başarısının geçmişinden dersler çıkararak geleceğe odaklanması, gelecekten geçmişe başarının da gelecekteki hedefler doğrultusunda şimdiyi düzenlediğini söyleyen Sekman, “İçten dışa başarı, kişinin kendi hedefleri doğrultusunda yaptığı çalışmalardır. Dıştan içe başarı ise kişinin çevresindeki yaşamına göre kendi iş hayatını yönlendirmesidir” dedi.

Bu dört başarı bakış açılarında başarının elde edilebilmesi için disiplin ve iradenin sağlam olması gerektiğini belirten Sekman,  başarı yolunda başarıya engel olabilecek etkenlerin aşılıp irade ve tam odaklanma ile çalışılması gerektiğinin altını çizdi. İnsanın başarıyı elde ettikten sonra daha başarılı olabileceğini ifade eden Mümin Sekman, başarıyı yükseltmenin aşamalarını arzu, çaba, mutluluk ve can sıkıntısı olarak belirledi. Başarı için kişinin arzu içinde olduğunu ve sonrasında başarı için çaba içinde olduğunu kaydeden Sekman, çaba sonrasında mutluluk içinde olduğunu ve bir süre sonra can sıkıntısı içinde olduğunu anlattı. Bu can sıkıntısının kişinin daha başarılı ve yüksek mevkide olabileceğinin göstergesi olduğunun altını çizen Mümin Sekman, bu başarı yükselmesinin kişinin sevdiği, yetenekli olduğu ve talep edilen iş alanlarında mümkün olabileceğini söyledi.

İstek ve yeteneğin olduğu iş alanında kişinin mutlu ama yoksul, yetenek ve talebin olduğu iş alanında kişinin mutsuz ama zengin olabileceğini ifade eden Mümin Sekman, “Mutlu, başarılı ve zenginlik için istek, talep ve yeteneğin dengede tutulması gereklidir.” dedi

 

Son güncelleme: 10-05-2017