• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

UKÜ’DE “MODERN MİMARİDE ÖĞRENCİ KONUTLARI” SEMİNERİ

 

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi tarafından “Modern Mimaride Öğrenci Konutları” konulu seminer düzenlendi.

Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleşen seminerde Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Yücel konuşmacı olarak yer aldı.

“Erken Modernizm” dönemindeki ünlü isimlerin projelerini öğrencilerle paylaşan Prof. Dr. Atilla Yücel, “Modern Mimarlık” proje örneklerinin Asya, Avustralya, Avrupa ve Amerika’daki projeleriyle birlikte dünya deneyimini kapsadığını anlattı.

Öğretim Üyesi Atilla Yücel, “işin kolayına kaçmanın, güzele olan ilgisizliğin ve acayip zevklerin bir ürünü” olarak 20. yüzyılda ortaya çıkan “klasik” anlayışın dünyaca ünlü mimar Le Corbusier’in öncülüğünde “pürizm” olduğunu açıkladı. Le Corbusier’in 1911’de İstanbul’a gelmesiyle camilerin analizini yaptığını belirten Prof. Dr. Yücel, camilerin “kütlelerinde geometri disiplini” olduğunu anlamasıyla Osmanlı mimarisinde “pürizm” ilkelerini bulduğunu aktardı. Pürizmin formlarının kişisel formlar yerine anonim ve evrensel formlar olduğunu dile getiren Atilla Yücel, bu formların rasyonalizme yol açarak pürizmin “uluslararası mimarlık akımı”nı doğurduğunu da sözlerine ekledi.

Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Yücel, “Modern Mimari’de Öğrenci Konutları” ile ilgili Mayıs ayında Adana’da da sunum gerçekleştirecek.  Çukuorova ve Mersin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin de katılacağı sunumda Adana’nın mimari çevresi ele alınacak.

 

Son güncelleme: 28-04-2017