• UKÜ Online
Haberler

You are here

Haberler

UKÜ’de KLİNİK PSİKOLOJİSİ ALANINDA YÜKSEK LİSANS PROGRAMI AÇILIYOR

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Fen - Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Karadağ, Klinik Psikoloji dalındaki Türkçe tezli yüksek lisans programının YÖDAK tarafından onaylandığını açıkladı. Dekan Karadağ, Klinik Psikoloji alanının gerek KKTC’de gerekse yeryüzünün tümünde günden güne işlevsel ve yaşamsal öneme haiz olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Karadağ, “Çok yakın bir geçmişte AB'ye uyum yasaları doğrultusunda Çerçeve Sağlık Hizmetleri Yasası’nda yer alan ‘uzman klinik psikolog’ ihtiyacının giderilmesinin aciliyet taşıdığını belirterek, “Ne yazık ki bu alanda uluslararası akademik ve uygulama eğitimi kriterlerine göre uzmanlığını almış klinik psikolog sayısı, alanın ihtiyaçlarını karşılamaktan uzaktır” dedi. Klinik psikoloji programının bu ihtiyaca duyarlı olarak öncelikle uygulamada çalışacak uzmanlar yetiştirmeyi hedeflediğini aktaran Dekan Karadağ, “Bu nedenle programımızın yapısı, alanda çalışacak kişilerin ihtiyaç duyacağı kuramsal bilgi ve pratik becerilerini güçlendirmeye ağırlık veren özelliklere sahip” dedi. Prof. Dr. Metin Karadağ, adada tek nöropsikoloji laboratuvarına sahip olduklarının da belirterek; Psikolojinin çok önemli bir alanında topluma hizmet prensibiyle yola çıkıp; gerek Fakülte’nin Psikoloji Bölümü gerekse de UKÜ üst yönetiminin istek ve destekleriyle bu programı hazırladıklarını açıkladı. 

Dekan Prof. Dr. Metin Karadağ, YÖDAK yetkililerine de onaylarından ötürü teşekkür ederek, ülkemizdeki psikologları yeni açılan yüksek lisans programına davet etti.

Son güncelleme: 28-09-2017