• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

UKÜ’DE “KUZEY KIBRIS EKONOMİSİ VE ÇÖZÜM SÜRECİ” KONUŞULDU

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ)’nde “Kuzey Kıbrıs Ekonomisi ve Çözüm Süreci” konulu seminer düzenlendi. Çevik Uraz Konferans Salonu’nda gerçekleşen seminere Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Fikri Toros konuşmacı olarak katıldı.

“Başarıyı yakalamak için tutkuyla hareket edin”

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros, başarılı bir iş insanı olabilmek için risklerin alınması ve kalıpların dışına çıkılması gerektiğini ifade ederek, küçük başarısızlıkları fırsat olarak görmenin “öğrenmek” anlamına geldiğini açıkladı. Kişilerarası iletişim becerilerinin insanlarla nasıl iletişim kurulmasıyla ilgili olduğunu dile getiren Toros, iletişim becerilerinin diğer iş profesyonelleriyle ağlar oluşturmak için gerekli olduğunu kaydetti. KTTO Başkanı Fikri Toros, seminere katılan öğrencilere aktif dinleme yapma, tutkuyla hareket etme ve dürüst olma tavsiyesinde de bulundu.

“Küresel riskler arttı”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde son birkaç yıldan beri ekonomik anlamda ciddi sorunların olduğunu söyleyen KTTO Başkanı Fikri Toros, küresel risklerin de arttığını belirtti. Dünyada yaşanan olayların da ekonomiyi ciddi bir durgunluğa ittiğini ifade eden Toros, “Tahammülü gittikçe zorlaşan bu olumsuzluklara rağmen, biz adeta bir istisnaymışız gibi davranmaya devam ediyor ve küresel rekabetten uzaklaşıyoruz.” dedi. Dış sorunlara karşı müdahale şansı sınırlı olsa da, iç sorunlara çözüm üretmenin kendi kontrolümüzde olduğuna dikkat çeken Fikri Toros, “Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kıbrıs Türk ekonomisinde yaşanan sorunların, büyük nispette programların kararlılıkla ve bütünlüklü olarak uygulanmamasından kaynaklandığını her fırsatta dile getirmektedir. Oysa bu sorunları çözmek için gerekli olan yol haritamız ve kaynağımız mevcuttur.” dedi.

Artık adapte olunması gereken yeni bir dünya olduğunu söyleyen Fikri Toros, “Yakın tarihten miras kalan ekonomik araç, uygulama ve yöntemlerin demode kaldığını ve hayatımızı terk ettiğini her gün yaşayarak görüyoruz. Bu gerçekleri benimsemediğimiz süre boyunca dünyaya ayak uyduramayan toplumlar arasında kalmaya mahkumuz.” dedi.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri “Kuzey Kıbrıs Ekonomisi ve Çözüm Süreci” konulu seminerin sonunda Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Fikri Toros’a katılımından ötürü teşekkür plaketi takdim etti.

Son güncelleme: 29-05-2017