• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

UKÜ’de “Mükemmel Akademik Doküman Nasıl Oluşturulur?” Konulu Seminer Gerçekleştirildi

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Yabancı Diller Yüksekokulu, İngilizce Öğretmenliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Jim Vincent tarafından “Mükemmel Akademik Doküman Nasıl Oluşturulur?” konulu seminer gerçekleştirildi.

Etkinliğin öğrencilerle akademisyenlere yönelik hazırlandığını aktaran Prof. Dr. Jim Vincent, katılımcılara sunduğu akademik belgelerle, özgeçmiş yazımı, soruşturma mektubu, başvuru yazısı ve örnek ders içerdiğini açıkladı. Bu türlerin oluşturulması için dikkat edilmesi gereken bazı noktaların bulunduğunu belirten Vincent, her zaman belgelerin orijinalleri ile çalışılması gerektiğini aktardı. Prof. Dr. Vincent, belgelerin fotokopilerinin gönderilmesiyle işlemleri etkileyebilecek olumsuz durumlar olabileceğini de sözlerine ekledi. Özgeçmiş belgelerinin katlanmaması gerektiğine de dikkat çeken Vincent, belgeleri zarf ya da ek olarak oluşabilecek kırışıklıklardan korunmak için özgeçmişin her iki yanına hafif bir karton koyulması gerektiğini de ifade etti. Oluşan kırışıklıkların veya katlanmaların tarayıcıda gölgeler oluşturabileceğini ve OCR işleminin katlamanın hemen yanında olan metin satırlarını kaçırmasına neden olabileceğini de vurguladı. Özgeçmişin zımbalanmaması gerektiğini de dile getiren Jim Vincent, zımba çıkarıldığı zaman kâğıdın yırtılabileceğini veya parçalanabileceğini kaydetti. Sayfa düzenine ve tasarımına dikkat edilmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Prof. Dr. Jim Vincent, yazı tiplerinin uygun formatta olması gerektiğini de açıkladı.

Başvurulacak iş pozisyonunun ya da şirketin belirlenmesi sonrasında iş tanımında kullanılacak anahtar sözcüklerin seçilmesi gerektiğini belirten Vincent, ayrıca bazı listeler yapılmasını da önerdi. Listelerde işverenlerin bilmeleri gereken ne yaptınız?, sertifika programı katılım belgeleri ya da başarılarla ilgili bilgilendirilme yapılması gerektiğinin altını çizen Vincent, kişinin başvurulacak işle ilgili yeteneğini öne çıkarmasının faydalı olacağını da ifade etti.

Yabancı Diller Yüksekokulu İngilizce Öğretmenliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Jim Vincent, “Hem yazar hem de editör olarak kalifiye olunması durumunda, eleştirel düşünme becerileri, liderlik yeteneği, iletişim becerileri, içerik becerileri, iş arkadaşlarıyla olan bağ, takım çalışması, profesyonellik ve girişimci ruh sahipliği, mali anlayışı geliştirme gibi konular başarılı olmanızı sağlayan beceriler ve zihniyetlerdir” dedi.

Etkinlikte ayrıca hangi internet sitelerine üye olunması gerektiğini ve özellikle uluslararası standartlarda dünyanın en büyük profesyonel ağı olan Linked in’e de değinerek, bu tür sitelere üye olmanın faydalı olabileceğini açıkladı. Prof. Dr. Vincent, etkinliğin iyi bir özgeçmiş, mektup önerisi ve benzeri öneriler oluşturmak amacıyla düzenlendiğini belirterek, öğrencilere ve akademisyenlere iyi bir fırsat olduğunu ve kendilerini bu konuda geliştirmeleri açısından ilk adımlarını da attıklarını kaydetti. 

Son güncelleme: 27-11-2017